Hepinizin kafasında soru işaretleri var. Acaba hazırlık okumalı mıyım, yoksa bir sene kaybetmeden hemen bölüme mi başlamalı mıyım?. Öncelikle hazırlık senesini kayıp olarak görmemeliyiz diye düşünüyorum çünkü hazırlık senesi üniversiteye adapte olma sürecimizi hızlandırıyor. Üniversitenin nasıl bir şey olduğunu bilmeden ders seçimleriyle, danışman onaylarıyla, ders çakışmalarıyla ve hatta büyük bir kampüste okuyanlar için dersinin olduğu binaları bulmakla uğraşmanın stresini yaşamak kolay değil. Hazırlık senesinde üniversitenin işleyişini, sistemini öğrenecek ve belki üst sınıflardan arkadaşlar edinerek bölümünle alakalı bilgiler alacaksın. Önünde kocaman bir sene olacak ve bunu ‘Ben dinleneceğim ya üniversiteye girene kadar çok çalıştım zaten’ diyerek boş geçirmemelisin. İşte sana birkaç öneri:

 

1) Şehri Keşfet. 

   Eğer okul için başka bir şehre yerleştiysen o şehri keşfe çıkmanın tam zamanı! O şehrin tarihini öğren. Şehre ait tarihi mekanları gezip bilgi sahibi ol. Şehirde yapabileceğin aktiviteleri öğren, mesela Ankarada isen gidebileceğin bir sürü tiyatro sahnesi olacak, hepsinin yerini öğrenebilirsin ya da Bursada isen teleferikle Uludağ’a nasıl çıkacağını öğrenebilirsin. Sadece gezmeye odaklanmamak lazım tabii, ihtiyaçlarını alabileceğin alışveriş merkezlerini, çarşıları, marketleri de öğrenmek gerekiyor. Hazırlık senesinde bunlara vakit ayırabilirsin, ancak bölüme başladığında bunlara ayırabileceğin vakit çok az olacak.

 

2) Sosyalleş.

   Bunu sürekli duyduğunu biliyorum ancak en kolay çevre edinebileceğin yer hazırlık olacak. Her bölümden insanla tanışacaksın ve birçoğu senin gibi farklı şehirlerden gelen öğrenciler olacak. Paylaşacak ortak konularınız olacak çoğu zaman. Ayrıca ilgi duyduğun öğrenci kulüplerine katılarak kendini geliştirme fırsatın olacak. Ders yükün az olduğu için kulüplere daha fazla zaman ayırabileceksin, kulüplerde yine farklı bölümlerden öğrencilerle tanışıp ufkunu genişletebilirsin. Hatta kulüpler üniversite içinde veya dışında etkinlikler düzenleyeceklerdir, bu etkinliklerde küçük de olsa rol almak senin kişisel gelişimine katkıda bulunacaktır. Sosyal becerilerini geliştirebileceğin bir sene yaratabilirsin kendine.

 

3) Kendini Tanı.

   Üniversitenin en güzel yanı sana kendini tanıma fırsatı vermesidir. Karakterinin yavaş yavaş oturduğu yaşlarda üzerine daha önce hiç olmadığı kadar fazla sorumluluk alacaksın. Her işini kendin halletmeye başlayacaksın ve nelere dayanıp nelere katlanamadığını göreceksin. Ne kadar güçlü olduğunu fark edeceksin. Kendine ayıracak çok fazla zamanın olacak, kendini dinleyeceksin, hislerini, duygularını anlamaya başlayacaksın. Kendini tanıma sürecini okuyacağın kitaplarla, izleyeceğin videolarla ya da sosyal sorumluluk projelerinde alacağın görevlerle destekleyebilirsin. Yahut daha önce yapmak isteyip okul, dershane ve sınavlar yüzünden yapamadığın şeyleri yapabilirsin. Mesela enstrüman çalmayı öğrenebilirsin ya da spora başlayabilirsin. Belki yazı yazmaya yeteneğin vardır ama bunu hiç geliştirme fırsatı bulamamış olabilirsin, belki de dans etmeye yeteneğin vardır, dans okuluna gidebilirsin. Kendini tanıyıp ne istediğini bulma fırsatını iyi değerlendirmelisin.