Tam 4 yıl önce, 2017 yılında, son kez yapılan YGS ve LYS sınavına giren öğrencilerden birisiyim. Üniversite yıllarımın sonuna yaklaşırken geri dönüp lise yıllarıma bir bakmak istiyorum. 12. sınıf benim için gerçekten her anlamda yoğun geçen bir sene olmuştu. Bazı günler okulun ardından bir de dershane eklenince sabah 7’de evden çıkar, gece 10’da eve girerdim. O zamanları düşündüğümde nasıl stresle sınava hazırlandığımı görüyorum. Önümde yaklaşık 2 saatlik bir sınav vardı ve başarılı olamazsam tüm emeklerim sanki boşa gidecekmiş gibiydi.

O günlere dönüp kendime tavsiye verecek olsaydım, şöyle başlardı sözlerim:

-Sınav kaygısıyla değil, öğrenme aşkıyla çalış.

-Ezberletilen formüllerin nereden geldiğini, hayattaki yerini merak et, araştır ve öyle öğren. Emin ol bu şekilde öğrendiklerin çok daha kalıcı olacak. Senin için hiçbir şey ifade etmediğini düşündüğün şeyleri ezberlemeye çalışman seni çok yoracak. Belki bu ezberlediklerin sınavda işine yarayacak ama 1 yıl sonra her şeyi unutmuşsan, öğrendiğin bir konu ile ilgili bir sohbete katılıp fikrini belirtemiyorsan ne anlamı var şimdi kendini bu kadar yormanın ?  

-Biliyorum sana yıllardır kalıplar, formüller ezberletildi. Test sınavlarında nasıl başarılı olunur bunlar öğretildi. Zihnine sürece değil de sonuca odaklanman yerleştirildi. Ama tam tersi, sonuca değil sürece odaklanmalısın.

-Öğrendiklerinden keyif al. Kendini gün geçtikçe zenginleştir. İnsanlığın geçmişini bilip geleceğine yön vermek için tarihi, sana ev sahipliği yapan dünyada gerçekleşen olayları ve işleyen kanunları daha iyi anlamak için coğrafyayı, kimyayı ve fiziği, tüm canlılarda kusursuz işleyen sistemleri öğrenmek için biyolojiyi ve evrendeki sırrı çözmek için matematiği öğren.

-Sorumlu olduğun müfredatın uzaydan gelmediğini, aslında öğrendiğin şeylerin bir gün birleştiğinde hayatın anlamını bulman için sana yol göstereceğini fark edersen her şey çok daha keyifli, kolay ve anlamlı olacak. Tüm hayatını bunun bilinciyle yaşa.

-Öğrenmeyi öğren. Öğrendiklerini de paylaşmaktan çekinme. Çünkü paylaştıkça sen de daha fazlasını öğreneceksin.

-Bir de eğer başaramazsan kendine karşı nazik ol. Her şeyin bir çıkış yolu var. Belki de olan olmayandan daha güzeldir senin için. Bunu hiçbir zaman bilemezsin. O yüzden isyan etmek yerine yürüdüğün yolu güzelleştirmelisin.

Benim lisedeki kendim için şu an içimden dökülenler bunlar. Keşke o zaman bunların farkında olsaydım diyorum ama yine de çok geçmeden bunları fark ettiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Eğer sen lise yıllarındaysan umarım küçük bir ışık olmuştur tavsiyelerim. Peki ya senin de benim gibi lise yıllarının üzerinden zaman geçtiyse neler söylemeyi, neleri hatırlatmayı isterdin kendine?

Sevgilerimle.