Hayatım boyunca en çok yakındığım şeylerden biri günlerimin verimsiz geçmesiydi. Bir hobim olsun ya da öğrenmek istediklerim için her gün çalışayım istedim. Bu yüzden nasıl yapılır, nereden başlanır bilemedim ve hep başkalarının yaptığı şeyleri denedim. Bende işe yarar şeyler olmadı, ben de kendi yöntemlerimi keşfettim. 
Eğer siz de kendi yöntemlerinizi keşfedene kadar hala denemek istediğiniz yollar varsa bir de bu küçük iki maddeye bakın derim! :)

1) Minik Minik Başla 

Değiştirmeye çalıştığımız her davranışımıza çok yüksek seviyelerden başlıyoruz. Ders çalışmaya başlayacaksak ilk hedefimiz günde 5 saat oluyor. Birkaç gün için hedefimiz gerçekleşse bile sonrasında günlerimiz bomboş geçiyor, çünkü yorulmuş oluyoruz ve dinlenmek istiyoruz. Bu gibi örnekler o kadar fazla ki. Halbuki küçük küçük başlarsak eziyet olmaz yaptıklarımız. Ders çalışmaya 2 saat ile başlayıp her gün 15 veya 30 dakika arttırmak kötü bir şey değil. Spor yapmaya başladığımızda ilk gün 20 dakika yapmak da kötü bir şey değil. Bu şekilde başlayıp sürekli hale getirmek, yüksek yerlerden başlayıp yaptığımız şeyi sadece 2 günlük bir aktiviteye dönüştürmekten daha iyidir ;)

2) Neden Yapıyorsunuz?

Bir defter, bir kağıt veya telefonu alın ve neden yapmak istiyorsunuz yazın. Ama öyle büyük paragraflardan bahsetmiyorum. Her sabah uyanınca "Bugün kazanmak istediğim alışkanlığı neden yapmak istiyorum?" diye kendinize sorun. Her sabah bir madde ekleyin. Bu, günlük motivasyonun en büyük destekçisi olacak. Pes etmek istediğinde muhtemelen aklının bir köşesinde hep sabahki madde yer alacak.

Alışkanlıklarımız, geleceğimizin temellerini oluşturur. Biz bu temeli ne kadar erken ve sağlam atarsak o kadar iyi bir gelecek inşa ederiz. Temelinin çok küçük adımlarla başlayıp uzun sürecek olmasından korkmak yerine kendimize zaman tanımalıyız.

Sağlıkla kalmayı ve bizi okumaya devam etmeyi unutma!