Günümüzde birden fazla dil konuşmak şart oldu. Ortaokuldan itibaren, hatta artık bu seviye ilkokul ve anaokuluna kadar düştü.Senelerce İngilizce öğrenmek için çabalıyoruz. Bilingual olarak adlandırılan iki dilli olmak, çağımızın vazgeçilmez özelliklerinden biri oldu. Peki tam olarak iki dilli olmak ne demektir? İki dilli, iki dili eşit imkanlarla kullanabilen kişidir. Tahminlere göre, dünya nüfusunun yaklaşık %43’ü iki dil konuşabiliyor. İki dilli kişiler, dilin birini akıcı konuşurlar ve diğer dili de daha sonradan edinirler. Dengeli iki dillilik zordur, yani bir insanın iki dilini aynı derecede akıcı biçimde konuşması oldukça zordur. Bilime göre iki dilli olmanın yedi şaşırtıcı avantajı vardır:

1. Bilme yetisini geliştirir.

 Araştırma, iki dilli olmanın çok sayıda bilişsel fayda sunduğunu kanıtlıyor. İki dil konuşmak, kişinin dikkatini arttırır. Ayrıca, sadece bir dili konuşan insanlara göre daha fazla görev tamamlama yeteneğine sahip olurlar. İki dil konuşan insanlar, dil sistemleri arasında geçiş yapmak zorunda kaldıklarından çevrelerine karşı daha fazla farkındalık sahibidirler.

2. İki dilli olmak eğitimde avantaj sağlar.

 İki dilli olmanın bir diğer faydası ise okulda daha başarılı olmayı sağlaması. Yapılan bir çalışmaya göre, iki dilli çocuklar genellikle akranlarından daha iyi performans gösterirler.

3. İki dillilik istihdam olanakları sunar.

 Turizm, satış veya gazetecilik alanlarındaki işverenler, iki dillilik konusuna öncelik verirler. İki dillilik, insanın kariyerini biçimlendirir. Birden fazla dil konuşabilmek, çalışanların kariyer basamaklarını daha hızlı çıkmasını sağlar.

4. Sağlığa fayda sağlar.

 Bilim adamları, iki dilli olmanın alzheimer ve demans hastalığını geciktirebileceğini keşfettiler. Aynı zamanda inme iyileşmesini hızlandırır, stresi azaltır ve yaşlanmanın diğer etkilerini yavaşlatır.

5. İki dillilik insana perspektif sağlar.

 İkinci bir dil, insana başka bir ruh verir. İki dillilik, bir insanın dünyayı farklı şekillerde görmesine izin verir. İnsanlar, iki dil konuşmanın insana ikinci bir kişilik kattığını söyler.

 İki dilli insanlar, düşüncelerini sık sık değiştirebilirler. Çevresel değişiklikler onları etkilemez ve tek dilli akranlarından daha açık fikirli olurlar. Aynı zamanda yaratıcı düşünürler ve aynı anda farklı projeler üzerinde çalışabilirler. Empati yapabilirler ve farklı bakış açılarını desteklerler.

6. İki dilli olmak seyahat etmeyi kolaylaştırır.

 Tecrübeli gezginler, başka bir ülkede dolaşmak için ikinci bir dile ihtiyaçları olduğunu söyleyenlere katılmamaktadır. Fakat ikinci bir dili bilmek onların deneyimlerini zenginleştirecekti. Bir ülkenin diline ve kültürüne dalmak, seyahat deneyiminizi olduğundan daha eğlenceli hale getirir.

7. İki dilli olmak, insanın sosyal çevresini genişletir.

 İki dilli olmak, dostluk fırsatları sunar. Farklı kültürlerden insanlarla arkadaş olabilir, hobilerinin tadını çıkarabilir ve çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. İnsanlarla farklı şekillerde bağlantı kurabilirsiniz. Hayatta birçok kapı ve pencere açar.

 İki dilli çocuklar, sosyal becerileri hızla toplarlar. İkinci dil, konuşma fırsatlarını arttırır. Ayrıca, yalnızca bir dili konuşan çocuklardan daha fazla empati yeteneğine sahip olup başkalarıyla iletişim kurabilirler.

 İki dillilik, bize düşünemeyeceğimiz fırsatlar sunar. İki dilli olmanın avantajlarından yararlanın ve ikinci bir dil öğrenin.