Üniversite eğitiminizi tamamladıysanız ve akademik alanda kariyerinize devam etmek istiyorsanız, İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alabilmek için ihtiyacınız olanları bu yazıda sıraladık!

İngiltere, tüm dünyada yüksek öğrenim için en çok tercih edilen ülkeler arasında. Dünyanın her yanından öğrenciler eğitimlerine ilk adımı atmak veya eğitimlerini ilgili alanda sürdürmek amacıyla özellikle İngiltere’nin köklü okullarını tercih ediyorlar. Resmi dilin İngilizce olmasından kaynaklı, buradaki öğrenciler akademik becerilerinin yanı sıra günlük konuşma becerilerini de kolaylıkla geliştiriyorlar. İngiltere’de okuyan öğrenciler aynı zamanda pek çok bilimsel içerikli dergi, makale ve yayına bazı bölgelere oranla daha kolaylıkla erişebiliyor ve araştırmalarını daha da hızlandırabiliyorlar. Bunun gibi pek çok neden sayesinde oldukça çok öğrenci tarafından tercih edilen İngiltere’nin, yüksek lisans öğrencisi kabul koşullarına gelin hep birlikte bakalım!

İngiltere’de yüksek lisans (graduate) eğitimi genellikle bir yıl sürüyor, dilerseniz her yıl bir dönem boyunca dersler alarak iki yıla kadar da bu süreci uzatabiliyorsunuz. Başvurmayı düşündüğünüz herhangi bir üniversitenin websitesinin ‘graduate’ kısmından, ilgilendiğiniz modülleri ve alabileceğiniz dersleri inceleyebilirsiniz. Tamamlamanız gereken kredi sayısı ya da almanızın zorunlu olduğu dersler hem üniversite içinde hem de bölümler arasında değişkenlik gösterecektir, başvurularınızı yaparken bunu dikkate almayı unutmayın.

İngiltere’nin belli başlı üniversiteleri başta olmak üzere, yüksek lisans eğitimi için istenen birkaç koşul hem yerli hem de yabancı öğrenciler için geçerli.

Bunlardan ilki, bir lisans bölümünü (mümkünse ‘honours degree’ ile) bitirmiş olmak. ‘Honours degree’ye sahip olmaksa, lisans eğitiminizi 4.0 not ortalaması üzerinden en az 3.8 gibi bir değerle tamamlamanıza eşdeğerdir. İngiliz eğitim sisteminde bir öğrencinin kazanabileceği en yüksek değerlerden biri olan honours degree, yüksek lisans başvurularınızda sizi diğer adayların bir adım ötesine taşıyabilme potansiyeline sahiptir.

Honours degree’ye sahip olmayan adaylarınsa, 4.0’lık not ortalaması üzerinden ana dalları için en az 3.6 veya 3.7 olmak üzere, yan dalları da dahil toplamda 3.7 bandında bir not ortalamasını tutturması bekleniyor.

Lisans eğitiminin başvurularında da olduğu gibi, adayların CV’lerini ilgilendikleri üniversiteye iletmeleri gerekli. Staj ya da iş deneyimlerinizi içermesi gereken bu metinleri, sade ama etkili bir şekilde hazırlamak için buradaki yazımızdan da ilham alabilirsiniz.

Bu daha genel olan aşamaları hallettikten sonra, kişisel olarak araştırma yapmak ve ilerleme kaydetmek istediğiniz alanı belirttiğiniz ‘letter of intent’, başvurunuzun kesinlikle en önemli noktası. Üniversitelere ve ilgili programlara hitap ettiğiniz yazınızda; kısaca neden özel olarak bu üniversiteye ve bu modüle başvurmak istediğinizi, alana nasıl katkıda bulunacağınızı planladığınızı ve kendinizi nasıl geliştirmeyi hedeflediğinizi belirtmeniz gerekli. Oxford, Cambridge ya da Durham gibi belli başlı üniversiteler içinse ek olarak, bu üniversitelerin sizi ‘kabul etmekle büyük kazanç sağlayacaklarını’ onlara kabul ettirmek gerekiyor. Başvurunun en önemli bölümü olarak nitelendirilen bu kısım, lisans eğitiminiz boyunca çalıştığınız konuların derinlemesine incelemesini yapmak için ne kadar istekli ve azimli olduğunuzu göstermeniz için bulunmaz bir fırsat.

Bütün bu aşamaları tamamladıktan sonra, bölümünüzdeki öğretim görevlilerinden ya da çalıştığınız kurumun yetkililerinden almanız gereken referans mektupları var.  Bu mektuplarda akademik alandaki yeterliliğiniz ve ilgili alanın geliştirilmesine olan sadakatiniz olabildiğince objektif bir şekilde vurgulanmalı. Başvuru yaptığınız üniversite, sizin niyet mektubunuzun üzerine bu referans mektuplarını da ekleyerek, başvurunuzu enine boyuna değerlendirecek ve size dönüt verecektir.

Bir sonraki yazıda İngiltere'deki önemli üniversitelerden, burs olanaklarından ve yaşam koşullarından bahsedeceğiz, herkese keyifli okumalar!