Sağını dönünce kumrucular, solunu dönünce Karşıyaka, biraz aşağıda Bornova... Bence hepimizin en hayran olduğu şehir İzmir. Doğası, denizi, Efes’i ve birçok güzelliğiyle onu görmek için can atmıyor muyuz? İstersen deli gibi eğlenebileceğin, istersen bir köşeye çekilip kafanı dinleyebileceğin nadir kentlerden biri. Peki ya İzmir’e ilk defa öğrenci olarak gidiyorsak?

İzmir, ülkemiz insanlarının gözbebeği olduğu gibi öğrencilerin de senelerdir ilgi odağı. Sıcak iklimi, hoşgörülü insanıyla özellikle üniversite sınavına hazırlanan gençlerin hayallerini süsleyen bu şehri biraz daha iyi tanıman ve gittiğinde uğraman gereken lokasyonları en başından listeleyebilmen için bu arşivi hazırlayalım dedik.

Biz buralara ne badireler atlatıp da geldik, gezeceğiz tabii! En çok biz gezeceğiz hatta! Peki nerelerde volta atacağız?

1) Kemeraltı Çarşısı

Midye, kokoreç ve balık ekmek yemeli, ucuza alışveriş yapmalı harika bir çarşı. İzmir’in de bir büyükşehir olduğunu hatırlatan ufak bir kalabalığı var elbet. Ama bütçemizi sarsmayacak harika ürünlere sahip. Gel buraya, doldur elini poşetlerle, dön evine!

2) Asansör

Üçyol’da bulunan bu tarihi asansöre binip, İzmir’i en tepeden izlemenin anlatılmaz yaşanır keyfi tamamen ücretsiz! Galata’nın o uzun kuyruğunda bir kere beklemiş bir cengavere asansörün sırası vız gelir! Öyle çok kalabalık değil, merak etme. Hem olsaydı da, bizce değer!

3) Bostanlı

-

Kemeraltı’na göre biraz daha tuzlu olsa da, Bostanlı en beğendiğimiz yerlerden biri. Gönlümüzde taht kurmasının sebebi mağazaları falan değil, Gün Batımı Terası! Belediyenin sahile yaptığı bu terasta oturup, en ama en güzel gün batımı manzarasını izlemek mümkün!

4) İzmir Doğal Yaşam Parkı

Avrupa’nın en doğal olan yaşam parkı da tabii ki İzmir’de. İçerisinde yavru hayvanları görebileceğimiz ayrı bir bölüm de var. Burada hayvanlar kafesler ve teller olmadan özgürce dolaşabiliyorlar ve en güzel yanı da bu. Korkma, asla zarar görmeyeceksin. Gidip onlara ilgini ve sevgini vermeye çalış. Doğal Yaşam Parkı’na giriş öğrenciler için sadece 3 TL.

5) Kale Önü Plajı

Çandarlı Kalesi’nin hemen önünde güneşlenmeye ne dersin? Bu tarihi kalenin önündeki halk plajı, genellikle ailelerin uğrak noktası olmasıyla da oldukça güvenli. Buradan harika Instagram fotoğrafları çıkar bizden söylemesi!

6) 80’s Cafe

-

Analog fotoğrafların, eskitme efektlerin bu sene aniden yükselişe geçmesiyle nostaljik her şey pek bir öne çıkmaya başladı. Bu mekana adımını attığın andan itibaren en az 30 yıl geriye gideceğini vaad ediyorum sana! Eskitme -belki de gerçekten eski- eşyaların arasında harika bir menü eşliğinde ister kitabını oku, istersen de birkaç arkadaşınla tatlı bir sohbet etmek için buluş.

7) St. Polycarp Kilisesi

Polycarp, çok renkli bir kilise. İçi de dışı kadar güzel. İçindeki Heykeller, tablolar, freskler o kadar güzel ki gözlerinizi bir an olsun ayıramıyorsunuz. Işıl ışıl olan bu kilise, parlak malzemeler kullanılarak yapılmış. Kira Kira uygulamasına ihtiyaç duymazsın o derece! Yalnız buranın kapısı diğerlerininki gibi öyle açık değil, elini kolunu sallayan giremiyor. Zile basmalı ve seni karşılayan görevliye nazik davranıp onay almalısın, küçük bir gülümseme ile bunu halledebileceğine inanıyoruz. İnan, buna değiyor!


Hazır tercih döneminin yaklaştığı bu vakitlerde, tercih listene eklemeyi düşündüğün şehirler hakkında bilgi edinmeye başlasan iyi edersin. Unutma, en güzel yer senin en çok istediğin yerdir. Bu yüzden içine en çok sinen şehirlere öncelik vermelisin. Gittiğin şehri güzelleştirecek olan tek şey; sensin!