Bilim insanlarının yaşamları hepimizin ilgisini çeker. Kimisi zorluklarla, yokluklarla büyümüş ve kendisini ispatlamıştır. Kimisi ise elindeki imkanları olabilecek en iyi şekilde değerlendirmiştir. Birçok keşfin hayatımızdaki etkisinin belki farkında bile değiliz ancak arkasındaki emek ve çabayı fark edip bilim insanlarına saygımızı göstermeliyiz. Filmler, onların yaşamlarından önemli noktaları bize göstererek belki bir nebze de olsa verdikleri emeklerin farkında olmamızı sağlayabilir.

Bu listeyi hazırlarken hangi filmleri seçeceğim konusunda zorlandığımı söylemeliyim. Hayatımızı kolaylaştıran icatlara imza atmış çok fazla bilim insanı var ve bu liste asla sıralı bir liste değil! :)

1. Tesla: Master of Lightning (2000)

IMDB Puanı: 8,0

Süre: 1 saat 27 dakika

Nikola Tesla, 20. yüzyılın en büyüleyici bilim insanlarından biriydi. Elektrik, uzaktan kumanda, neon ve floresan aydınlatma, radyo iletimi gibi dünyayı güç ve bilgiyle birleştiren temel icatları bize miras olarak bıraktı. Yeteneği, onu şöhretin zirvesine çıkardı.

Değeri geç anlaşılan, iyi tanıdığımız bilim insanları tarafından çeşitli haksızlıklara uğratılan bir dahi olan Tesla’yı daha iyi tanımak için kaçırılmaması gereken bir film.

2. İbni Sina: Hekim (2013)

 

IMDB Puanı: 7,2

Süre: 2 saat 35 dakika

9 yaşındaki Rob Cole, sahip olduğu doğal bir yetenek sayesinde annesinin ölümünü sezmiştir ve bunu engelleyememiştir. Bu ölüm gerçekleştiğinde Bader, onu ikna edip uzun bir yolculuğa çıkarır. Yolculukta Bader, küçük hokkabazlıklar ve hekimlik alanındaki bilgi birikimiyle Cole’a iyi gelmeye çalışır. Ne var ki Cole, bu yolculuktan sıkılır ve bilgisini arttırmak ister. Rotasını Pers topraklarına çevirir; görmek istediği kişi doktorların doktoru İbn-i Sina’dır. Ancak İspahan’daki okula ulaştığında bazı engellerle karşılaşır. Cole’un Hristiyan olması okula kabul edilmemesi için yeterli bir sebeptir. Ancak Cole, bilgiye ulaşma isteğiyle tüm engelleri aşmaya hazırdır.

3. The Story of Louis Pasteur (1936)

IMDB Puanı: 7,3

Süre: 1 saat 27 dakika

Hepimizin pastörizasyon yöntemiyle tanıdığı tıp, tarım ve hayvancılık alanlarında ciddi katkılarda bulunmuş olan Fransız mikrobiyolog Louis Pasteur’ün yaşamını anlatan film, 1860’ların Paris’inde geçiyor. Filmde Pasteur’ün yanı sıra İmparator III. Napolyon ve rakibi olan bilim insanı Charbonnet karakterleriyle de karşılaşacaksınız.

4. A Beautiful Mind (2001)

IMDB Puanı: 8,2

Süre: 2 saat 15 dakika

Zeki ama asosyal bir matematikçi olan John Nash, kriptografi üzerine gizli bir çalışmayı kabul ettikten sonra hayatı kabusa dönüşür. Matematikçi olarak bilinse de aslında bir iktisatçı olan John Forbes Nash’in hayatı aslında gerçekten bir film gibidir. Öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar, mezuniyet sonrası kendisine paranoid şizofreni tanısı konulur. Hastalığı kendisinden ziyade çocuğuna dahi zarar vermeye başladığında hastaneye yatmak zorunda kalır. Akademik çalışmalarına ara verir ve akıl sorununu yine aklıyla yenmeye çalışır. Dahilikle delilik arasındaki ince çizgide yürür Nash. Ekonomi alanında Nobel’e layık görülür.

5. Einstein ve Eddington (2008)

IMDB: 7,3

Süre: 1 saat 34 dakika

Filmde; Einstein’ı dünyaca ünlü yapan adam Eddington arasındaki ilişki irdelenirken, Einstein’ın ünlü Genel Görelilik Kuramı’nın çıkış öyküsünü de izliyoruz. Arka planda ise Birinci Dünya Savaşı devam ediyor. Eddington’ı David Tennant, Einstein’ı ise Andy Serkis canlandırıyor.

6. The Theory of Everything (2014)

IMDB Puanı: 7,7

Süre: 2 saat 3 dakika

Hepimizin Big Bang teorisi ile tanıdığı, 14 Mart 2018 tarihinde vefat eden ünlü fizikçi Stephen Hawking’in hayatını anlatıyor film. Zorlu yaşam mücadelesine rağmen çalışmalarına devam eden, tutkusunun peşinden giden bir insan olan Hawking ve onun eşi Jane ile olan ilişkisi izlenmeye değer.

7. The Imitation Game (2014)

IMDB Puanı: 8,0

Süre: 1 saat 54 dakika

Alan Turing, ülkesinin en önemli matematikçileriyle beraber II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözmeye çalışır. Kendisi grubun en hırslısı ve en zekisi ama aynı zamanda anlaşılması en zor olanıdır. Bu anlaşılmazlık ise her sosyal ortamda olacağı gibi grubu ve çevresindekiler ile sorunlara yol açar ve başının belaya girmesine neden olur. Not:Turing’i Benedict Cumberbatch canlandırıyor!

Online derslerden artan zamanı değerlendirmek için bu filmleri izlemeye ne dersiniz?