Herkes bas bas bağırıyor, ‘’Kendini şöyle geliştir, bunu yap, amuda kalk!’’ diye… Ama demezler mi ‘’Para yok, pandemi var nasıl kurslara gidelim?’’ Ona da çözümümüz var tabii ki. Khan Academy de birçok online kursa sahip ve istediğiniz alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Türkçe web sitesi ve Youtube kanallarını kullanarak anadilimizde birçok eğitime ulaşabilirsiniz. İngilizceniz yeterliyse de orijinal dilinde Khan Academy’nin kendi sitesinden daha farklı içeriklere ulaşmanız mümkün. Peki neler mi öğrenebilirsiniz? Matematik ve fen bilimleri konusunda tüm müfredata ulaşabilirsiniz; onun dışında bilgisayar dünyası, sosyal bilimler ve sanat, ekonomi ve finans, müzeler kategorileri altında 10.000’den daha fazla videoya sahipler. İçine dalmak ve seçmek ise size kalmış!

  1. Dünya Tarihi

 12.000 videonun 10.000’i burada olabilir, tabii kolay değil 4.5 milyar yaşındaki dünyamızı anlamak. Dinozorlardan, sapienslerden bahseden bu tarihte hiçbir şeyi gözden kaçırmamışlar. 7 kategoriye ayrılmış serinin bir de Hızlandırılmış Dünya Tarihi adlı sabırsızlara özel serisi var. Dünyamızın ve insanlığın geçmişini merak edenlerin günlerce başından kalkamayacağı bir kurs. Afyon Savaşları da neymiş, hangi Roma İmparatoru orduya deniz kabuğu toplatmak için sefere çıkarmış… 4.5 milyar yıl sizi bekliyor!

  1. Yer ve Uzay Bilimleri

 Siz de neymiş bu Einstein’ın derdi diyenlerden misiniz? Yoksa Steven Hawking’in evreni anlamamız için yazdığı o kitabı bir çırpıda bitirenlerden mi? Ya da sadece uzaylıların mı peşindesiniz? Herkes bunu cevaplayadursun Khan Academy daha büyük şeyler cevaplamış. Evrenin boyutu, Büyük Patlama, Süpernova… Hatta son seride 2060 yılına dair beklentiler de mevcut. Bu insanlar yaşıyor da neci bu dünya diyenleri hemen bilgisayar başına alıyoruz.

  1. Psikoloji

 Boğaziçi de ney-! Tamam tamam abartmıyoruz, şaka. Ama bu eğitimle çevrenizi anlama garantisi veriyoruz, e tabii çıkacaktır birkaç ‘’Kızım ben senin bildiğin erkeklerden değilim,’’ diyen ama… Çevreyi Algılama, Davranış, Akıl Sağlığı başlıkları altında toplanan upuzun bir kurs. Rüya görmekten, uyku ve meditasyondan, hatta evlat edinmeden bile bahsediyorlar. Tek garantimiz var, istemediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz! Sonrasında ise ellerinizi birleştirip, üzerinize döke döke su içmeniz gerekiyor. Biliyorsunuz ki Can Manay’lar böyle yapar.

  1. Sanat Tarihi

 İnci Küpeli Kız Vermeer’in nesiydi? Mona Lisa gülüyor muydu? Eflatun neden sarayın rengi oldu? Babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi? Diye saatlerce düşündüğünüz her şeyin cevabı bu seride ama ufak bir uyarı yıllar sürebilir. Kolay mı yıllarca emek verilen tabloların sırrını öğrenmek! Ülke ülke, dönem dönem, eser eser ayırmışlar sağ olsunlar. Ortamlarda en hava atılası kurs budur! Paris’e gittiğimizde bir Louvre Müzesi’ne uğramamız yok mu? Oralarda bir iki hava atmamız? Ortamlarda yeni entelliğiniz hayırlı uğurlu olsun efendim!

  1. Bilgisayar Programlama

 İnanın biz de çok yorulduk ‘’Buna bir şey oldu!’’ diye diye bilgisayarcı gezmekten. Elimizden düşürmediğimiz şu mereti bir anlarsak her şey çözülecek. İşte burada da dertleri anlamakla kalmıyoruz; Web sayfaları, Python’lar neymiş hepsini öğreniyoruz. E konuşun şununla biraz canım!

  1. Girişimcilik

 Bu aralar o kadar çok duyuyoruz ki bu kelimeyi… Sonra da başlıyorlar saymaya Elon Musk’lar, Reid Hoffman’lar, Mark Zuckerberg’ler… Kimdi bu insanlar? Dertleri neydi? Röportajlarından ve hikayelerinden oluşan bu kursla ilhama sahip olacaksınız. Hadi hepimiz gece gece icat çıkarmaya gidiyoruz!

 Kendinize değer kattığınız her anda yanınızda olmaya çalışıyoruz. Ve bu anları elinizden geldiğince bol tutun çünkü sizi siz yapan şeyleri ne kadar artırırsanız, o kadar farklılaşırsınız. Kolay gelsin!