Kişisel gelişim, hayatımızda önemli yer edinmeye başladı. Artık hepimizin derdi kendimizi daha fazla nasıl geliştirebiliriz oldu. Her defasında farklı yollar denedik, bazen başarılı bazen başarısız olduk. Şimdi gelin, farklı bir açıdan kişisel gelişime bakalım:

Filozof Alan Watts’a göre kişisel gelişim bir aldatmaca. Çünkü gelişime ihtiyaç duyan benlik ile gelişimi sağlayan benlik aynıdır! Kendinizi kapalı bir sistem olarak düşündüğünüz sürece gelişim imkansızdır. Eğer kendinizi gerçekten geliştirmek istiyorsanız, “benliğinizin” ötesine bakmanız gerekir. Odağınızı sadece içinize yönlendirmek bir tuzaktır. Anlamlı bir değişim, dışarıdan geleceklerden büyük ölçüde etkilenir.

Çevrenizdeki insanlar tarafından şekilleniyorsunuz. Yaşadığınız yer tarafından da. Tükettiğiniz içeriğe, okuduğunuz kitaplara, takip ettiğiniz kişilere ve dinlediğiniz podcastlere göre şekillendirilirsiniz. Başka bir deyişle, benlik daha büyük bir sistemin parçasıdır ve kendinizi sadece bu şekilde inceleyerek geliştirebilirsiniz.

Pratik olarak, kendinizi geliştirmeyi düşünüyorsanız en içteki halkadan dışa doğru ilerleyin. Kendinizi kim ve ne olmak istiyorsanız ona göre insanlarla ve içeriklerle çevreleyin. Çevrenizin sizi oluşturacağını anlayın. Kendinizi değiştirmek istiyorsanız, çevrenizi değiştirin.

Benzersiz olduğunuzu unutmayın. Hiç kimse sizin sahip olduğunuz deneyimlere ve DNA’nızın tüm kombinasyonuna sahip değildir. Ancak benzersizliğiniz, içeriden olduğu kadar çevrenizdekilerle de şekilleniyor.

Ne düşünüyorsunuz? Açıkçası ben hiç bu açıdan düşünmemiştim. Sadece içsel yolculuklarımızla tam olarak gelişimi sağlayamayacağımız ortada. Gerçek değişimler yaratmalıyız ki gelişimimizi bir üst seviyeye çıkarabilelim. Çevremizi değiştirmek çok zor, biliyorum. Büyük cesaret ve özveri gerektiriyor. Ama denemeye değer. İnsanları hayatımızdan çıkarmak zorunda değiliz değişim için. Sadece mesafemizi belirlemeli ve hayatımıza, bize bir şeyler katabilecek insanlar almalıyız. Kendimizi o insanlarla çevrelemeliyiz. Bir tane hayatımız var, bunu dilediğimizce yaşayamayacaksak ne anlamı var ki bunca çabanın?