Tarihin en önemli isimlerinden birisi olarak kabul edilen Leonardo da Vinci, ününü hayatı boyunca tek bir unvana değil aksine pek çok yetkinliğe sahip olabilmesine; hem bir ressam, hem bir heykeltıraş, hem de bir mühendis olmasına borçludur. Ait olduğu Rönesans döneminin ruhunu ve dehasını en iyi yansıtan tarihi kişiliklerden biri olan Leonardo da Vinci’nin yaşamı ve eserleri, halen pek çok kişi için ilham olmaya devam ediyor. Leonardo da Vinci’nin hayatına daha yakından bakabilmek ve tarihe tanıklık edebilmek için yeni bir fırsatınız var. Living Leo Project başlıklı sergi, İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sizleri bekliyor!

1 Temmuz 2020 tarihinde İzmir’de “Leonardo da Vinci’ye Saygı Sergisi” adıyla kapılarını açan sergi, tüm katılımcılara, farklı sanatçılar tarafından sunulan Leonardo da Vinci eserlerinin dünyalarına tanık olabilecekleri bir atmosfer sunuyor. Küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu’nun yaptığı bu proje, Leonardo da Vinci’ye ve fikirlerine ilgi duyan tüm katılımcıları bekliyor, sergiye girişler de tamamen ücretsiz. Pazar günü 12:00 – 18:00, geriye kalan tüm günler ise 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz “Leonardo da Vinci’ye Saygı Sergisi” her yaştan ve her alandan ilgililerini bekliyor.

1452 ve 1519 yılları arasında yaşamış bu ünlü İtalyan Rönesans adamı, yalnızca içinde doğup büyüdüğü çağı değil, geleceği de etkilemiş ve şekillendirmiş önemli isimlerden birisidir. Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği, Leonardo da Vinci’nin en ünlü tabloları olarak görülürken Vitruvius Adamı çizimi ise ideal insan vücudunun tasvir edildiği en önemli yapıtlardan biridir. Sergi boyunca Bedri Baykam, Mercan Dede, Tülin Onat, Bahar Oganer ve daha pek çok sanatçının Leonardo da Vinci’nin eserlerini yeniden yorumlamasına tanık olacak, bu yeni eserleri de hem da Vinci’nin fikirleri hem de dönemimizin sanat düşünceleri ışığında inceleme şansına sahip olacaksınız.

Sergi hakkında aklınıza takılan soruların cevaplanmasını isterseniz, Livingleoproject kullanıcı adıyla serginin websitesinden veya facebook ve twitter hesaplarından da daha detaylı bilgiler alabilirsiniz! Son olarak, 30 Temmuz tarihine kadar, Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen bu sergiyi gezebilir, Leonardo da Vinci’nin hayatının ve eserlerinin farklı bakışlar ile nasıl değişip dönüştüğüne siz de tanıklık edebilirsiniz!