Senin için mezuna kalmanın en güzel yanı ne? Bizce en güzel yanı, bol bol kendine ayıracak vaktinin olması. Bir kere günde sekiz saatlik bir okul faciasını geride bırakmış durumdasın. Dershaneye gitsen bile haftanın ortalama üç günü tamamen tatildesin ki gittiğin günlerde de derslerin çok uzun sürmüyor. 12. sınıftayken okul, okuldan dershane, oradan eve gelip masa başı derken kafanı kaşımaya vakit bulamadığın günler yaşadığını biliyoruz.

Fazla kiloların ister geçmişten gelsin, ister sınava hazırlık sürecinde sana katılmış olsunlar; bunu umursama ve harekete geç! Diyorsan ki sağlığımı olumsuz etkileyecek kadar fazlalığım yok ve ben halimden memnunum, sorun yok! Çünkü her şey sadece ama sadece sağlık ve mutluluk için!

Hedefine giden yolda her bir adımının tartıda eksi olarak sana dönmesini istiyorsan, 5 adımda bu işi halledelim!

1) Sağlıklı ve Düzenli Beslenme

"Baya yaratıcısın!" dediğini duyar gibiyim. Merak etme, senin için küçük birkaç öneriyle geldim. Sebze ye, diye bağırmak yok burada!

Gün içerisinde alman gereken proteini karşılayabilmen için birçok seçeneğin var; kırmızı et, tavuk, balık, peynir, süt, yumurta... Mutlaka bir öğünün protein bazlı olmalı. İçinden istediğin alternatifi seçebilirsin. Sabah bir haşlanmış yumurta yediysen, öğle yemeğin için tonbalıklı veya peynirli bir salata düşünmez misin? Bizce harika bir fikir! Tavsiyemiz sabahları yumurta ve peyniri mutlaka tüketmen, akşam veya öğle yemeklerinden birinde de et tercihlerin ağırlıklı olmalı!

Şimdi diyorsun ki, "Ben arkadaşlarla dışarıya çıkıyorum ne yiyeceğim?" duyuyoruz seni merak etme! Sadece tatlılar, hamurişleri satılan yerlerden arkadaşlarını uzak tutmalısın! Eğer bu mümkün değilse menüdeki en sağlıklı alternatifi seçmeye çalış! Eğer kaçamak yaparsan da üzülme, sonraki iki gün egzersizlerine 20 dakika ekler, o günün akşamını ve ertesi günün sabahını biraz daha hafif geçirirsen dengelemiş sayılırsın! Kahveni şekersiz içmeye bak! :)

2) Yağ Yakan Yürüyüş

Eşofmanlarımızı, ayakkabılarımızı giydik, kendimizi dışarıya attık! E peki ne kadar yürürsek yağ yakımımız en fazla olur?

‘Ne kadar çok yürürsem o kadar yağ yakarım’ düşüncesi her koşulda doğru olmayabilir. Aslında önemli olan belirli bir süre sınırını aşmak ve tempolu bir şekilde yürümek. Yani yürürken kendinizi bir tık zorlamalısınız, bunu bir yere yetişmeniz gerekiyormuş gibi düşünebilirsiniz. Normal günlerde de kullandığınız bir düzergahta yürüyüş yapıyorsanız, her gün yürüyüş sürenizi birkaç dakika kısaltmayı hedefleyerek işe başlayabilirsiniz. Saatte ortalama 5 km hızla yürümek işe yarayacaktır!

Tempoyu hallettik! Peki kaç dakika yürümeliyiz? Aslında bu sizin bugüne kadar süregelmiş egzersiz geçmişinizde biraz doğru orantılı. Vücutta yağ yakımı ortalama 30 dakikadan sonra başlıyor, yani yürüyüşlerinizi minimum 30 dakika tutmanızı tavsiye ediyoruz. Kendinize birden yüklenmek yerine her gün 5 dakika daha fazla yürürseniz, bir haftanın sonunda 65 dakikaya ulaşmış olacaksınız! Bundan sonrasında arttırmak zor olabilir, endişelenmeyin ve vücudunuzun bu sisteme alışması için ona zaman verin.

Ortalama hızınızı hesaplamak için konum servisleriyle gittiğiniz yolun km hesabını yapabilir, dakikaya bölerek hızınızı belirleyebilirsiniz. Veya adımsayar uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Birkaç adımsayar uygulaması önerisi;

StepsApp: iOS / Android

Runtastic: iOS / Android

Pedometre: iOS

Pedometer: Android

3) Bol Bol Su!

Hayat kaynağımız suyun faydalarını buraya yazarsak bu yazı bitmez! Kilo verme döneminizin en ama en olmazsa olmazı da SU! Vücudunuzdaki ödemi atmanıza yardımcı oluyor, yağların parçalanmasını sağlıyor ve dahası… Suyunuzu limon, nane, çeşitli meyveler ile tatlandırabilirsiniz.

Günlük içmeniz gereken su miktarı ile kilonuz doğru orantılı! Kilonuzu 0,032 ile çarparak günlük olarak tüketmeniz gereken ölçüyü hesaplayabilirsiniz!

4) Sakın uykusuz kalma!

Gün içinde yaşadığınız uykusuzluk ve bundan dolayı ortaya çıkan stres daha çok yemenize sebep olur. Neden mi? Beyninize yemeyi durdurmasını söyleyen hormon Leptin, tam tersini iddia eden hormon ise Ghrelindir. Leptinin salgılanma oranı saat ilerledikçe azalır. Böylece ghrelin oranı artar. Geceleri yaptığımız minik (!) atıştırmaların kankası ghrelindir. Bu yüzden erken yatıp erken kalkmakta fayda var. Günde ortalama 7 saat uyumalısın!

Şimdi yastıkları kabartma zamanı!

5) Yemek yeme saati mi?

12.sınıfta olduğu kadar düzensiz bir hayata sahip değilsin. Sabah kahvaltını yaptın, öğlen dershaneden geldin öğle yemeğini yedin, aralarda küçük öğünler yaptın. Peki akşam en son saat kaçta yemek yemelisin?

Uzmanlar en geç yemek yeme saatinin 18:00 olması gerektiğini söylüyor. Ama herkesin yaşam düzeni birbirinden farklı. Vücuduna sindirim için süre vermen gerekiyor. Bunun için de yemek yemeyi uyumadan 6 saat kadar önce kesmelisin. Akşam yemeğinden sonra bitki çayı çeşitleri, bir kase yoğurt, canın tatlı çektiyse yarım porsiyon kadar meyve yiyebilirsin.

Gerçekten ister ve azmedersen kilo verme süreci sandığın kadar uzun, zor ve sıkıcı değil! Unutma, her başarının arkasında az da olsa bir çile, uğraş, sancı mutlaka vardır. Bu süreçte sonucu hayal etmek seni hırslandırabilir. Lütfen sağlığını tehdit eden kilolarından kurtulmak için mücadele et! Eğer mutluysan da, kimsenin ne düşündüğünü umursama! Zayıf, balık etli, kilolu, kalın bacaklı veya ince kolluyken de kendini sev! Hiçbir fiziksel özellik hiçbir benzetmenin aracısı değil. Varsa dalga geçenleri, dik dik bakanları veya iğneleyenleri umursama! Güzelsin, bunu asla aklından çıkarma.