Ders çalışırken aklımız sürekli telefonumuza gidiyor, ‘Acaba mesaj gelmiş midir, yeni attığım fotoğrafı acaba kimler beğenmiştir, hikayelerime bakanlara da bir göz atsam mı hemen iki dakika, 5 dakika bakıp çıkarım ne olacak ki…’ gibi sorular sürekli aklımızı kurcalıyor; değil mi? Derse 10 dakika mola vermek istiyoruz, fakat bu 10 dakikada telefona bakalım derken bir bakıyoruz 1 saat geçmiş. İnsanlarımız buna çok güzel bir çözüm yolu bulmuş ve çivi çiviyi söker diyerek, telefonla da ders çalışabilmek adına çok güzel uygulamalar geliştirmiş.

1) Forest

 Bu uygulamada kendinize bir süre seçiyorsunuz ve plant tuşuna basıyorsunuz, böylelikle ağacınızın ilk tohumunu atmış oluyorsunuz. Süreyi ne kadar uzun seçerseniz o kadar güzel bir ağaca sahip oluyorsunuz. Fakat, bu süre zarfında telefonunuzda başka hiçbir uygulamaya giremiyorsunuz. Girdiğiniz an ağacınız ölüyor. Ayrıca telefonunuzun ekranına baktığınızda ise ‘Beni yalnız bırak!’ gibi ufak mesajlar alıyorsunuz. Sürenizi tamamladığınızda ağacınız sanal ormanınıza ekleniyor, böylece her ders çalıştığınızda diktiğiniz ağaçlara bakıp daha kolay bir ders takibi yapabiliyorsunuz. Sürenizin uzunluğuna göre belli miktarlarda coin kazanıyorsunuz ve bu coinlerinizi biriktirip dünyanın başka bir ülkesinde gerçek bir ağaç dikebiliyorsunuz. Muhteşem değil mi?

 Uygulama Android’de ücretsiz ama iOS’ta ücretli. Fakat verdiğiniz paraya kesinlikle değeceğini düşünüyorum.

2) Brain Focus Zaman Yöneticisi

 Bu uygulamanın da Forest uygulamasına benzediğini söyleyebiliriz. İkisi de içlerinde Pomodoro tekniğine yer veriyor (25 dakika ders, 5 dakika mola). Fakat bu uygulama direkt olarak Pomodoro tekniğini baz almış. 4 oturumu tamamladıktan sonra uzun bir mola verebiliyorsunuz. Ayrıca Pomodoro tekniğini kullanan benzer birçok uygulama var. Onlara da göz atabilirsiniz.

 Uygulama android ve iOS’ta ücretsiz.

3) Lideno

 Bu uygulama lise öğrencileri için tam bir ganimet! 9. sınıftan 12. sınıfa kadar güncel müfredata dair bütün notlar bulunmakta. Kendi sınıfınıza göre konudan konuya düzenli bir şekilde çalışabileceğiniz bu uygulama, eminim derslerinizde çok yardımcı olacak.

 Üstelik Android’de de iOS’ta da ücretsiz.

4) Quizlet

 Bu uygulama da yine favorilerim arasında. Özellikle yabancı dil çalışmak isteyenler için geliştirilmiş bu uygulamayı, her dersiniz için kullanabilirsiniz. Flashcardlarla ders çalışmanızı sağlayan bu uygulama, bulunduğunuz her yerde kullanabilmeniz açısından çok pratik. Kendi kartlarınızı oluşturup kartın ön kısmına soruyu, arka kısmına ise cevabı yazıyorsunuz. Önce soruyu kendiniz cevaplamaya çalışabilir, sonra da kartı çevirip cevaba bakabilirsiniz. Bunu cevabı tam öğrenene kadar tekrarlayıp, ‘Anladım’ tuşuna basarak öğrenmiş olduğunuzu onaylayabilirsiniz. Eğer kendiniz kart oluşturmaya vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız, istediğiniz konuyu aratarak başkalarının hazırladığı kartlardan da çalışabilirsiniz.

 Android ve iOS’ta ücretsiz.

 Kolay gelsin!