Başlığı okuyunca içinizden bir “Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. “Hangi rüyayı görmek istediğimizi seçebilir miyiz gerçekten?” Evet, lüsid rüyalar bunu sağlıyor. Biraz beyin egzersizi ile istediğiniz dünyanın kapılarını rüyanızda kendinize açabilirsiniz. Aman çok dalıp da kendinizi rüyaya kaptırmayın, çünkü biliyoruz ki gerçek hayat hiçbir zaman rüyalardaki gibi olmuyor.

Lüsid Rüya Nedir?

 Lüsid rüyalar, rüyayı gören kişinin bilinçli ve istekli şekilde gördüğü rüyalardır. Bu rüyalar, gerçek hayattan ayırt edilemeyecek şekilde gerçekçi olabilir ve hatta rüyayı gören kişi tarafından kontrol edilebilir. Psikoterapide bu teknik, kabuslardan kurtulma amacıyla kullanılır. Lüsid rüyalar bilimsel olarak birçok kez kanıtlanmıştır ve Mozart, Einstein, Paul McCartney, James Cameron gibi isimlerin bu tekniği kullandıkları bilinmektedir.

 Lüsid rüyalar sayesinde rüyanda istediğin bir dünyaya adım atabilirsin; mesela şehrin üzerinde uçabilirsin, çok istediğin bir kişiyle sohbet edebilir veya özlediğin insanlarla vakit geçirebilirsin. Tamamen senin hayal gücüne kalmış.

 Lüsid rüyalar korkularla yüzleşmeye, yeni becerilerin gelişmesine, bilinç dışı dünyanın keşfedilmesine, hayal gücünün gelişmesine yardımcı olur ve motivasyona katkı sağlar.

Herkes Bilinçli Rüya Görebilir Mi?

 Eğer çok sık rüya görebilen birisi olmadığın için bunu başaramayacağından korkuyorsan, korkma! Bilimsel çalışmalar sonucunda çok sık rüya göremeyen kişilerde de lüsid rüya çalışmaları başarılı olmuş. Hatta bilimsel çalışmalar hemen hemen her insanın farkında olmadan senede bir kez bilinçli rüya gördüğünü söylüyor. Bazı insanlarda bu ayda 1 kez bile olabilirmiş.

Peki Nasıl Lüsid Rüya Görebilirim?

 Öncelikle egzersizlerle başlayıp kendini zamanla geliştirebilirsin. Unutma ki, bu öyle hemen tek seferde olacak iş değil. Bolca egzersiz ve sabır gerekiyor. Bir lüsid rüyayı görebilmek bazen birkaç gün bazen ise bir ay kadar sürebiliyor.

Düzenli uyku şart. Düzensiz uykularda bu durum malesef ki çok zor, hatta imkansız da denilebilir.

- Kendine günlük tutabilirsin. Uyanır uyanmaz o gece gördüğün rüyaları günlüğüne yazarsan ve akşamları uyumadan önce bunlara bir göz gezdirirsen beynini bu konuda çalıştırmaya başlamış oluyorsun. En başta rüyalarını çok iyi hatırlamadığını fark etsen de zamanla daha detaylı şekilde hatırlamaya başladığını fark edeceksin.

- Uyumadan önce beynini bazı cümlelerle telkin edebilirsin. “Uyuduğumda rüya göreceğim ve uyandığımda rüyalarımı hatırlayacağım” gibi…

- Rüyanda görmek istediğin şeyleri aklında şöyle bir dolandırabilirsin. Durumları gözünün önüne getirerek görselleştirmeyi sağlayabilirsin.

- Sabah erken bir saate (uykunun 6. saati) alarm kurarak, 15 dakika kadar ayılıp temiz hava alabilir, zihnini açabilirsin. Burada kendini rüyanı bilinçli bir şekilde göreceğine şartlandırarak uyandığında gerçek hayata döneceğine telkin etmelisin. Rüya gerçek hayata çok yakın olacağı için zihnin gerçekliği hemen algılayamayabilir.

- Gerçeklik kontrolleri uygulayabilirsin. Gerçek hayatta kendine rüyada mı yoksa gerçekte mi olduğunu sorgulayıp gerçeklik kontrolü yapabilirsin. Bir zaman sonra bunu rüyanda da yaptığını fark edeceksin.

 Ama önemli bir uyarım var! Başarılı olduktan sonra kendini çok da alıştırmamanı tavsiye ederim. Bunu çok sık tekrarlamamak en iyisi. Uyku düzenin bozulabilir, beynin uykudayken de çalıştığı için yorgun uyanabilirsin ve gerçekle rüyayı ayırt edemeyecek hale gelebilirsin. Rüyanda her şey yolunda giderken, gerçek hayatta her şeyin kötüye gitmesi de psikolojini kötü yönde etkileyebilir. Eğer denersen tecrübelerini lütfen benimle de paylaş! :)

Buraya tıklayarak sana konuyu detaylı anlamanda yardımcı olacak videoya gidebilirsin.