Sabah erkenden uyanıp kahveni yaptın. Ama aklın hala yumuşacık yatağında. İşte tam böyle anlarda ufkunu genişletip sana ilham olacak, izlerken vay be! dedirtecek birbirinden ilginç hiç sıkılmadan bitiveren, 5 TED konuşması sayesinde güne mükemmel bir başlangıç yapabilirsin.

1) Elmalardan İnsan Kulağı Yapan Çılgın Bilim İnsanı Andrew Pelling 

    Evet yanlış okumadın. Araştırmacı, profesör, girişimci Andrew Pelling bildiğimiz manav reyonundan aldığı elmaları kullanarak hiçbir yerden satın alınamayacak kadar değerli bir ürün elde etti. Bir kulak. Üstelik bu kulak vücutla uyumlu. Yani vücuda eklendiğinde içinde sinirler büyüyor ve ayrılmaz bir parçanız oluyor. Pelling'in ilginç deneyleri bununla sınırlı da değil ama o kadarı da videoya kalsın. Buyurun burdan hemen izleyin. 

2) Her bütçeye uygun taşınabilir mikroskopların mucidi Manu Prakash

    Bilim dünyasında herkes eşit imkanlara sahip değil. Afrika'da bazı ülkelerde mikroskop eksikliği yüzünden insanlara tanı konamıyor ve birçoğu hayatını kaybediyor. Peki size Stanford üniversitesinin yetenekli biyomühendisi Manu Prakash'ın yalnızca ve yalnızca 50 cent tutan ve her yere taşınabilen origamik mikroskoplar ürettiğini söylesem. Nasıl mı buyrun ayakta alkışlanan konuşmasını buradan izleyin.

3) Kendi felcini araştıran beyin uzmanı Jill Bolte Taylor

 Bir sabah Jill Bolte Taylor'ın beynindeki bir kan damarı patladı. Taylor o an beyninin bir felç geçirmekte olduğunu fark etti. Beyin fonksiyonlarının sırayla teker teker kapanışını izledi. Ama bu olayı bir felaket olarak görmek yerine bir araştırma fırsatına dönüştürdü. 8 yılda iyileşmeyi başaran Taylor'ın inanılmaz hikayesini buradan dinleyin.

4) Psikoloji bölümünde şizofren bir doktora öğrencisi Eleanor Longden

 Psikoloji öğencisi Eleanor Longden bir gün ders sonunda amfiyi terk ederken birtakım sesler işitmeye başladı. Giderek artan ve hayatını dayanılmaz hale getiren bu sesler Eleanor'u yıldırmadı. Kendisi gibi birçok insanla internet üzerinden tanışan Eleanor hayatını şizofreniye rağmen sürdürmeye kararlıydı. Psikoloji alanında lisans ve master dereceleri aldı ve şimdi doktora çalışmalarını sürdürüyor. Şizofreni ve diğer psikiyatrik rahatsızlara karşı bakış açın değişecek. Buradan hemen izleyebilirsin.

5) Eğitim sistemine karşı bir yaratıcılık uzmanı Ken Robinson

  Belki de en çok izlenen TED konuşmaları onunkiler. Ama bunların içinde bence en önemli olanı bu konuşma. Ken Robinson okullarda görülen klasik eğitim sisteminin çocukların yaratıcı düşünme yeteneğini körelttiğini iddia ediyor. Okullarda öğrencileri üretken birer düşünür olarak değil de iyi çalışanlar olarak eğittiğimizi öne sürüyor. esprili konuşması, yerinde tespitleri ve ilginç anektodları sayesinde adeta bir stand up gösterisi izleyeceksiniz. Buyurun efendim.