Cyber-mobbing olarak da bilinen siber zorbalık; çocukların ve gençlerin online platformlar üzerinde aşağılanması, tehdit edilmesi, küçük düşürülmesi ve özel kimliğinin ortaya çıkarılmasına sebep olan durumlardır. Siber zorbalık kendisini daha çok sosyal medyada, video portallarında ve anlık mesajlaşma uygulamalarında gösterir.

 Siber zorbalık çocuk ve gençleri bunalıma, depresyona sürükleyebilmekte ve yaşamlarını büyük ölçüde etkileyebilmektedir. Tedirginlik ve korkuyla yaşamalarına sebep olur. Özellikle kız çocuklarının daha çok maruz kaldığı bu zorbalık, destek alınmadığı ve yardım edilmediği sürece, onların akıllarında ömür boyu kalıcı izler bırakabilmektedir.

 Şimdi bir iki dakika düşünelim… Hangimiz bu zorbalığa maruz kalmadık ki?

Zorba Nasıl Biri Ki?

 Fail kişi burada “zorba” olarak tanımlanır. Bu zorba kişi, kendisine, kendisini korumaktan aciz olan mağdurları tercih eder. Kendi gücünü, kendisinden güçsüz olduğuna inandığı kişiler üzerinde kullanmak ister.

 Zorba kişi, genellikle anonim olmayı tercih eder. Bu kişilerin çoğunlukla mağdurlara yakın kişiler oldukları tespit edilmiştir (okuldan ve yakın çevreden kişiler). Bu yüzden mağdurlar genellikle zorbalığına maruz kaldığı kişilerin kimliklerinden şüphelenir ve kim olduklarına dair çoğunlukla fikir yürütebilirler. Her zaman şüphelendikleri birileri vardır.

Siber Zorbalık Nasıl Yapılır?

  • Aşağılayıcı, küçük düşürücü ve tehdit edici mesajlar tekrar tekrar, sürekli şekilde atılır.
  • Çocuk ve gençler hakkında onları kötülemek için aslı olmayan, uydurma bilgiler yayılabilir, dağıtılabilir.
  • Çocuk ve gençlerin özel bilgileri, fotoğrafları bulunur ve onlarla tehdit edilirler.
  • Hesapları ele geçirilebilir, kendi çevrelerine kendi hesaplarından istenmedik mesajlar atılabilir.
  • Çocuk ve gençler sosyal medyadan, sosyal aktivitelerden uzaklaştırılır. Sosyal medya hesaplarının da kapatılmasına sebep olunur.

 Siber zorbalığın zamanı ve mekanı yoktur. Okuldan veya işten geldikten sonra da devam edebilir, bu durumdan korunabilecek güvenli bir mekan yoktur. Zorbanın genellikle anonim olması, mağdurları günlük yaşamlarında tedirgin eder. Zorbanın mimik ve reaksiyonlarının görünmüyor olması, onun işini daha çok kolaylaştırır ve bu yüzden gönderdiği içeriklerin ölçüsü olmaz.

Gençlere Tavsiyeler

Sakin Kal

 İnternette siber zorbalıkla karşılaştığında dikkatin dağılır, düşüncelerin alt üst olur ve düşüncelerini kontrol etmekte zorlanırsın. Ama kendini bu durumdan uzaklaştırmalısın. Yürüyüşe çık, arkadaşlarınla vakit geçir, sinemaya git. Bunlar seni başka düşüncelere sürükler ve bunlardan aldığın güçle daha iyi planlamalar yaparsın.

Yalnız Değilsin

 Problemlerini yalnız çözmen gerektiğine inanıyorsun, internet yasağı getireceklerinden korktuğun için ailenle konuşamıyorsun. Utandığın için kimseye derdini anlatamıyorsun, ama yetişkinlerle paylaşmak bu durumla başa çıkmanı kolaylaştıracaktır. Sosyal destek de alabilirsin.

Bütün Olanları Belgele

 Mesajların, fotoğrafların ve konuşmaların, sosyal hesapların hepsinin ekran görüntüsünü ve kopyasını al. Bu zorba kişiyi bulmayı kolaylaştıracak ve onun kendisini inkar etmesini önleyecektir.

Engelle, Şikayet Et, Sil

 Bu işlemleri direkt zorbalığa maruz kaldığın internet sitesinden yapabilir ve hesapların kapanmasına yardımcı olabilirsin.

Kendini Savun ve Koru

 Kendini akıllı şekilde savunmalısın. Evin içinde zayıf olabilirsin ama toplum içinde her zaman güçlü durmalı ve her duygunu paylaşmamalısın. Mesela içinden bağırmak gelse bile bağırmamalısın. Sana yapılan zorbalığa da aynı şekilde karşılık vermemelisin, bu aranızdaki kargaşayı çözmez. Arkadaşlarınla konuşabilir veya duygularını bir kağıda yazabilirsin. Mesela “kendimi kötü hissediyorum, çünkü…” veya “…..nun olması beni üzüyor” gibi. Ve kanunen de kendini savunabilir, hukuksal haklarını öğrenebilirsin.

 Özelini herkesle paylaşmamaya özen göster. Senin özelin sana kalmalı ve kimse onu sana karşı tehdit unsuru olarak kullanamamalı. Sana karşı kullanılmasını istemediğin hiçbir şeyi internet üzerinde paylaşmamalısın.

Sen Çok İyisin ve Değerlisin

 Seni üzmeye, sana zarar vermeye kimsenin hakkı yok. Sen olduğun gibi, her halinle mükemmelsin. Bunu asla unutma!