Biz tüm öğrencilerin ortak derdi, en büyük problemlerinden biri, hayatta başa çıkmaktan en çok korktuğu duygularda ön sıralarda yer alan “sınav stresi”… Bu soruna ne kadar çok çare aransa da, bunun tek çaresi kendi içimizde. Bu yüzden istediğimiz kadar çözüm yolu arayalım, bu sorunu kendi içimizde halletmedikçe hiçbir şey bize etki etmeyecektir. Peki kendi içimizde nasıl halledeceğiz bu durumu? Ne kadar stresten uzak durmak istesek de, ondan uzaklaşamıyoruz. Hayatımızın bir parçası haline geldi çünkü. Ama sanırım ben birkaç yol biliyorum, hadi birlikte bu sorunu kökünden çözelim!

1. ”Kim Ne Der?” Demeyin!

 Toplumumuzda maalesef hayatımızı etkileyen çok büyük bir etken bu. “Sınavı geçemezsem insanlar başarısız olduğumu düşünecek, başarımı kanıtlayamayacağım, çok çalıştığımı kanıtlamam lazım, ailemin yüzüne nasıl bakarım, insan içine nasıl çıkarım, arkadaşlarıma ne derim…” gibi terimleri hayatımızdan ve aklımızdan komple çıkaralım bir önce. Siz, ne kadar emek verdiğinizi bilen en iyi kişisiniz. Öncelikle hesap vermeniz gereken şey kendi vicdanınız, başkaları değil.

2. Kendinizi Olumsuz Sonuçlara Şartlandırmayın!

 “Bu sınavı kazanamazsam benim hayatım biter, emeğimin karşılığını alamazsam depresyona girerim, sınıfı geçemezsem okulu bırakırım, mutlaka kazanmalıyım yoksa ömrüm okulda geçecek…” gibi söylemler size de tanıdık geldi mi? Neredeyse her sınav öncesi aklımızdan geçen binlerce endişeden sadece birkaçı bunlar. Evet biliyorum böyle bir durumda optimist olmak çok zor ama düşüncelerimizi kontrol edemediğimiz takdirde üzerimizde bir baskı oluşacak ve bu baskı çalışmalarımızı kötü yönde etkileyecektir. Düşüncelerimizi “Bu sınav hayatımın sonu değil ve olmayacak da, ben elimden geleni yapacağım ve başarılı olacağım.” yönünde değiştirirsek daha olumlu sonuçlar alacağımıza garanti verebilirim.

3. Mükemmeliyetçiliği Bir Kenara Bırakın!

 Çağımızın başa çıkılmaz hastalıklarından biri de mükemmeliyetçilik. Bunun altında da yine ilk maddede bahsettiğimiz, insanların tepkisinden çekinmek yatıyor. “En yüksek notu ben almalıyım, en iyisi ben olmalıyım, hiçbir hata yapmamalıyım, istediğim hedefe sorunsuz ulaşmalıyım, herkes bana imrenmeli, herkes beni övmeli…” gibi düşüncelerin altında boğuluyoruz mükemmel olmak isterken maalesef ki. Siz elinizden geleni yaptığınız sürece zaten en iyisi olacaksınız. Bundan hiç şüpheniz olmasın! Ayrıca kusursuz olmak biz insanlar için neredeyse imkansız bir durum, önemli olan hatalarının farkında olup onları düzeltmek için çaba gösterebilmek. Hata yapacaksınız ve onların farkında olup, onlardan öğrendiklerinizden gurur duyacaksınız elbet.

 Daha az stresli bir sınav dönemi diliyorum hepinize. Kendi hikayelerinizin kahramanları ve yönetmenleri sizlersiniz, her şeyi güzelleştirmek sizin elinizde! Güzel düşüncelerinizle hikayenizi de güzelleştirebilirsiniz :)