Yapmanız gereken bir sürü şey var; ödevler, dönem çalışmaları, sınav hazırlıkları… Ama siz hala başlamadınız hiçbirine, çünkü daha çook vakit var dimi? ‘Aman canım, nasıl olsa bir şekilde yetiştiririm’ diyorsunuz, ama son gün yetiştireyim derken canınız çıkıyor. Her seferinde ‘bu sefer son güne bırakmayacağım’ diyorsunuz ama yine ve yine her şey kalıyor son güne. Bu huyunuzdan her ne kadar yakınsanız da önüne geçemiyorsunuz ama sürekli de bir yol arıyorsunuz önüne geçebilmek için…

 

O zaman birlikte buna bir çözüm arayalım mı?

 

1 - İlk yapmanız gereken KARAR VERMEK. Her şeyi bir kenara bırakın, sadece kararınızı verebilmeye bakın. Neyi ne zaman yapmanız gerektiğine ve ne zaman yapmak istediğinize.

 

2 - İkincisi ise HAREKETE GEÇMEK. Evet biliyorum en zor kısmı bu. Çünkü hep işimiz varken, hep başka önceliklerimiz varken asıl önceliğimize vaktimiz kalmıyor. Ama bu maddenin en büyük özelliği, bunu doğru zamanda yapmaktır ve bu doğru zamanı sadece siz biliyorsunuz. Önceliklerinizi değiştirip, asıl önceliğiniz için harekete geçmeye ne dersiniz?

 

3 - Kararımızı verdik, uygulamaya da koyulduk, ama şimdi dersin başına oturuyoruz ve hemen canımız sıkılmaya başlıyor. Çünkü aklımız başka yerlerde; dışarıda eğlenmek veya evde yatıp uyumak daha cazip geliyor. O an elimize ‘beş dakika bakayım’ diyerekten telefonu alıyoruz ama o beş dakika birden yarım saate dönüşüyor. İşte burada yapmanız gereken, mola verdiğiniz esnada telefon, televizyon vb. araçları KULLANMAMAK. Kalkıp kendinize bir çay / kahve yapabilirsiniz, atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Fakat kesinlikle aklınızı ve zihninizi dağıtacak şeyler KULLANMAMALISINIZ.

 

4 - Kesinlikle dersleri yetiştirememe korkusuyla PANİK YAPMAYIN. Panik yaparsanız elinizde olan süreyi de kaybedersiniz. Elinizdeki süreyi en verimli şekilde değerlendirebilmeye bakın. Bazen 6 saat çalışsanız da aklınıza bir şey girmediğini hissedebilirsiniz. Ama bazen de yarım saat yapılan verimli bir çalışmada bir çok şeyi öğrenebildiğinizi fark edersiniz. Bu yüzden işinizi zorlaştıracak hislerinizden uzak kalmaya çalışmalısınız.

 

5 - Sürenizi önünüzdekileri ezberlemeye çalışarak boşuna harcamayın. Ezberlediklerinizi muhtemelen bir iki güne unutacaksınız. Kendi öğrenme metotlarınızla, çalıştıklarınızı gerçekten öğrenmeye çalışın. Kendi metodunuz diyorum çünkü herkesin öğrenme yöntemi farklı olabilir; kimisi anlatarak öğrenir, kimisi yazarak, kimisi şifreler koyarak…

 

Umarım size az da olsa yardımcı olabilmişimdir. Artık yapmamız gerekenleri son güne bırakmıyoruz değil mi? :)

 

" Kötü haber: zaman uçuyor. İyi haber: pilot sensin! "

Michael Althsuler