Bilim ilerledikçe çevremizde yaşanan olayları daha kolay açıklayabilir olduk. Bazı olaylar ve gerçekler ise bizi şaşırtabilecek seviyede. Güneşin parlamasının birkaç atom bombası kadar güçlü olması, bu ilginç haberlerden sadece biri. Ayrıca, uzay boşluğunun ölü olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Atmosferimizin dışında da hiçbir ses duyulmaz. Son zamanlarda birçok başka garip ve gerçekten ilginç keşifler var. Bu keşifler buz dağının sadece görünen kısmı. Yakın gelecekte, şu anda bildiklerimiz sürekli gelişen bilim dünyasına kıyasla hiçbir şey sayılacak. Hadi gelin şaşırtıcı 6 bilim gerçeğine bakalım:

1. Vücudumuz bakterilerle dolu.

 İnsan vücudu hakkında biraz bilgi sahibi olabilirsiniz ancak kaçırmış olabileceğiniz bir şey var. Cildinizin altında ne kadar bakteri gizleniyor, biliyor musunuz? Vücutta bulunan insan hücrelerinden daha fazla!

 Vücudumuz bakterilerle iç içedir fakat endişelenmeyin. Bu bakterilerin çoğu, gıdalarımızı düzgün bir şekilde işlememize ve sindirmemize yardımcı olan iyi bakterilerdir. Bu bakteriler olmadan, doğru bir şekilde kilo alamayız ve bağışıklık sistemimiz tehlikeye girer.

2. Ölümsüz genlere sahibiz.

 Genlerimiz, öldükten sonra bir süre daha aktif olmaya devam ederler. Bilim adamları, yeni ölmüş bir kişideki gelişimsel gen aktivitesinin bir embriyodaki gen aktivitesiyle aynı şekilde etki ettiğini keşfetti. Muhtemelen, ölümden hemen sonra bedenin durumu embriyoya benzemektedir. Ne kadar etkileyici, değil mi?

3. Uyuyan ağaçlar

 Tıpkı insanlar gibi bitkiler de dinlenmeye ve uyumaya ihtiyaç duyar. Örneğin, çiçekler türlerine bağlı olarak gece veya gündüz açarlar. Bilim adamları, bazı sistemler kullanarak ağaçların gece ve gündüz ritimlerini incelediler. Havanın veya konumun sonuçları etkilememesini sağlamak için, bilim insanları farklı ülkelerde bu deneyi tekrarladı. Sonuçlar, ağaçların “sarkma” yaptığını ve 10 santimetrelik bir fark oluştuğunu gösterdi. Çok değil ama bu, bir dinlenme süresi olduğunu kanıtlıyor. Ağaçlar, güneş doğduktan birkaç saat sonra tam boylarını yeniden kazanmış olurlar.

4. Dünya’nın çevresini 5 kez dolaşmak?

 Harika bir bilim gerçeği daha! Bir insanın yaşamı boyunca attığı tüm adımlar, dünyanın çevresini 5 kez dolaşmaya eş değer. İlk adımınızdan son adımınıza kadar tüm bu adımlar, dünyanın çevresini 5 defa dolaşacak kadar fazla.

5. Mezenter (Yeni Organ)

 Her ne kadar çekici görünmese de yeni keşfedilen organ olan mezenterin birçok işlevi vardır. Mezenter, aslında bağırsaklarımızı iç karın duvarımıza bağlayan ve bağışıklık sistemimizi bizi hastalıklardan korumak için koordine etmekten sorumlu olan bir organdır. Ayrıca bağırsaklarımızı yerinde tutar.

6. GPS, doğal navigasyonu yok eder.

 GPS teknolojisi ortaya çıktığından bu yana, istediğimiz her yere, kağıt haritamız olmadan gidebiliyoruz. Ancak sorun şu ki, beyinlerimiz çevremizi doğal olarak dolaşma yeteneğini kaybediyor. Bu yetenek, kullanım eksikliği nedeniyle bozulan doğal bir yetenektir. Belki de bazen teknolojilerin yardımı olmadan yolumuzu bulmaya çalışmalıyız!

 Bizden bugünlük bu kadar. Eğer sizin de okurken denk geldiğiniz, şaşırtıcı bilimsel gerçekler varsa yorumlarda benimle paylaşmayı unutmayın!