10-16 Mayıs arası Engelliler Haftası olarak kabul gören önemli bir haftadır. Bu gibi haftalarda birçok alana odaklanırken asıl önemli olanları unutabiliyoruz: 'Kapsayıcılık ve Erişilebilirlik!' Dijitalleşme hayatımızda büyük ölçüde yer kaplamaya devam ediyor. Pandemiyle beraber daha da önem kazanan sosyal medya, zamanımızın bir hayli fazlasını alıyor. Avantajlarının olduğu da su götürmez bir gerçek. Özellikle instagram can sıkıntısının giderildiği, arkadaş ilişkilerinin devam ettirilebildiği ve hayatımızdan kesitleri paylaştığımız bir ortam yaratabiliyor bizlere. Peki, başka avantajlara sahip olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Elbette. Değişen yaşamla beraber sık sık güncellemeler yapılıyor, yenilemeler getirilebiliyor. Ama zaten uzun süredir var olan bir avantajı da bulunmakta. Gelin engelliler haftasında erişilebilirliğe odaklanarak instagramla geçen hayatımıza, yeni bir güncelleme katalım! 

Instagramda Alternatif Metin Eklemek!

Instagramın geliştirdiği alternatif metin sayesinde görme engeli olan bireyler, fotoğraflarımızın açıklamalarını kullandıkları ekran okuyucuları aracılığıyla sesli olarak dinleyebiliyorlar. Instagrama gönderi atarken izlediğiniz adımların aynısını tekrarlayın. Seçtiğiniz gönderi için efekt, kırpma işlemleri gibi benzeri adımları atladıktan sonra 'açıklama yaz' kısmına gelin. Açıklamanızı eklediniz, konum ekle ve kişileri etiketle adımlarını da yaptınız. Daha sonra bulunduğunuz sayfanın en alt tarafında 'gelişmiş ayarlar'  kısmına gelin ve tıklayın. Karşınıza çıkan sayfanın en alt kısmında, Erişilebilirlik başlığı altında bulunan 'alternatif metin yaz' kısmı ile karşılaşacaksınız. Gönderiniz alternatif metin hazırlama aşamasına geldi. Bu kısım sizde. Gönderinizi betimleyerek açıklama yazıyorsunuz ve sağ üst köşede bulunan bitti butonuna basıyorsunuz. Gönderiniz paylaşıma hazır. 

İşte hepsi bu kadar. Erişilebilirliğe odaklanıldığı zaman engel kalmıyor. Erişilebilir Her Şey instagram sayfasının bu yıl söylediği tek cümle: 'Erişilebilirlik Varsa Engellilik Yoktur!'