Ünlü fizikçi Stephen Hawking’in kıyametten uzaylılara kadar hiçbirimizin şahit olmak istemeyeceği bazı öngörüleri var. Stephen Hawking’in ifadelerinin çoğunun merkezine birkaç komplo teorisi yerleştirilmiştir. 2018 yılında ölümünden hemen önce birçoğu fark edildi ve Hawking’in tahminleri farklı biçimler aldı. Mesela, kara deliklerde böylesine sonsuz bir karanlık olmaması ve dünyanın tamamen yok edilmeden önce uzaylılar tarafından ele geçirileceğini de söyledi. Tabii eğer yapay zeka bizi kurtaracak kadar gelişmiş değilse!

 Hawking, hayatını çığır açan fizik ve teorilere adayan dünyaca ünlü bir bilim insanıydı. Big Bang’de olanları, ölümünden bir hafta önce yazdığı bir teoride açıkladı. Bu son çalışması, Yüksek Enerji Fiziği Dergisi’ne gönderildi. Bu çalışma, evrenimizin yanında var olan birçok evrenin olasılığını şekillendiriyor. Gelin, bu öngörülere birlikte bakalım:

1. Uzaylıların varlığı

 Hawking’in oldukça garip tahminlerinden biri. Ancak, uzaylıların insanlara yaklaşma ve onlarla etkileşime girme tehlikesi Hawking’in kaygılarından biriydi. Yine de dünya dışı yaşam onu büyülüyordu.

 Stephen Hawking’in 2010 belgesi, evrene olan inançlarını açıklıyor. Hawking, eğer uzaylılar bize ulaşacak kadar gelişmiş olursa, düşmanca davranacaklarını düşünüyordu.

 Ancak Hawking’in akranları bütün görüşlerini paylaşmıyor. Yıldızlararası uzay yolculuğunu tek başına yapmanın gerçekten zor olduğunu savunuyorlar. Ayrıca meslektaşları, gezegenimizden sızan radyo yayınlarının duyulmuş olsaydı şimdiye kadar cevaplanmış olacağına inanıyorlar. Yani bizi şimdiye kadar bulamazlar mıydı?

2. Yapay zeka: Evet veya Hayır?

 Yapay zeka, günlük hayatımızın çoğuna nüfuz ettiğinden nasıl bir etki yapabileceğini görmek açıktır. Bununla birlikte, birçoğumuz teknolojiyi kucaklamakla meşgulken, Stephen Hawking’in teorilerinden biri de robotların bizi devralması fikri. Onun endişesi, ilerleyen modern teknolojinin potansiyel gücünün çok belirgin bir olasılığı olması.

 Hawking, yapay zeka hakkında çarpıcı bir yorum yaptı: bizi ele geçirebilirler! Teknolojinin fazlasıyla hafife alındığını düşünüyor. Hawking, yapay zekanın insanlık için bir tehdit olduğunu düşünmesine rağmen, bu felaketin ne zaman bizi bulabileceği hakkında bir fikri yok.

 Bununla birlikte Hawking, teknolojinin tek başına çalışmasının ve gerektiğinde kendini tekrardan inşa edebilmesinin kolay olacağını ve teknolojiyi daha hızlı ve daha akıllı hale getireceğini düşünüyor.

 Hawking, yapay zekanın yararları ve sakıncaları arasında ikiye bölünmüş durumda. Bu konu hakkında gerçek duygularını ve inançlarını gösteren alıntılardan birkaçı:

“Zeka yaratmanın potansiyel yararları çok büyük. Hayatımızın her yönü değişecek.”

“Makineler, ihtiyaç duyduğumuz her şeyi üretirse, sonuç işlerin nasıl dağıtıldığına bağlı olacaktır. Şimdiye kadar, eğilim giderek artan bir eşitsizliğe neden olan bir teknolojiye doğru görünüyor.”

3. Dünya'nın sonu mu geliyor?

 Hawking’in bir sonraki tahmini ise asteroit saldırısı ile ilgili, başka şeyler hepimizi öldürmeyi başaramazsa, belki bu başarır. Başlıca nedeni, dünyada sadece biz varız ve bir şeylerin durumu dengelemesi gerekmektedir, fikriydi. Hawking, tüm fiziksel kaynaklarımızı ne kadar kötü kullandığımızın farkındaydı. Bu endişe verici. Hayvanların neslinin tükenmesi, buzulların erimesi, sıcaklığın artması ve ormanların azalması gibi başka sorunlar da var. Bütün bunlar dünyanın sıcaklığını 460 dereceye yükseltebilir. Bu, Venüs'ün sıcaklığıdır, eğer gaz emisyonlarına son vermezsek. Bu nedenle Hawking'in teorisi, çevremizin tahrip olması ve iklim değişikliğinin etkisiyle ciddi bir tahribat riski olduğu yönündedir. Bunun bizim çöküşümüz olacağını ve dünyanın sonuna neden olabileceğini düşünüyor.

 Biraz korkutucu, değil mi? Siz neler düşünüyorsunuz, yorumlarda buluşalım!