Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen hayatınızın o zorlu dönemi gelmiştir veya gelmek üzeredir ve korkularınız vardır. Belki de her ikisi de değildir ama sadece başınıza gelebilecekleri merak ediyorsunuzdur. Evet çok zorlu bir dönem olsa da, bütün o zorlu günlerinizin meyvesini alabildiğiniz muhteşem bir şeydir bu tez olayı. Gecelerce uykusuz kalırsınız, öyle ki yemek yemeyi unutursunuz. Günler birbirine karışır, saat kavramı anlamını yitirir, çünkü odaklanılan tek bir nokta vardır, “ortaya muhteşem bir eser çıkarabilmek”. Peki bu tez dönemini en zararsız şekilde nasıl atlatabiliriz? Akıl ve beden sağlığımızı en iyi şekilde nasıl koruyabiliriz? Size zorlu tez dönemini kolaylaştırmak için kendi tecrübelerimden de yola çıkarak öneriler sunacağım.

1) Erken Başlayın

Erkenden başlamak derken öyle 1 aydan falan bahsetmiyorum, bayağı bildiğiniz 5-6 ay erken başlayın araştırmalara. Ama nasıl olsa çok erken başladım diye de rahata kapılıp yavaş hareket etmeyin! Sanki 1 ay öncesinden vermeniz gerekiyormuş gibi kendinizi hazırlayın. Böylelikle zamanınızın size daha çok yettiğini fark edeceksiniz. Size günlük plan hazırlamaktan bahsetmeyeceğim, çünkü onlar genellikle hem çok zaman kaybettiriyor hem de fazla işe yaramıyor (ama o şekilde daha rahat çalışacağınızı düşünüyorsanız tabii ki hazırlayın).

İlk yapmanız gereken tezin içeriğini oluşturmak. Yazdıkça o içerik mutlaka gidişata göre değişecektir ama başta bir strateji belirlemek işinizi çok daha fazla kolaylaştırır ve sonrasında bir şeyler değişse bile zorluk çekmezsiniz.

2) Uykunuzdan Fazla Fedakarlık Etmeyin

Evet biliyorum bu dönemde uyumak bile vakit kaybıymış gibi geliyor insana, hatta yemek sofrasına oturunca bile kendinizi suçlu hissedebiliyorsunuz, sanki vaktinizden çalıyormuşsunuz gibi. Ama bu duygular yeterli çalışma hissiniz olmadığından kaynaklanıyor. Uyku ve yemekten fedakarlık ettikçe beden sağlığınıza zarar veriyorsunuz ve bu da motivasyonu, odaklanabilmeyi oldukça kötü yönde etkiliyor. Bu yüzden size yine en önemli tavsiyelerimden birisi, düzenli uyku uyumanız ve kendinize vakit ayırmanız. Mesela erken yatıp erken kalkın ve tez yazmaya mola verdiğinizde yürüyüşe çıkın. Geceleri uyuyarak geçirin ki, gündüzleri mutlaka kendinize ayıracak vaktiniz olabilsin. Daha verimli bir tez dönemi için bunlar şart! :)

Ayrıca bu dönemde hem kilo aldırmayıp hem zihinde kalmanızı sağlayacak yemek tarifleri için makaleme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3) Düzenli Çalışın

Düzenli derken zaman olarak düzenli olmaktan değil, odadaki çalışma düzeninden bahsediyorum. Mesela kitapların  bütün odaya dağılmış olması insanı daha büyük bir strese sürükleyebiliyor ve aradığınızı bulamadığınızda çılgına dönebiliyorsunuz. Ya da sayfaları okurken işaretliyor ama sonrasında neyi neden işaretlediğinizi unutabiliyorsunuz. Bu yüzden mutlaka işaretler için renkli kağıtlar kullanın ve her rengin bir teması olsun, sonra da üzerlerine işaretlediğiniz yerin hangi konuyu içerdiğini yazabilirsiniz (bu bana tezimi yazarken çok fazla zaman kazandırmıştı).

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu zorlu ama muhteşem dönemi en güzel şekilde atlatmanız ve başarılarınıza başarı katmanız dileğiyle!