Size çok ağır gelen bir şey yaşadınız ve belki bu seneler önce oldu. Ama bu olayı hatırlatan her durumda o travmayı yeniden yaşıyor gibisiniz. Rüyalarınıza giriyor, aklınızdan çıkmıyor, hiçbir şeye konsantre olmanıza izin vermiyor mesela. Bunu hatırlatan her olayda yeniden düşüyor ve kalkmanın yollarını arıyorsunuz. Belki de kalkamıyor, yere öylece çöküp kalıyorsunuz. Olmadık zamanlarda gözleriniz uzun uzun dalıyor, karşınızda olanları dinleyemiyor veya idrak edemiyorsunuz. Aklınızdaki düşünceler birbiriyle savaş halinde, çarpışıp duruyorlar. Belki bunun bir travma etkisi olduğunun farkında bile değilsiniz…

Evet bunlar TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) rahatsızlığının belirtilerinden sadece birkaçı. Tabii ki bunları yaşayan herkesin bir travma rahatsızlığı geçiriyor olduğu söylenemez, o zaman iyice anlayabilmek adına bu durumu biraz inceleyelim.

TSSB Rahatsızlığı Neden Kaynaklanır?

Her yaşta olabilecek şiddet, cinsel istismar, işkence, ölüm, doğal afet, savaş, kaza gibi tehlikeli ve korkuya sebep veren durumlar ruhsal bir travmayı doğurur. Bu travmalar daha sık olarak çocukluk veya ergenlik dönemlerinde yaşanır. Tedavi edilip üzerine düşülmediği sürece o travma akıldaki kalıcılığını korur. Çocukken belki ilk yaşandığı zamanlar durumun farkında olunmadığı için çok ağır bir hasar vermeyebilir ama seneler sonra ağır bir bunalım olarak kendisini gösterebilir. Bu tarz travmalar genellikle paylaşılmayıp içsel olarak yaşandığı için de izleri hiçbir zaman geçmeyecektir.

Vücudunuzda açık bir yara olduğunu düşünün, o yarayı iyileştirmek için ne yaparsınız? Doktora gidersiniz, o yara dikilir, düzenli olarak pansumanı yapılır… Belki izi kalır ama o yara ona bakıldıkça iyileşir. İşte ruhsal travma da aynen böyledir. O da ruhunuzda açık bir yaradır. Bir uzmandan destek alınmayıp o yaraya pansuman yapılmadıkça ruhunuzda hep açık olarak kalır. Yarayı iyileştirmek için terapi şarttır.

Rahatsızlık Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Size çok ağır gelen, sizi çok korkutan bir olay yaşadınız ama bunun travma oluşturup oluşturmadığını bilmiyorsunuz belki. Bunun tespitini her zaman bir uzman yapmalı fakat ben genel belirtileri yazacağım. Eğer bu olay sizde korku, dehşet ve çaresizlik duygusuna sebep verdiyse, kendi ölümünüzden veya bir yakınınızın ölümünden korktuysanız, bu durum ruhsal travma olarak adlandırılabilir.

Bu rahatsızlık durumunda olayı tekrar yaşama korkusu büyük ölçüde olacaktır. En ufak sesten irkilme, ürperme, ufak şeylere büyük tepkiler verme (çok çabuk sinirlenme) gibi durumlarla karşı karşıya kalınır. Kabuslar sürekli tekrar eder. Olayı hatırlatan her şeyden kaçınma ise en büyük özelliklerinden birisidir (trafik kazası geçirip yakınını kaybeden birisinin bir daha araba kullanamaması veya arabalara yaklaşamaması gibi). Bu durumda genellikle bir şeye uzun süreli odaklanmak veya gelecekle ilgili planlar yapmak zorlaşır. Bu kişiler kimsenin kendisini anlayamayacağını düşünür ve bu yüzden kendisini insanlardan içten içe soyutlayabilir.

Ayrıca bir zaman sonra bu travmaya benzer bir olayın yaşanması ruhsal travmayı tetikleyip daha da kötüleşmesine yol açabilir.

Nasıl Aşabiliriz Bunu?

Üzerine basa basa söylediğim gibi, bu ruhsal yarayı iyileştirmek için bir uzman desteği şart. Kendi kendisine geçmeyi bekleyerek sadece kendinize daha çok zarar vermiş olursunuz. İyileşmeyi geciktirmiş olursunuz. Bu yüzden kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliği yapın ve mutlaka terapiye gidin.

Onun dışında korkuları azaltmak, semptomları dindirmek adına benim size en büyük tavsiyem ‘korkunuzla yüzleşmeniz’ olacaktır. Nasıl yüzleşeceğiniz daha çok size kalmış bir durum. Kendi en sevdiğim taktiklerimden birisini söyleyeyim size; bir kağıda bütün korkularınızı ve sizi üzen duyguları yazıp yakmak. Ayrıca lüsid rüyalar ile de korkularınızla yüzleşebilirsiniz. Bu sadece benden ufak bir ipucu olsun, geliştirmek sizin elinizde.

Umarım kötü günler geride kalır ve kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceğiniz günler yakındır. Ben sizler için her türlü desteği vermeye hazırım, bir mesaj uzaklığında olduğumu unutmayın! Sağlıkla kalın.