Üniversiteler, eğitim kurumu olmanın dışında öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerini de tamamladıkları yer olarak düşünülebilir. Sadece ders görmek için üniversiteye gitmek çok faydalı değil günümüzde. Zamanımızı iyi değerlendirmeli, kendimizi geliştirip diplomamızı süslemeliyiz. Çeşitli düşüncelerden faydalanmalı, çevre edinmeli, farklı alanlarda tartışmalara girip ufkumuzu genişletmeli, katılabildiğimiz kadar konferansa, seminere, etkinliğe katılmalı, hatta bunların organizasyonlarında görev almalıyız. Peki nasıl olacak bu? Tabii ki öğrenci topluluklarıyla veya başka bir deyişle kulüplerle!

  Peki bu topluluklarda neler yapılıyor? Gönüllülük esasına dayalı olan topluluklar; çeşitli etkinlikler, seminerler düzenleyebiliyorlar kendi alanlarında. Seminerlerde mesleğimizle alakalı yetkin kişilerle tanışma fırsatı bulabiliriz ve bu da ileride bize staj ve iş anlamında yardımcı olabilir. Ayrıca bu etkinliklerde görev alarak sorumluluk bilincimizi geliştirebiliriz. Hem bazı topluluklarda alınan görevleri ileride özgeçmişimize ekleme şansımız da var. Üniversitenin her bölümünden öğrenciler katılabildiği için çevremizi geliştirme açısından da çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Bunlara ek olarak bazı topluluklar geziler düzenleyerek bize ülkemizdeki güzellikleri keşfetme şansı sunar. Ben de bu yazımda ülkemizdeki en iyi ve aktif topluluklardan bahsedeceğim:

ODTÜ İşletme Topluluğu

  1992 yılında kurulan topluluk, "Hep daha iyiye" felsefesi bağlamında çalışmalarını yürütmektedir. Türkiye çapında düzenlediği finans, pazarlama & reklamcılık, liderlik vs. gibi alanlardaki etkinlikleriyle adından söz ettirmektedir. Öğrencilere iş fırsatı ve networking sağlayan Liderlik ve Kariyer Zirvesi, finans alanında uzman kişilerce eğitim verilen Finans Kongresi, Ankara’nın ilk ve tek geleneksel okul partisi CHEERS, öğrencileri staj ve iş mülakatlarına hazırlayan ve tamamen İngilizce olan aktivite ACADEMIA ve bunun gibi daha birçok etkinliği öğrencilerle buluşturan topluluk hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü

  1953 yılında Robert Koleji bünyesinde “İş İdaresi ve Talebe Cemiyeti” adı altında kurulan kulüp, daha sonra 1975’te “İşletme Kulübü” ve 1990 yılında “İşletme ve Ekonomi Kulübü” olarak isim değiştirdi. Üniversiteleri "Kariyer Günleri" kavramıyla tanıştıran BUİK, yenilikçi ve öncü olmayı kendisine görev benimsemiştir. Türkiye ve dünya gündeminin nabzını tutan, okullar hakkında güncel bilgiler içeren Dinamik Gazete'yi çıkaran kulüp, bunun dışında Boğaziçi Marka Zirvesi, Boğaziçi Finance Challenge, How to Start Girişimcilik Zirvesi gibi etkinlikler düzenliyor. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği Kulübü

  Kendini yetiştirme konusunda çaba sarf eden öğrenciler tarafından 2015 yılında kuruldu. 25 kurucu üyesi ve 1000 aktif üyesiyle İstanbul Teknik Üniversitesinin en aktif öğrenci oluşumlarından biridir. Öğrencileri, iş hayatında yetkin isimlerle bir kahve molasında buluşturan kulüp, öğrencilerin akademik ve sosyal düzeyde gelişimlerini destekleme amacı güdüyor. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.