Uluslararası İlişkiler bir İİBF bölümüdür. Süresi 4 senelik olan Uluslararası İlişkiler programının amacı, devletleri siyasi ve ekonomik yönden analiz etmektir. Ayrıca devletler arası ilişkileri araştırmanın yanı sıra dünyadaki konumunu da uluslararası bir biçimde inceleyen disiplinlerarası bir bölümdür. Programdan mezun olduğunuzda Uluslararası İlişkiler Uzmanı unvanı alırsınız. Bölüm hakkında her şey, hukuk ve sosyoloji bölümleriyle benzer yanları için okumaya devam etmelisin!

1) Geniş Bir İş Sahası

Uluslararası ilişkiler bölümünde uzmanlaşabileceğiniz birçok alan var. İsterseniz mezun olduktan sonra akademisyen olarak devam edebilirsiniz. Bunun yanında isterseniz diplomat olabilirsiniz ya da özel sektörde üst düzey yöneticilik yapabilirsiniz. Tabii bu saydıklarımı yapabilmeniz için kendinizi geliştirmelisiniz. Yoksa bölümden mezun olan herkes istediği işi yapıyor diyemeyiz.

2) Geniş Ders Havuzu

Hemen hemen tüm İİBF bölümlerinin derslerini görmenizin yanı sıra alacağınız temel ana dersleriniz de olacak. Bunlar Uluslararası Politika, Uluslararası Örgütler ve Anayasa Hukuku gibi derslerdir. Bunların yanı sıra akademik olarak alacağınız İleri İngilizce dersiniz de olacaktır.

3) İkili İlişkilerde Başarılı Olmak

Eğer ikili ilişkilerde çekingen ve başarısız biriyseniz bu bölümü bitirdikten sonra düşünce yapınızdan tutun dünyaya bakış açınıza kadar her şey değişecek. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade edebileceksiniz ve artık çekingen yapınızdan kurtulup daha girişimci bir ruha sahip olacaksınız. Bu durum da sizin özgüveninizi yüksek tutacak.

4) Her Alanda Uzman Olmak

İlginize bağlı olarak hukuk okuyan biri kadar hukuksal bilginiz olabilir. Ya da sosyoloji okuyan biri kadar insan ve toplum ilişkilerinde uzman hale gelebilirsiniz. Uluslararası ilişkiler her bölümden dersler içeren ve kendinizi en fazla geliştirmeniz gereken bir bölümdür.

5) Zorunlu Hazırlık

Bu bölümün en büyük avantajı zorunlu hazırlık sınıfının olması. Yani artık çoğu üniversitede İngilizce olarak okutulan bir bölümdür. Bizler zorunlu olduğumuz şeylerde daha başarılı oluyoruz. Bu şekilde İngilizceyi öğrenmeniz de en büyük avantajlardan biridir.

Yeniden belirtmek isterim ki bu bölüm kendinizi geliştirmediğiniz sürece size istediğinizi vermeyecektir. Ayrıca bu bölümü okuyan biri olarak en büyük tavsiyem bölümü İngilizce okumanız olacaktır. Geri kalan sorularınız için bana Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz.