Bildiğiniz ve heyecanla beklediğiniz gibi, üniversite eğitimi geleceğimize son şeklini veren en önemli yapı.. Bu sebeple meslek hayatına atılmadan önce akademik ve sosyal açıdan tam donanımlı hale gelmek şart! Ve ben de üniversite hayatını yaşadıkça, bu gereklilikleri daha yakından deneyimliyorum. 


Akademik eğitimin, günümüzde dijital platformlardan online olarak dünyanın en iyi akademisyenlerinden alınabildiğini düşünürsek; bence üniversite sosyal çevreyi oluşturmak için en önemli ortam haline geldi.
Bu yüzden üniversite eğitimi alırken kulüplerden, üniversitede düzenlenen etkinliklerden maksimum derece fayda sağlamak  bu sosyal çevreyi erken yaşta oluşturmak için çok gerekli. Öğrenci kulüplerinde edinilecek arkadaşlıklar ve bu arkadaşlarımız ile birlikte yapacağımız etkinlikler, sosyal çevremizi en iyi şekilde geliştirecektir.
Üniversite okuduğumu az çok anladığınıza eminim, kısaca bahsetmek gerekirse Bahçeşehir Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği okuyorum. Demin bahsettiğim sosyal aktiviteler ise hayatımda büyük bir yer kaplıyor! Mesela yelken kulübünde eğitimler alıp, çeşitli etkinlik planlamalarında görev alıyorum. Aktif olduğum için, kulübün etkinlikleri için çok sayıda sponsor görüşmelerinde yer aldım ve gittiğim firmalarda ise üst düzey yetkililerle tanışma; daha sonrasında ise birlikte çalışma fırsatı buldum. İşte sosyal çevrenin önemi tam da burada başlıyor! 


Tabii ki sadece yelken kulübünde değil, diğer birçok kulüpte aktif yer alıyorum. Bir diğeri ise yine üniversitemizde kurulmuş olan Liderlik ve Girişimcilik kulübü. Bu kulüp etkinlikleri kapsamında ise yıl boyunca genç veya deneyimli girişimcileri üniversitemizde ağırlıyor, onları okulumuz öğrencileriyle bir araya getiriyoruz. Bir etkinliğin planlama sürecinden,  hayata geçirilmesine kadar olan tüm aşamalarda görev almak bana gerçekten üst düzey bir fayda sağlıyor. 
Üniversite eğitimi alırken kulüp etkinlikleri dışında üniversite içinde farklı birimler ve firmalar tarafından düzenlenen etkinlikleri takip etmekte faydalı oluyor. Bahçeşehir Üniversitesinin merkezi konumundan dolayı yılda yaklaşık sayısı 1000’e ulaşan etkinliklere üniversitemiz ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda ilgi alanıma göre bir çok etkinliğe dinleyici olarak katılabiliyor ve üst düzey yöneticilerle bile  tanışma fırsatı bulabiliyorum. 
Geçen dönem üniversitemizde düzenlenen üst düzey diplomatların ve siyasetçilerin katıldığı Siyaset Okulu etkinliğine katılarak bununla ilgili bir sertifika aldım ve yine kulüp etkinliklerinde olduğu gibi sosyal çevremi geliştirmek adına çok sayıda insanla tanışmış oldum. Peki bunun faydası ne? 


Asıl fayda şu: Mezun olduktan sonra üniversitenin bana sağladığı bu sosyal çevre sayesinde iş bulma yada kurma konusunda zorluk yaşamayacağımı düşünüyorum. Çünkü üniversitemin imkanlarından sonuna kadar faydalanıyor ve bu kazanımları hayatımın her anında kullanıyorum. Biliyorum ki bugün tanıştığım biri, benim yarınımı değiştirebilir.. 

Tüm aday öğrencilere kendilerini bu tür alanlarlada da geliştirebilecekleri sosyal bir  üniversite tercih etmelerini tavsiye ederim. Ve ayrıca üniversitem olan Bahçeşehir Üniversitesi için daha detaylı bilgi almak istersen: https://aday.bau.edu.tr/?ref=adayhuhb