Sana üniversite okurken çalışma imkanı sunan program modeli COOP ile tanışmanın tam zamanı! Sınav geçer, üniversite gelir.. Üniversite biter, sıradaki ise iş hayatı! İş hayatına girmeden, üniversitede kazanacağımız deneyimin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ve bu deneyimin en zor kısımı ise hiç şüphesiz, şirketlerle bir araya gelmek. Bu zor aşamayı COOP programıyla bir kolaylık haline getiren Bahçeşehir Üniversitesi ile yaptığımız röportaj şimdi seninle! 

 Coop nedir?
CO-OP Eğitim Modeli, yüksek öğretimi iş hayatıyla birleştirmeyi, iş dünyası ve üniversite arasında oluşan boşlukları doldurmayı amaçlayan öğrencilerimizin okurken çalışmalarına imkan veren bir modeldir. Bu model, öğrenciyken iş tecrübesi edinilmesi ve iş dünyasına geçişin kolaylaşması için öğrencilere büyük bir avantaj sağlıyor.
 
Coop nasıl işliyor? Nasıl cooper olunuyor?
Üniversite eğitimini sürdürürken bir yandan da iş dünyasında çalışan öğrenciye COOPER adı verilir. Öğrencilerimiz yaz aylarında tam zamanlı; kış aylarında Akademik Yıl içerisinde yarı zamanlı olarak CO-OP yapabilmektedirler. CO-OP; en az 3 ay en fazla 9 ay sürmektedir. Partnerlerimizden gelen talepler, Seçme ve Yerleştirme’den sorumlu arkadaşlarımız tarafından öğrencilerimize duyurulur. Talebe başvuran öğrenciler, belirlenen tarihte CO-OP Ofisi’nde ön mülakata katılırlar. Uygun bulunan adaylardan oluşan kısa liste partnerlerimizle paylaşılır. Öğrencinin seçilmesi konusunda nihai karar talebi yapan partnere aittir.

Kaçıncı sınıftan itibaren cooper olunabiliyor?
Öğrencinin sınıfı partnerlerimizden gelen taleplere bağlı olarak değişmektedir. Çoğunlukla öğrencilerimizin 2. sınıfın yazından itibaren COOPER olabiliyorlar.
 
Kaç kere coop yapılabiliyor?
CO-OP yaptırma amaçlarımızdan birisi de öğrencilerin kendilerine uygun departman hatta sektörü deneyimleyerek henüz öğrenciyken bulmaları. O yüzden bu deneyimleme fırsatını sunmak için bir sınırlamamız yok, fakat başvuran her öğrencimize en az 1 kere bu deneyimi yaşama şansı vermek istemekteyiz. Dolayısıyla bir pozisyona daha önce CO-OP yapmış bir öğrenci ve yapmamış öğrenci başvuruyorsa, yapmamış olana öncelik veririz.

BAU'da kaç öğrenci COOP yaptı şimdiye kadar?
4.900

CO-OP yapılan şirketlerden örnekler?
Bugün itibariyle 2235 partnerimiz bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Abdi İbrahim, Allianz, Anadolu Endüstri Holding,  Ata Holding, Borusan Lojistik, Cordamed, Denizbank, Doğuş Holding, Eti, Hexagon Studio, Koçtaş, IBM, Mercedes Benz, NTV, Samsung, Starcom, TAV,  Turkcell, Unilever, Ülker, Yapı Kredi…vb

Markalı dersler nedir? Nasıl alınır?
Markalı Ders, firmaların kendi alan, ürün, hizmet ve uygulamaları konusunda nitelikli işgücü yetiştirmek ve güncel konuları öğrencilere ulaştırmak için Bahçeşehir Üniversitesi’nde kendi markalarıyla açtıkları derslerdir.
Firmalar uygulamaya dönük olan bu derslerin içeriklerini yeni gelişen alanlara ve sektörel ihtiyaçlarına göre hazırlarlar; bu dersler sektör temsilcileri akademisyenlerimizle birlikte verilir. Öğrenciler markalı dersleri seçmeli ders olarak alır ve her dersten 3 kredi kazanırlar. Markalı dersler, alanda alt yapı gerektirdiği için sadece ilgili bölüm veya bölümlerin altında "COP" kodu ile açılır ve sadece o bölümlerin 3. ve 4. sınıf öğrencileri tarafından seçilebilir.
 
Son günlerde COOP Direktörlüğü'nün başlattığı bir çalışma da Buiness Point? Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz? 
Haftada bir günden beş güne kadar değişen bir sıklıkla bir partner firmamızın İnsan Kaynakları yetkilisi tam gün CO-OP Ofisi’nde bizlerle oluyor, öğrencilerimizle buluşuyor.
 
Öğrencilerimizden duyuru ile topladığımız taleplerle günlük bir mülakat listesi oluşturuluyor, her öğrencimize 20 dk.lık görüşme süresi ayrılıyor.
 
Bu 20 dk. içerisinde; öğrencilerimiz kariyer hedefleriyle, kariyer gelişimleri ile ilgili istedikleri konuları partner kurum yöneticimizle paylaşıyor, fikir alışverişinde bulunuyorlar ve doğrudan firma İK yetkililerinden kariyer danışmanlığı alma fırsatına kavuşuyorlar.
 
Bir de Tersine mentorluk çalışmanız var. Ondan bahseder misiniz?
Öğrencilerin Y kuşağı potansiyelinin departman stajlarıyla sınırlı kalmaması ve üst seviye yöneticilere ulaştırılması için Tersine Mentorluk programları yürütmekteyiz. Firmaların Y kuşağı gençleri anlama ve firmalarını geleceğe taşıyacak dönüşüm projelerine bu kuşağın fikirlerini katma çabaları nedeniyle program yoğun ilgi görmektedir. Bu program sayesinde Y kuşağı gençler mezuniyetlerini beklemeksizin iş dünyasına en üst seviyeden katılabiliyor ve günümüz liderlerine yarının iş dünyası hakkında bilgi verme fırsatı buluyorlar. Bugüne kadar; Ata Holding, Unilever, Denizbank, Doğuş Otomotiv gibi partnerlerimizle tersine mentorluk projeleri yürüttük. Penti ve Watsons ile güncel olarak da benzer projelerimiz sürüyor.

 
Eklemek istediğiniz?
Öğrencilerimizi iş dünyası ile buluşturabilmek adına birçok farklı formatta kariyer etkinlikleri düzenlemekteyiz. Örneğin; günlük 1-2 saatlik etkinlikler, 3-4 hafta süren, kredisiz, tamamen öğrencinin kendi talebiyle kayıt yaptırıp katıldığı seminer serileri, Mart ve Nisan aylarında ofisimizde düzenlediğimiz sektör günleri söyleşileri vb
Ayrıca, CO-OP yapan öğrencilerimizi düzenli olarak çalışma ortamlarında ziyaret etmekte, hem kendilerinden hem yöneticilerinden çalışmaları ile ilgili geri bildirim almaktayız. İlave olarak, tüm süreçlerimizin belli safhalarında değerlendirme anketleriyle geri bildirimler almaktayız.
Öğrencilerle yakın iletişim ve içiçe yürüttüğümüz uygulamalar sayesinde Öğrenci Yetenek Havuzu oluşturduk. Burada bulunan ve farklı potansiyele/projelere sahip öğrencileri Tersine Mentorluk gibi programlarda öncelikle değerlendirdiğimiz gibi firmalarla özel olarak tanışmalarını da sağlıyoruz.
Özet olarak; Bahçeşehir Üniversitesinde 10 yıldır uyguladığımız CO-OP Modeli üniversite-iş dünyası iş birliğine yenilikçi ve çok yönlü bir boyut kazandıran, ilham verici bir model haline gelmiş bulunmakta.