Sınavlar üst üste geldikçe, uykusuz geceler de çoğalıyor! Haliyle bütün gece boyunca karnımız acıkıyor ve kendimizi ister istemez dolabın karşısında yiyecek bir şeyler ararken buluyoruz. Ama bir yandan da vicdan azabımız içimizi mahvediyor, çünkü gece yenen yemeklerin stresle beraber bize daha çok kilo aldıracağını biliyoruz. Peki bu durumun çözümü yok mu sandınız? Tabii ki de var!

  Sizler için sabahlamanıza eşlik edebilecek ve zihninize iyi gelip ders çalışmanıza yardımcı olabilecek yiyecekleri derledim!

Hurma & Yeşil Çay & Kuru Meyveler

  Hurma, gece gelen tatlı krizlerinizi önlemenizde en iyi yardımcınız olacaktır. Yeşil çay ise ders çalışma esnanızda inaktif kalan metabolizmanızı çalıştırmaya yardımcı olur. Yeşil çayın tadını acı bulanlar için ise onu hurma gibi bir tatlıyla bütünleştirmek mükemmel olacaktır. Tabii hurma haricinde birçok besinle kombinleyebilirsiniz yeşil çayı; mesela kuru meyveler (kuru kayısı, kuru üzüm, dut, incir vb.), beyin fonksiyonlarına olan faydasıyla bilinen ceviz (2 bütün ceviz ideal olacaktır) veya badem (7-8 adet tüketilebilir).

Yoğurt & Yulaf

  Kilo kontrolünü sağlayacak ve tok tutacak ikililerin başında geliyor yoğurt ve yulaf ikilisi.

  Tarif:

  • - 3 yemek kaşığı yoğurt
  • - 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • - 1 adet kuru kayısı
  • - 1/2 yemek kaşığı kuru üzüm
  • - 1 adet ceviz

Yoğurt & Salatalık

  Yoğurdun içine salatalık doğruyoruz, sonrasında ise nane döküp 1 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırıyoruz. Bence yoğurdun en güzel hali!

Elma Cipsi

  Elmalar ince ince dilimlenip, üzerine tarçın dökülüp fırına verildiğinde mutfakta oluşan o muhteşem kokunun güzelliği desem? Lezzetini de denediğinizde anlayacaksınız.

Meyveler ve Fıstık Ezmesi

  Bir elmayı veya muzu dilimleyip, üzerine 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi gezdirebilirsiniz. Hem sağlıklı hem de tatlı isteğinizi gideriyor daha ne olsun? Fakat porsiyon önemli; elmada 3 dilim, muzda ise yarım muz yeterli olacaktır.

  Ayrıca meyvelerden kiviyi de gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Kivinin içinde serotonin bulunur, bu da kişinin rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca da açlıkla baş etmenizde etkili olur.

Yumurta

  Şimdi diyebilirsiniz “Gece gece yumurtayı kim yapar ya?” diye. Ama faydalarını öğrenince öyle demezsiniz bence. Yumurta bilindiği üzere tam bir protein kaynağıdır ve sadece 72 sağlıklı kalori içerir. Yumurtayı çok az yağ koyarak dilediğiniz şekilde, isterseniz omlet veya menemen şeklinde de tüketebilirsiniz. Hem kalorisi az hem de doyurucu.

Papatya Çayı

  Uyumadan önce içebileceğiniz, mükemmel bir rahatlatıcıdır papatya çayı. Gün içerisinde yaşanan stresi azaltır ve vücudunuzu dinlendirmeye yardımcı olur.

  Not: Karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmanız önemle tavsiye olunur! Bu yiyecekler daha hızlı kana karıştırdıkları için hem uykunuzu getirir hem de daha çok açlık hissi oluşturur.

  Şimdiden afiyet olsun! :)