Yoğun ve stresli yaşam tarzımız sebebiyle hafta sonları bizim için tam bir kaçış planı oluyor. Cuma günüyle gelen mutluluk ve rahatlama hissi, gece geç saatlere kadar takılıp kendimizi ödüllendirme (!) seansları… Hafta sonları dinlenebilmemiz için var olsa da tüm hafta sonunu yatarak ve bir şeyler izleyerek geçirmek için çok genciz! Küçük planlamalar ile hafta sonumuzu daha verimli hale getirebiliriz. Böylece pazartesi sendromu da yaşamamış oluruz hem!

Hafta sonu planlaması

 İlk olarak hafta sonu yaklaşırken ufak bir planlamayla başlayabiliriz. Başarılı insanlar her işini planlar; kariyer, gelecek... Madem bunları planlıyoruz, hafta sonunu neden planlamayalım ki? Tabii ki plan derken saat saat bir planlama söz konusu değil. Ancak gelecek hafta için yapılması gerekenleri ve eğlenceyi dengeleyen bir plan yapılması hiç fena olmaz.

Farklı şeyler yapmak

 Hafta içi yaptıklarımızın dışında farklı bir şeylerle ilgilenmek, bizi az da olsa günlük çalışma stresinden uzaklaştırır. Farklı hissetmemizi sağlar. Bunu da küçük hobiler edinerek yapabiliriz veya spora yönelip hafta sonlarını spor yaparak daha zinde geçirebiliriz.

Kendini karmaşadan uzak tutmak

 Hafta sonları herkes ve her şeyden uzaklaşabilmek için güzel fırsat! Akıllı telefonlarımızdan ve bilgisayarlarımızdan uzak geçireceğimiz 2 gün; iletişimimizi daha kaliteli, verimimizi ise daha yüksek hale getirecek.

Sevdiklerimizle zaman geçirmek

 Yoğunlukta sevdiklerimize zaman ayıramıyoruz yeteri kadar ve bu durum, ister istemez motivasyonumuzu düşürmek için yeterli bir sebep. “Sevdiklerimle vakit geçiremeyeceksem bütün bu çabalarımın ne anlamı var ki?” sorusu beynimizi kemirmeye başlamadan önce hafta sonlarımızı onlara ayırmaya başlasak iyi olur!

Hafta içi rahat etmek için hafta sonunu düzenlemek

 Daha rahat hissetmek için eğlenceyi Cumartesi günü yapmak daha mantıklı olabilir. Pazar günü ise hafta içinin yükünü azaltacak işler yapmak, hafta içi rahat etmemizi sağlayacaktır. Mesela Pazar günü çamaşırları yıkamak, belki birkaç farklı yemek yapmak, evi temizlemek hafta içi sorumluluklarımızı azaltacak ve eve döndüğümüzde daha rahat dinlenebileceğiz.

 Sen de ufak planlarla daha verimli bir hafta geçirebilirsin. Unutma, kendini sıkmana gerek yok; bunlar sadece seni mutlu edecek ufak adımlar!