Zor zamanlar, kriz anları ve yapılan hatalar; hayatımızda bir sebepten dolayı meydana gelir. Bu tür durumlar sayesinde büyüyebilir, gelişebilir ve değişebiliriz. Zor zamanlardan geçerken hayatımızın sakin zamanlarını özleriz, o anlara geri dönmeyi isteriz ve kıymetini bilmediğimiz için kendimize kızarız. Çoğu zaman “Neden benim başıma geldi bu?” diye hayıflanır, şikayet ederiz. Kafamız karışır, acının iyileştirici tarafını göremeyiz.

 Karşılaştığımız zorluklar iki neticeyle sonuçlanır: ya batarız ya çıkarız. Eğer ikincisi olursa, çok daha güçlü adımlar atmaya başlarız hayatta. Bizi biz yapan yaşadıklarımızdır çünkü. Yaşanan zor zamanlar kendimizi ve hayatımızı sorgulamayla sonuçlanır. Bu olaylar her zaman ve her insanın başına gelebilir. Ancak bazen mantıklı düşünemez, olaylardan oldukça etkilenir ve acı çekeriz.

 Peki hatalarımız bize neler öğretir?

Her şey geçer, değişir. Hiçbir şey kalıcı değildir.

 Başta acı veren olaylar zamanla üzerimizdeki etkisini yitirir ve unutulur. Zorluklara karşı dik durduğumuzda geleceğimiz daha sağlam temeller üzerine kurulacaktır ve o zaman acı, günlük hayatımızda normal bir hal alacaktır.

Öğrendiğim şey sayesinde daha iyi bir insan oldum.

 Yaşadığımız her zorluk bize hayatla ilgili farklı tecrübeler kazandırır. Böylece daha yeni, daha farklı bir insan olarak devam edebiliriz. Kendimize yeten, bizi ilgilendirmeyen şeylerden uzak kalabilen, bizi mutlu eden işlere yönelen ve tutkulu hislerimizin peşinden gidebilen bireyler olabiliriz.

Hayat bizi iyi veya kötü şekilde şaşırtabilir.

 Ne zaman başımıza bir şey geleceğini bilemeyiz, dolayısıyla her şeye hazırlıklı olmalıyız ve bu zamanları tek başımıza atlatabilmenin tatmin ediciliğini konuşmaya gerek bile yok!

Hem başkalarını hem kendimizi zor zamanlarda tanırız.

 Birisi ile beraber yaşayana kadar onu gerçekten tanıyamayacağımızı söylerler hep. Çünkü birlikte yaşayınca bir sürü sorunu göğüslemeye başlarız. İnsanlar düşündüğümüz gibi çıkmayabilirler. Tabii ki bu insanları hayatımızdan çıkarmayacağız ancak mesafeli davranarak daha sağlıklı bir yaşam sürebiliriz.

Hatalar düzeltilebilir ancak hayal kırıklığı unutulmaz.

 Hatalarımızdan ders alırız, düzeltemesek bile tekrar etmeyiz. Ancak biri bize hayal kırıklığı yaşattığında hissettiklerimizi unutamayız. Gerçek olmayan şeyleri bitirmenin zamanı gelmiştir belki de.

Aldığımız tüm destekler anlamlı olmayabilir.

 Kendimizi duygusal bir çıkmazda hissettiğimizde dikkatli davranmalıyız. Böyle durumlarda karşımıza çıkan herkesten yardım istemek yerine fikirlerine güvendiğimiz ve farklı bakış açısıyla bize yardımcı olacak birine danışmak daha yararlı olabilir.