Herkesin kendisine özgü bir el yazısı şekli var ve genellikle hiçbiri birbirine benzemiyor. Ama siz de fark etmişsinizdir ki, bazı yazı stilleri yazılış biçimlerinden dolayı birbirini anımsatır. Mesela bir insanın el yazısına bakıp, ‘Bu kişi kesin doktor!’, ‘Bu sanki biraz erkek/kız yazısına benziyor.’ ve benzeri şeyler diyebilirsiniz. O el yazılarının altında yatan çok daha fazla detay var aslında. Yazılarınızın eğimleri, boşluk seviyeleri, başlangıcı, sonu gibi detaylar sizin kişiliğinizi birçok yönden yansıtabiliyor; bunu ise bize Grafoloji (yazı bilimi) güzel şekilde açıklıyor. Hadi bir inceleyelim.

Harfleri eğri yani yatay biçimde yazıyorsanız, bu sizin iletişime açık olduğunuz manasına gelir. Fakat bu yazı daha çok yataylaşırsa, aşırı duygusalsınız demektir.

Eğer yazılarınız geriye doğru eğiliyorsa, muhtemelen insanlardan kopuk ve uzaksınızdır. Duygularınızı belli etmekten kaçınıyor ve utangaç tavırlar sergiliyorsunuzdur. Kelimelerinizin arasında çok boşluk bırakmanız da aynı anlama gelebiliyor.

Eğer yazılarınızda harfler dik duruyorsa, bu oturaklı bir kişiliğiniz olduğu anlamına gelir. Özgüveninizi ve dik duruşunuzu sergiler.

Yazılarınızı bitişik yazıyor olmanız, insanlarla iletişim halinde olmanın hoşunuza gittiğini gösterir. Bu yazı şekli sosyal kişiliğinizi ortaya çıkarıyor.

Eğer harfleri birbirine bağlayarak yazıyorsanız, bu hayatınızda da birçok şeyi birbirine bağladığınızı gösterir. Mantığınızı duygularınıza göre daha yoğun kullandığınızı ve hayatınızda kontrolü ele almaya çalıştığınızı gösteriyor.

Yazıyı yazarken kelimelerin satıra sığmayacağını ve alt satıra kayacağını bildiğiniz halde eğer kelimeyi satır sonuna kadar yazmaya devam ediyorsanız, sığdırmak için zorluyorsanız, bu hayatta risk almayı sevdiğinizi gösterir.

Kelimelerin baş harfini geniş bir biçimde yazıyor olmanız, kendinizden bahsedilmesini sevdiğinize; diğer harflerle aynı genişlikte yazıyor olmanız ise genellikle özgüven eksikliğine işaret edebiliyor.

Yazıları karışık ve neredeyse okunmaz derecede olan insanlar, genellikle akademisyenler ve çok zeki olan insanlardır. Bunu doktor yazılarından dolayı hepimiz biliyoruz sanırım. Çünkü onların beyinlerinde sürekli bir düşünce akışı vardır ve bu yazılarını yazarken de devam eder. Bu yüzden onlar yazılarını düzeltmekte epey zorlanır, çoğunlukla da düzeltemezler.

Çizgisiz bir kağıtta yazınız yukarı doğru kayıyorsa, bu ne istediğini bilen ve iyimser birisi olduğunuzu gösterir. Yazıyı dümdüz yazıyorsanız muhtemelen yorgun ve dertlisinizdir. Yazınız aşağı doğru kayıyorsa azimli ve sadık birisinizdir.

Yazılarında “t,l,f,h” gibi harfleri daha çok bastırarak ve öne çıkararak yazan insanlar, kendilerini değerli ve güçlü gören insanlardır. Bunu o kişilerin imzalarında da çok kolaylıkla görebilirsiniz. Her zaman dikkat çekici ve vurgulu imzaları vardır.

Cümlelerinizin sonunda çok fazla üç nokta veya iki nokta kullanıyorsanız, bu düşüncelerinizin bitmediği ve fikirlerinizin hala devam ettiği anlamına gelir.

Yazılarınızı açık mavi bir kalemle yazmayı tercih etmeniz, pozitif ve enerjik bir kişiliğe sahip olduğunuzu gösterir.

Size güzel bir bilgi daha vereyim. Eğer karakterinizi değiştirmek istiyorsanız, bu işe yazınızı değiştirmekle başlayabilirsiniz! Mesela daha cesur bir insan olmak istiyorsanız yazınızı kağıda daha da bastırarak, büyük harflerle ve sağa doğru eğimli bir şekilde yazmaya başlayabilirsiniz. Özgüveninizi kazanmak istediğiniz zaman da, sizin için önemli olan kelimeleri daha vurgulu bir biçimde yazarak başlamak etkili olacaktır.

Elbette el yazısının şekilleri saymakla bitmez ve daha birçok tespit var Grafoloji alakalı. Ben size elimden geldiği kadar özetlemeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur!

 

(Tamer Demirdelen'e öğretici paylaşımları için teşekkürler.)