Geçenlerde Flutter'ın ne olduğundan bahsetmiştim, hatırlayanlarınız vardır. Eğer okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz. Bu yazımın üzerinden çok geçmeden Flutter düzenlemiş olduğu bir etkinlikle yeniliklerini duyurdu. Flutter Live'da, tek bir kod tabanından iOS ve Android için güzel ve yerel deneyimler oluşturmak amacıyla Google'ın UI araç setinin ilk kararlı sürümü olan Flutter 1.0'ı duyurdular. Bu yenilikler Flutter 1.0 dışında Dart platformunun en son sürümü olan 2.1'i, daha küçük kod boyutu, daha hızlı tipte kontroller ve tip hataları için daha iyi kullanılabilirlik sunan Dart 2'ye yönelik bir güncellemeyi de içeriyor. Dart 2.1 ayrıca kullanıcı deneyimleri oluştururken verimliliği artırmak için yeni dil özelliklerine de sahiptir.

  Flutter bu etkinlikte 4 özelliği ile gözler önüne serildi. Güzel, hızlı, üretken ve açık.

  Flutter güzel uygulamalar oluşturmanıza olanak sağlar. Tasarımcıların, zorlanmadan tam yaratıcı görüşlerini sunmalarına önem verir. Ekrandaki tüm pikselleri kontrol etmenizi sağlar ve güçlü birleştirme özellikleri; sınırlama olmaksızın grafik, video, metin ve kontrolleri üst üste getirmenize ve canlandırmanıza izin verir. Flutter, iOS ve Android'de mükemmel deneyimler sunan eksiksiz bir widget seti içerir.

  Flutter hızlıdır. Chrome ve Android'i destekleyen aynı donanımsal hızlandırılmış Skia 2D grafik motoruyla çalışıyor. Flutter'ı, cihazınızın doğal hızında sorunsuz, jank-free grafikleri destekleyebilecek şekilde tasarlanmıştır.

  Flutter üretkendir. Flutter, mobil geliştiriciler ve tasarımcıların uygulamalarında gerçek zamanlı olarak yinelemeleri için devrim niteliğinde yeni bir özellik olan Stateful Hot Reload'u tanıttı. Stateful Hot Reload ile uygulamanızın kodunu değiştirebilir ve uygulamanızı yeniden başlatmadan veya durumunu kaybetmeden sonuçları anında görebilirsiniz. Stateful Hot Reload, geliştiricilerin bir uygulama oluşturmasını sağlar ve kullanıcı anketlerinde, geliştiriciler, geliştirme döngüsünü üç kat daha verimli hale getirdiğini söyler.

  Son olarak, Flutter açıktır. Flutter, açık kaynaklı bir projedir ve dünyanın her yerinden yüzlerce geliştiricinin katkılarını içerir. Her Flutter uygulamasının standart Android ve iOS oluşturma araçlarını kullanan bir yerel uygulama olduğu için, Android'deki Kotlin veya Java'da yazılan kod ve UI ve iOS'ta Swift veya Objective-C gibi temel işletim sisteminden her şeye erişebilirsiniz.

  Google'da çok sayıda ürün için artık Flutter kullanılıyor. Google Reklamları zaten iOS ve Android uygulamaları için Flutter'a geçti. Ve hatta 1.0 öncesinde bile, Abbey Road Studios, Alibaba, Capital One, Groupon, Hamilton, Philips Hue, Reflectly ve Tencent dahil olmak üzere geniş bir global müşteri yelpazesi olan şirketler Flutter ile uygulamalar geliştiriyorlar.

  Flutter Live etkinliğinde, popüler ödeme hizmeti Square, bir kare ödeme okuyucusu kullanarak veya bir mobil uygulama içinde ödeme alarak, Flutter ile mal ve hizmetlerin ödemelerini kabul etmeyi kolaylaştıran iki yeni Flutter SDK'sını da duyurdu. Square, Pasifik Kuzeybatı bölgesindeki çiftçi pazarlarında meyve üreten ve satan bir aile çiftliği olan Collins Family Orchards'tan bir uygulamayı kullanarak SDK ödemelerini kullanmanın bir örneğini gösterdi.

  Ayrıca Flutter Live'da, 2Dimensions, tasarımcılar için doğrudan bir Flutter uygulamasına gömülebilen ve kodla işlenebilen vektör animasyonları oluşturmak için dikkat çekici yeni bir araç olan Flare'ın anında kullanılabilirliğini duyurdu. Flare, bir uygulamada tasarım yapma ihtiyacını ortadan kaldırır, diğerinde canlandırır, ardından tüm bunları cihaza özgü varlıklar ve kodlara dönüştürür.

  Flare ile oluşturulmuş animasyonlar, bir widget olarak mevcut bir Flutter uygulamasına gömülebilir, böylece bunların tam bir düzenleyiciye katılmasına ve diğer metin, grafik katmanları ve hatta UI widget'larına eklenmesine izin verilebilir. Flutter ve Flare arasındaki bu sıkı entegrasyon, son derece güzel mobil deneyimler yaratmak isteyen dijital tasarımcılar ve animatörler için benzersiz derecede cazip bir teklif sunuyor.