Bu sene garip bir yıl olmaya devam ederken üniversite sınavına giren YKS 2020 tayfa olarak sıramızı siz 2021 tayfaya bıraktık. Siz de 11. sınıfın son konularını görmediniz ve neler yapmanız gerektiği hakkında kafanız epey karışık olsa gerek. Biz de size ufak birkaç tavsiye verelim istedik.

1) Konuları Belirle

Öncelikle müfredatta yer alan tüm konuları bir kağıda güzelce yazın. Bu kağıdı sene boyunca görebileceğiniz veya kaybetmeyeceğiniz bir yere koymayı unutmayın. Başka bir kağıda ise hangi ay hangi  konuları bitirebileceğinize veya tekrar edebileceğinize dair kaba taslak notlar alın. Bu kağıdı öğretmenlerinizin konular hakkında gidişatına göre güncellemeyi unutmayın. Sakın yetişmez diye endişelenmeyin çünkü okullar açılınca çok sıkı bir tempoya gireceksiniz. Okuldaki öğretmenlerimiz başka olmak üzere Youtube’da sene boyu bize konu anlatan öğretmenlerimiz de var. Konular rahatça yetişecek yani :)

2) Gündüz mü, Gece mi?

Okullar bu sene, konu eksiğini az çok kapamak için yaklaşık 2 hafta daha erken açılacak. Okullar açılmadan bence hangi zaman aralığında daha rahat çalıştığınızı bulmaya çalışın. Erken kalkıp çalışmak mı sizin için daha iyi yoksa gece çalışmak mı daha iyi buna siz karar verin. Birçok kişi sabah erken kalkmayı tavsiye ediyor fakat kişiden kişiye değişen bir durum bu. O yüzden 'Erken kalkamıyorum, kalksam da anlamıyorum.' diye tatlı canınızı sıkmayın. Herkes erken kalkacak diye bir şart yok.

3) TYT mi öncelikli AYT mi?

TYT elbette çok önemli ve konuları bilmek gerekiyor, evet ama TYT çalışıyorum diye AYT’yi sakın atlamayın. TYT’de konuları bildikten sonra netler artacak, sabitlenecek ama sınav anında heyecan kontolünü yapamadığınızda en iyi olduğunuz ders, en kötü geçen dersiniz olabiliyor. Önünüze gelen kitapçıkta çözdüğünüz ilk 2-3 soru zorsa moraliniz bozulabilir ve diğer kolay soruları da bu yüzden yapamayabilirsiniz. AYT’de ise ister yorum olsun ister işlem olsun bilgiyi bildiğiniz zaman çok rahat yapıyorsunuz. Yani TYT’ye çalışmak için AYT’yi boşvermeyin.

4) Her gün ne yapmalı?

Her gün çözmeniz gereken ve sizi kesinlikle ilerletecek olan bazı rutinleriniz olmalı. Örneğin paragraf, problem, geometri olmazsa olmazlar. Her gün kaç soru çözeceğinize siz karar verin. İlla 20 soru ile başlamak zorunda değilsiniz. 5 soru ile başlayıp her gün 1-2 soru arttırsanız da gelişme gösterirsiniz. Yapamayacağınız şeyleri hedeflerseniz ertelemeye başlarsınız ve çalışmaktan soğuyabilirsiniz. Kendinize bunu yapmamaya özen gösterin. Bir de paragraf ve matematik netleri nasıl artar merak ediyorsan üstlerine tıklaman yeterli. 

5) Yapamayacağınız Hedeflerden Kaçının

Eğer bir gün içinde çok fazla hedef koyarsanız ilk gün güzel geçse bile ilk haftanın sonunda mental olarak yorulacaksınız. Bir gün ara vermeyi düşünürken sonraki bir hafta boş geçer ve daha da yüklenirsiniz kendinize. Bu sizi gerçekten çok yıpratır. Böyle yapmak yerine ilk gün örneğin 2 saat çalışıp sonraki günlerde yarım saat arttırırsanız hem çalışmaya alışırsınız hem de tahmin ettiğiniz kadar yıpranmazsınız.  Sadece çalışma saati olarak düşünmeyin; ilk gün 70 soru çözmek ve her gün belli sayıda arttırmak da verimlidir.

6) Hedefiniz Olsun

Bu hedef illa ‘Şu üniversite şu bölüm’ tarzı bir hedef olmak zorunda değil. Örneğin ilk 30 bin de bir hedeftir. 'TYT’de 80 net, AYT’de 55 net yapmak istiyorum.' da bir hedeftir. Hedefinizi gözünüzün her an görebileceği bir yere yazın ki düştüğünüz anlarda sizi bu hedefiniz kaldırabilsin. Siz de hedeflerinize göre çalışıp yaklaştıkça hem mutlu olacaksınız hem de çalışma azminiz artacak. Hedefinizi belirlemeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair sorularınız varsa sizi bir tıkla buraya alalım.

‘’Dehanın 10'da 1'i yetenek 10'da 9'u da çalışmaktır.’’ diyor Einstein. O yüzden çalışmayı bırakmayın. En çalışmadığınız gün bile en azından belli bir sayıda soru çözmüş olun. Ve asla pes etmeyin. Başınıza neler gelir bilemiyoruz. Aynı bu sene olduğu gibi. O yüzden motivasyonunuz ve psikolojiniz sağlam olsun. Bir de olumsuz düşüncelerden koşarak olumlu düşüncelere gidin. Merak ettiklerinizi yorumlara bırakabilirsiniz. Biz hem YouTube kanalımızda hem de makale ve röportajlarımızla yanındayız!

Başarılar :)