Youtube, insanlardan bir şeyler öğrenmek, onlar arasındaki iletişimi geliştirmek için harika bir sosyal medya platformu. Hayatımızın vazgeçilmezleri arasına gireli uzun yıllar oldu. Ancak bu platformu ne kadar verimli kullanıyoruz? Sitede ne tür videolar izliyoruz? Youtube’daki Türkiye trend videolarına girip bakarsanız neredeyse hep aynı konulu videolar ilk sıralarda: Meydan okumalar, makyaj, oyun, dedikodu videoları…  Bunlarda arada eğlenceli vakit geçirmek için güzel videolar olabilir tabii. Ancak Youtube bunlardan ibaret değil. Gelin biz bu platformu kendimizi geliştirmek için kullanalım. 

Youtube için kısaca kocaman bir video arşivi diyebiliriz, içinden yararlı konulara sahip olanları seçip izlemek sizin elinizde. Peki hangi konularda videolar sizi geliştirebilir? Ayrıca istediğiniz türde videolara ulaşmak için konuyu arama kısmına yazmanız yeterli. 

1) Hobiler Hakkındaki Kanallar

Youtube’un içinde herkese yetecek kadar müzik, sanat, bilişim hatta mesleki konular öğreten video mevcut. Gitar çalmaktan kodlamaya, karakalem çizimden maket yapmaya kadar birçok şeyi kursa gitmeden Youtube’dan video izleyerek öğrenmeniz mümkün. Tabii devam etmek zaman zaman zor gelebilir. Ama bu işi ciddiye alıp ücretsiz bir kurs olduğunu düşünür ve düzenli çalışırsanız kendinizi hiç beklemediğiniz bir noktada bulabilirsiniz.

2) Kişiliğinizi Geliştirmenize Fayda Sağlayan Kanallar                              

Youtube bu konuda da geniş bir içeriğe sahip. Belki özgüven problemleriniz var, belki de işleri yönetme konusunda daha çok bilgiye ulaşmalısınız. Dışarıda ancak ücret ödeyerek alabileceğiniz eğitimleri, zihin açan konuşmaları ve dünyanın öbür ucundaki konferansları bilgisayarınızın başında izleyebilirsiniz. Bu gerçekten değerlendirilmesi gereken büyük bir nimet, özellikle Ted konferansları sık sık dinlenmeye değer.

3) Yemek Kanalları

Bu kategoriyi “Hobi” den ayrı olarak yazıyorum çünkü ailesinden farklı şehirde bir öğrenci olarak bu kanallar benim en çok işime yarayan kanallardan diyebilirim. En azından basit yemeklerle başlayabilir ve ne yediğinizi bilmiş olursunuz. “Ben yumurta bile kıramam!” diyenlerdenseniz, kırmayı öğrenin! En azından omleti, tostu dışarıdan söylemeyin. Bunlarla da kalmayın ve sağlıklı yemekler yapmayı öğrenin. Hem hayatınızda zor anlarda kaldığınızda işinize yarayabilir hem de farkında olmadan kendinizi yeni bir hobi edinmiş olabilirsiniz. Aynı zamanda ekonominize de katkıda bulunmuş olursunuz.

Youtube, sınırlama koymadan kullanıldığında siz farkına varmadan zamanınızı fazlasıyla çalabilen bir platform. Bu yüzden kontrolü ele almalı ve gerekirse kendinize sınırlar koymalısınız (her sosyal medya platformunda olduğu gibi.). Her şeyde olduğu gibi bunun da fazlası zarar. Mümkün olduğunca sizin için gerçekten yararlı olabilecek videoları izleyin. Ne Youtube’un ne de başka bir sosyal medya platformunun hayatınızdan zaman çalmasına izin vermeyin.

Küçük bir dipnot düşmek gerekirse, mümkün olduğu kadar İngilizce kanalları izleyin. Türkçe veya İngilizce altyazı ile izlemenin hem telaffuzunuzu hem de dinleme becerilerinizi geliştireceğine şüphe yok.