Yurt dışında okumak istiyorsanız ama endişeleriniz varsa, neler yapacağınızı bilmediğiniz için korkuyorsanız ve korkularınız yüzünden hayallerinizden vazgeçmek üzereyseniz sizi buraya alalım. Biraz konuşacaklarımız var sizinle! Kalbinizin götürdüğü yere gitmek, zorluklara basa basa gidince daha bir zevkli oluyor inanın bana. O karşınıza çıkan her güçlük, sizin için keyifli bir mücadele haline geliyor. Çünkü sonucunda sizin hayalleriniz var! Şimdi sizlere en çok sorulan birkaç soruyu cevaplayacağım.

Almanya’da Okumak İçin Hangi Adımları İzlemem Gerekiyor?

 Akla takılan ilk soru; neler yapmalısınız? Öncelikle Türkiye’de üniversite sınavına girip, Türkiye’de bir üniversiteye yerleşmeniz gerekiyor. Özel veya devlet olmasının, puanınızın iyi veya kötü olmasının fazla büyük bir rolü yok. Önemli olan, okumak istediğiniz bölüme (veya ona yakın bir bölüme) yerleşmek. Mesela Pedagoji okumak isteyen birisi öğretmenlik, PDR, felsefe, sosyoloji vb. bölümlere yerleşebilir. Tabii bu sırada Almanya’da hangi üniversitelere başvurmak istediğinizi araştırmalı ve okullara karar vermelisiniz. Her okulun kendisine özel bir sistemi var, o yüzden iyi seçmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Burada sınav puanınız değil, diploma notunuz baz alınıyor (diplomanız çevrilirken notunuz da buraya göre çevriliyor). Her okulun ve bölümün belirlediği bir diploma notu var (diploma notu burada NC olarak geçiyor), başvururken NC notlarına da iyi bakmalısınız ki sonrasında hayal kırıklığı yaşanmasın.

 Genellikle birçok okul Uni-Assist ile çalışıyor. Uni-Assist’in internet sitesinden istediğiniz okulun orda olup olmadığını görebilirsiniz. Uni-Assist size bir çok konuda yardımcı oluyor. Eğer istediğiniz okul bu siteyle çalışmıyorsa genellikle başvuruları kendi sisteminden alıyordur. İstenen belgeleri tercüme ettirip, tercümeleri onaylatmanız gerekiyor (bu çok önemli, devlet dairesinde onaylanmamış hiçbir tercüme kabul edilmiyor).

Dil Öğrenmek Zor Mu, Nasıl Öğreneceğim?

 Her dilin tabii ki kendine göre zorlukları vardır, fakat bu hiçbirinin öğrenilemeyeceği anlamına gelmez. Bana sürekli soruluyor “Almanca zor mu, öğrenebilir miyim, ya öğrenemezsem ne yapacağım…” diye. Tek bir cevap veriyorum; “sen bir şeyi gerçekten istersen önünde hiçbir zorluk ve engel yoktur”.

 Almanya’da üniversiteye başvurabilmek için dil seviyenizin en az B1 olması gerekiyor. Bu dil kursunu ister Türkiye’de, ister Almanya’da tamamlayabilirsiniz. B1 belgesi ile başvurunuzu yaptıktan sonra eğer kabul edilirseniz, okul sizi direkt DSH veya Studienkolleg denilen hazırlık kursuna yönlendiriyor. Bu kurs sizin hem Almanca seviyenizi C1-C2’ye yükseltiyor, hem de sizi okulun kendi eğitim sistemine hazırlıyor. Kursun sonunda ise bir sınava girip üniversiteye giriş belgesi alıyorsunuz. Eğer gitmek istediğiniz okulda DSH veya Studienkolleg kursları yoksa, C1-C2 seviyesini normal bir dil kursunda tamamlamanız gerekebilir.

Öğrenci Vizesi?

 Öncelikle gerekli evraklar ile okullara başvurunuzu yaptıktan sonra, okuldan şartlı kabul belgesi alıyorsunuz. O şartlı kabul belgesi ile de konsolosluktan vizeye başvuruyorsunuz. Bu başvuruyu yaparken aynı zamanda bloke hesap veya garantörünüzü de ayarlamış olmanız gerekiyor, başvuru belgelerinize onları da dahil ediyorsunuz. İlk öncelikle size dil öğrenebilmeniz için bir süre veriyorlar, o sürede dili öğrenip okula başlamanız gerekiyor ve bu durumda vizeniz tekrar yenileniyor.

 Çalışma konusuna gelirsek; dil öğrenirken çalışma izniniz yok fakat okula başladıktan sonra haftalık 20 saat çalışabilirsiniz.

 Detaylı sorular için sizleri konsolosluğun Eğitim Ateşesi'ne yönlendiriyorum. Maalesef tecrübelerim bu kadar. :)

 

Eğitim Sistemi Nasıl? Türkiye’den Farkı Ne?

 Üniversite öyle bir yer ki, hepsinin kendine özel bir eğitim sistemi ve kuralları var. Hatta bu kurallar aynı üniversitenin içindeyken bile fakülteden fakülteye değişiyor. Bu yüzden eğitim sistemi hakkında net bir bilgi verilemez. Ama burada genel olarak vize ve final dönemi yok, dönem sonunda tek bir sınav var. Bazı derslerden ise sınavla değil, sadece ödev notu ile geçiliyor. Ayrıca buradaki lisans (öğretmenlik ve tıp hariç) 4 değil, 3 sene. Sıralama ise 1. sınıf veya 2. sınıf olarak gitmiyor, dönem dönem gidiyor, 3 sene ise toplam 6 dönem ediyor. Yani dönemleri uzatma veya kısaltma şansınız var. Eğitimin çok sıkı ve yoğun tempoda olduğunu söyleyebilirim. Ama güzel bir yoğunluk bu :)

 Umarım aklınızdan az da olsa soru işaretlerini giderebilmişimdir. Aklınıza takılan sorular için her zaman bana ulaşabilirsiniz. Bol başarı dolu bir eğitim hayatı diliyorum!