“Tıp Fakültesi mi? Ooo kesin ineksindir.” genellemelerini duymaya hazırsanız başlayalım! İçindeki azmi, çalışkanlığı, cesareti ve seni tebrik ediyoruz. Peki bu yol zor mu, bu yol engebeli mi? Eğitim yoğun, teori çok, uygulama yoğun, ezber çok. Fakat severek yapıldığı zaman hiçbiri zor gelmiyor inan. Eğer sen inanırsan en çok da kendine, mutlulukla her zorluğun üstesinden gelirsin. İnsanlarla iletişimin iyiyse, her koşulsa metanetli ve güler yüzlü olmayı başarabiliyorsan sen de yapabilirsin. Hoş gel, başarılar!

1-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Aile ve çevre baskısı oldu. Hayalim değildi sanırım. Şuna da açıklama getireyim sınav sonucuna göre yazarken hayalim değildi ancak kliniklere geçtiğimde özellikle intornken hekimliği sevdiğime karar verdim.


2-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Hacettepe tıp fakültesinin alanında en iyisi olduğunu düşündüğüm için.


3-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


İlk 3 yıl yurtta kaldım sonra eve çıktım, Hastane ulaşım açısından çok rahat bir yerde metro durağına 5-6 dakikalık mesafede.


4-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Evet bilgilendirici seminerler düzenleniyor. Özellikle okuldan sonraki meslek hayatımız ile ilgili önemli deneyimler ve bilgiler kazanıyoruz.


5-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Eğitimi yoğun bir okul, dersler, sınavlar çoğu vaktini alıyor, Tabii kendine ayıracak zamanı bulamıyor değilsin. Tıp fakültelerinin en zor yanlarından biri de tıpta uzmanlık sınavı. Yazacak olan arkadaşların eğitimin hayat boyu sürdüğünü bilmesi önemli. Özellikle intornlükte bir yandan çalışıp nöbet tutarken bir yandan TUS'a çalışma zorunluluğu mental ve fiziksel açıdan çok yorucu.


6-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


İkisi de mevcut tabi ki, Ama zorlayan eğitimcilerin kıymetini de sonradan anlıyorsun, hepsinin amacı genel olarak bizlere bir şeyler öğretebilmek.


7-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Her sene yapılan Türk Msic sınavlarıyla yazın birkaç ay yurt dışında staj yapabilme imkanın oluyor. Ayrıca intornlükte bazı stajlarını yurt dışında yapabiliyorsun.


8-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Tıp fakültelerinde zaten her bölümde 1 2 aylık stajlar yapıyorsun.Her tıp fakültesi için geçerli bu.


9-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Meslek seçimi üniversite seçiminden önemli bence. Bu yüzden hayatınız boyunca yapacağınız hayal ettiğiniz bölümün peşinden gitmeniz daha önemli.


10-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


İnsanlarla iletişimi iyi olan ve bu mesleği sevecek insanların tıp fakültesini tercih etmesini öneriyorum. Çünkü hekimlik sevilmeden yapılacak bir meslek değil. Herkese tercihlerde başarılar.


Hemen Tıp Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!