1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Bir sene mezuna kalarak kazandım.İlk sene: YGS-54 bin / LYS-34 bin. İkinci senemde YGS-36 bin /LYS-19 bin.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Hayalim tıptı.Zaten bir sene mezuna kaldığım için ve bu çalışmamdan daha fazla bir performans gösteremeyeceğimi düşündüğüm için bir yıl daha hazırlanmayı göze aldım.Ben tıp okumayı insanlara dokunmak için , hayırda koşturmak için , mazlum coğrafyalardaki insanlara ulaşmak için istiyordum .Diş hekimi olarak da bunları yapabileceğimi düşündüğüm için bu bölümü tercih ettim ve hayırlısının bu olduğuna gönülden inanarak  içim rahat bir şekilde tercihimi yaptım.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Giderek özel klinik sayısı artış gösterse de şu an için iş bulma sıkıntısı yok.Devlette çalışmak isteyenler devlet atamasıyla atanıp o şekilde çalışabiliyor , özel klinik açma imkanı olanda kendi iş yerinde çalışabiliyor.Ben başta tecrübe olması açısından devlette ya da özel kliniği olan bir kişinin yanında çalışmak istiyorum,daha sonrasında imkanım dahilinde kendi özel kliniğimi açmak istiyorum inşallah.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Öncelikle sağlık bölümleri için nereden mezun olduğumuzun önemli olmadığını düşünüyorum.Tabi üniversitenin sosyal alanda öğrenciye güzel imkanlar sunması önemli bir unsur.Ama ben öncelikle seçeceğim üniversitenin yaşadığım şehre yakın olmasını istedim ve bunu esas alarak puan durumuna göre üniversiteleri sıraladım.Başta önemli gelmeyebilir ama okurken bazen çok bunalıp sık sık eve gitmek istiyorsunuz ama eviniz uzaksa bunu çok sık yapamazsınız.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Yurtta kalıyorum .Okula tek otobüsle gidiyorum .15 -20dk kadar bir mesafe var .


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Eğitimin harika olduğunu düşünmüyorum ama çok kötü olduğunu söyleyemem tabi. Seminer düzenlendiğini görmedim bizim fakültemizde başka şehirlerdeki sempozyumların duyuruları yapılıyor ama.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Bolu küçük bir şehir , kalabalık değil , sakin bir yer.Ama sosyal imkanları yok ,kısıtlı bir yer .Okulda aktif çalışan birkaç kulüp var.Bende bir kulüple aktif olarak ilgileniyorum.Üniversiteye yeni başlayacak arkadaşlara mutlaka bir kulübe katılın derim.Çünkü kulüpler birazda olsa monotonluktan uzaklaştırıyor sizi.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Diş hekimliği pratik açıdan yoğun bir bölüm.İlk yıldan pratik ödevler için sabahlamaya başlıyorsunuz (tabi siz ben işimi son günlere sıkıştırmam diyenlerdenseniz sabahlamanıza gerek kalmaz:)).Aynı ödevi hoca beğenmezse birkaç kez tekrarlamak zorunda kalıyorsunuz.Başta sabunla diş yapmaya başlıyoruz ve paket paket sabun tüketiyoruz.Daha sonraları farklı uygulamalara geçiyoruz , artık dental malzemeler alıyoruz ve başta bir kerede yapmaya alışana kadar tüm malzemeler çöp olabiliyor.Yani yorucu ve maliyetli bir süreç.Üst sınıflara geçtikçe teorik dersler ağırlaşıyor yanında pratiklerle birlikte.4. ve 5. sınıfta stajlarımız oluyor artık hasta bakmaya başlıyoruz.Orada da ayrı bir yoğunluk bizi bekliyor.Ama gözümüz korkmasın sakın , işimiz insan olacak sonuçta çok kolay olmasını bekleyemeyiz bu sürecin ve en iyi hizmet için yapmamız gereken fedakarlıklar var.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Birinci sınıfta alan dersimiz iki tane ve birisini pratiğe dökerken , maddeler bilgisini pratiğe dökemiyoruz bu da bilginin havada kalmasına neden oluyor.Aşırı zorlamıyorlar bu sene ama önümüzdeki yıllarda nasıl olur bilmiyorum.:)Ben zaten genel olarak dersi derste öğrenen biri değilim bu yüzden öğretemeyen onlar değilde çok üstünde çalışmadan öğrenemeyen ben olabilirim.Ana genel olarak slayttan okudukları için derslerin işleyişi pek hoşuma gitmiyor.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


O konularda yeterli bilgi sahibi değilim ama Erasmus programıyla ilgili dönem başında sunum yapıyorlar.Bu imkanı kullanarak yurt dışına gidilebiliyor.Diş hekimliği fakültesinin ders programı yurt dışında anlaşmalı olunan üniversitelerle birebir uyuşmadığı için bizim ,eğitim için gittiğimizde dersleri tamamlamak için sene tekrarı yapmamız gerekiyor.Ama yaz stajı içinde gidebiliyoruz onda bir sıkıntı olmuyor.Yazın 2-3 aylık bir süreçte anlaşmalı olunan yerlerden gitmek istediğimiz yerde, bir diş hekimliği hastanesinde staj yapabiliyoruz.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Zaten 4.-5. sınıfta kendi okulumuzda zorunlu stajlarınız var bunun haricinde bir staj zorunluluğu yok .Okul bittikten sonra devlet atamasıyla atandığınız yerde çalışmak istemezseniz artık iş imkanı arama işi size düşüyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bu soru okunacak bölüme göre de değişiklik gösterebilir ama iyi ve duyulmuş üniversitedeki bölümü ilk tercihi olmasa da gönlü kabul ediyorsa , o bölüm de kişiyi heyecanlandırıyorsa tercih edilebilir diye düşünüyorum.Çünkü bir bölüm ilk tercihimizde olsa da daha önce o işi deneyimlemediğimiz için tam olarak mutlu olup olmayacağımızı bilemeyiz.Ama gerçekten çok çok istiyorsak , hayalimizden eminsek tam olarak sevmediğimiz ama üniversitenin bize çok şey katacağını düşünerek gittiğimiz yerde, üniversitenin sosyalliği bizi mezun olana kadar götürür ama mezun olunca hayalimiz olmayan ve içimizin rahat etmediği bir yerde çalışmak ve hayatımızın büyük bölümünü o mesleğe adamak bizden çok şey götürür, şikayetçi bir karaktere bürünür gideriz.Bu yüzden öncelik heyecan duyduğumuz hayallerimizde olmalı çünkü bu heyecan sıradan bir yerden sıradan olmayan bir siz çıkarabilir :) , diye düşünüyorum ben..


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Fedakarlık yapın. Kafelerden,boş muhabbetlerden , sık arkadaş buluşmalarından vs.Sürekli bir çalıma haliniz olsun mola verin ama molalarınız bir hafta olmasın.Ne yapıyorsanız yapın anın hakkını verin.Diyelimki der çalışmanız gerekiyor ama bir gram isteğiniz yok çok bunalmışsınız mola vermek istediniz o gün çalışmayı bıraktınız gezmeye çıktınız.Arkadaşlarınızla geziyorsunuz ama içinizden de hep , off şu an fizik çalışmalıydım , off matematikte şu konum eksikti vs.’ gibi şeyler geçiyor , kendinizi yiyorsunuz. E noldu şimdi ne ders çalıştınız ne rahat rahat güzel vakit geçirebildiniz.Eğer o an mola vermeniz gerekiyorsa molanızın tadını çıkarın kendinizi yitip bitirmeyin.Çalışmayı hiç bırakmayın , temponuz düşebilir normal ama pes etmek yok .Son günlere kadar bırakmak yok.Özellikle son aydaki çalışmalar çok verimli ve etkili oluyor.Hiç bir zaman durumunuzu toparlamak için geç değildir unutmayın ben son ayki çalışmalarımla kendimi toparlamıştım.Şikayetçi olmayın.Her şeye üfüldenmek bize hiç bir şey kazandırmaz.Hayalinizle kendinizi motive edin ama içsel bir motivasyon olsun yoksa izlediğiniz videolar sizi sadece anlık motive eder ve sürekli izlemek isterdiniz bu da vakit kaybıdır./Burada başka görüşlerdeki arkadaşlara saygı duyarak kişisel bir görüşümü eklemek istiyorum..En önemlisi maneviyatınızdan , inanç esaslarınızdan vazgeçmeyin .Mesela ramazanda ders çalışamam diye korkmayın, öğrenci olarak sıkıldıkça buzdolabı başına gitmek gibi bir alışkanlığımız olabiliyor, ramazanda bu olmayınca saatlerce oturup çalışabiliyorsunuz , tecrübeyle sabit:).Sınav günleri de tutmuştum ben tereddütte olanla için söyleyeyim.:)Duaya,namaza sarılın öyle sınavdan önceki gün Eyüp Sultan’a gitmeye gerek yok. :)Maneviyatımızı bırakmayınca tevekkül etmek o kadar kolay ki , sınav günü ‘evet ben çalışabileceğim kadar çalıştım hakkımda hayırlısı inşallah’ diyerek sınava gönül rahatlığıyla girebilirsiniz.Hayalleriniz hakkınızda hayırlı olsun ve hayallerinize ulaşabilirsiniz inşallah.Buraya kadar dayanıp okuduysanız çok teşekkür ederiim ..

Hemen Diş Hekimliği Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!