Annesinin tıp isteğinin aksine o diş hekimliği okumak istiyordu. “Tıp, tıp, tıp...” serzenişlerine büyük bir kararlılıkla, pes etmeyen bir iradeyle ve çok çalışmayla “1, 2, 3... TIP!” dedi ve diş hekimliği serüvenine başladı. Beyaz sabun kokuları eşliğinde sanat yapmaya hazırsan başlayalım, diş hekimliği tam sana göre! Sabrın, özverin ve dikkatin seni destekleyecek. Her şeye değeri kadar çalışın diyor Beyza; ne az ne de çok. Hayallerinize değer verdiğiniz kadar kendinize de değer verin diyor. Bu sebeple istemediğiniz bir bölüm yerine, hangi üniversite olursa olsun gönlünüzdekini seçin diyor. Peki sen? Beyza ile meslektaş olmak ister misin?


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet, ilk senemde kazandım. YGSde 19 bin LYS de 17 bin sıralamam vardı.. Tabi bunlar alanımla ilgili sıralamalarım. Yani sanırım YGS-2 ydi ve MF-3.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Kesinlikle hayalimdi diyebilirim. Yıllardır diş hekimliği okumak istiyordum. Dolayısıyla çalışmalarım da bu doğrultuda oldu. Annem hep Tıp okumamı isterdi ama ben o kadar yüksek bir sıralama yapmış olsam da diş hekimliği seçerdim. Artık onlar da bu düşüncemi benimsemişlerdi zaten. Bu yüzden ailem açısından bir sıkıntım olmadı.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bir çok seçenek var aslında. Kendi muayenehaneni açabilirsin ya da devlette ve özelde çalışabilirsin. Tamamen senin meslekten ne beklediğine göre değişir bu. Benim hedefim okulu bitirince öncelikli olarak DUS a hazırlanmak. Yani uzmanlık yapmak için sınav sonunda yine üniversite tercih ettiğin bir sınav bu. Zaten yavaş yavaş doktoranın yolunu uzmanlıktan geçirmeye başladılar, Tıpta olduğu gibi. Ama tabi ki uzmanlık yapmadan doktora programına başlanabilir. Benim tercihim bu yönden olmaz büyük ihtimalle çünkü dediğim gibi ilerde doktoranın yolunun uzmanlıktan geçeğini düşünüyorum. Bu sınavı kazanınca bir fakültede araştırma görevlisi oluyorsun yani sana asistan diyorlar. Burada ki öğretim süren seçtiğin Diş Hekimliği alanına göre değişiklik gösteriyor. Genel olarak 2-4 yıl arası. 8 tane Diş hekimliği alanından birini seçebilirsin. Zaten bu, dersleri gördükçe kafanda şekilleniyor.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Ben normalde Ankara'da yaşıyordum. Oradaki Diş Hekimliği Fakültelerine puanım yetmediği için yakın illeri tercih etmeye başladım. Ankara Bolu arası 2 saat. Tercihimdeki en büyük kriter bu oldu.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Şu an 2. sınıfım geçen yıl yurtta kalmıştım bu yılın başında eve geçtim. İlk yıl kesinlikle yurtta kalınmasını tavsiye ediyorum. İnsan daha kolay adapte oluyor ve özellikle asosyalseniz çevre oluşturmanıza yardımcı olabilir bu. Okula ulaşımım çok kolay. Geçen yıl da bu yıl da aynı otobüse biniyorum zaten 10dk da okuldasın. Malum Bolu küçük bir şehir. Şehir her yerinden rahat ulaşım var.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Eğitim kalitemiz gerçekten çok iyi hatta Diş Hekimliği Fakülteleri arasında bizimkinin eğitimi duyulmuştur. Biraz zor ama olsun. Öğretim görevlilerimizin hepsi yeterli donanıma sahip.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Fakültenin bu konuda yeterli olduğunu düşünmüyorum. Ama okul genelinde güzel etkinlikler gerçekleşiyor. Lakin bölümün zorluğu ve pratik yönünün yoğunluğu nedeniyle özellikle ilk yıldan sonra biraz zorlanılabiliyor. Yine de kendi zamanını sen yaratıyorsun hepsi senin elinde. Eğer istersen izcilikten spora kadar her türlü aktiviteye katılabilirsin. Ben bu konuda olabildiğince sosyal davranmaya çalıştım ve yine yürüyor merak etmeyin. Yoğun hayat bir müddet sonra size keyif verecek.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Okula geldiğinde seni en çok zorlayan şey şüphesiz pratik derslerin ve ödevlerin yoğunluğu olacak. Özellikle el becerin yoksa arkadaşlarına göre biraz daha fazla zorlanabilirsin. Bana bu soru çok geliyor el yeteneğim yok ben diş hekimi olabilir miyim diye. Gerçekten istersen yapamayacağın şey yok. Ha şu var el becerisi olan insan bir kerede yapar geçer sen iki üçte geçersin ama geçersin. Sırf bu yüzden Diş Hekimliği okumaktan korkma derim ben. Üst sınıflarda yapacaklarım konusunda oldukça bilgi sahibiyim. Sana bir tavsiyem olacak kesinlikle ilerde neler yapacağını öğren. Sosyalleş, üst dönem arkadaşların olsun. Onlar sana her konuda yardımcı olacaklardır.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Bu eğitimciden eğitimciye göre değişiklik gösteriyor. Ama genelde alan hocalarımız yani tıp derslerimizin hocaları değil, gayet öğretici oluyor. Zaten arkadaş gibi oluyorsun onlarla. Özellikle kliniğe çıkan üst dönem arkadaşlarımdan biliyorum klinikte çok daha sıcak davranıyorlarmış. Bu beni çok mutlu ediyor. Çünkü bizim işimiz insan ve işimizde gerginlik olmamalı diye düşünüyorum ben. Tıp dersi hocalarımızda durum değişebiliyor bazıları tıplarla bizi sürekli kıyaslıyor bazıları ise yine arkadaş gibi oluyorlar. İnsanlar değişiyor sonuçta, mesleği unvanı ne olursa olsun.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Çoğu okulda olduğu gibi ERASMUS programı var bizde de. Ama bizim bölüm adına bunun biraz zor olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizim bölüm hocalarla ilişkilerinin sürekli iyi olması gereken bir bölüm. Okuldan bir yıl ayrılman döndüğünde adaptasyonunu zorlaştırabilir. Bunun yerine yurtdışında staj programlarını öneriyorum ben. Bu programlar sana mesleki açıdan güzel deneyimler kazandırırken diğer bir yandan da sosyalleşmene, dilini geliştirmene olanak tanır.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Zaten bizim staj programımın 4. sınıftan itibaren başlıyor. Bitirince bizimle ilgileniyorlar mı açıkçası bilmiyorum. Ama bunu en kısa zamanda öğreneceğim. Merak edersen bana hesabımdan ulaşabilirsin.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Ben her zaman hayalinin peşinden gidilmesi taraftarıyım. Kendim de öyle yaptım zaten. Puanımla Ankara’da iyi bir üniversitede iyi bir bölüme yerleşebilirdim. Ailemin yanında kalırdım geçim derdini düşünmezdim kafam rahat olurdu. Ama bazen hayaller için rahatını bozman gerekebiliyor. Sonuçta bu mesleği hayatın boyunca yapacaksın sevmediğim bir meslekte ne kadar mutlu olabilirsin ki? Bir yıl yaparsın iki yıl yaparsın sonra hayattan zevk almamaya başlarsın isyan edersin, insanla çalışıyorsan bu onlara da yansır. Başarını düşürür belki de. Mesleğinde iyi olmadıkça da daha çok mutsuz olursun. Bence bu bir sirkülasyon. Mesela sırf ailesi istedi diye tıp okuyup sonra işinden tatmin olmadığı için bunu bize yansıtan hekimler oluyor. Hekim dediğin güler yüzlü olur. Sevmiyorsa mesleğini zaten ondan bunu bekleyemeyiz.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Akıllı çalışın arkadaşlar. Her şeye değeri kadar çalışın yani. Yapamayınca üstüne gidin, olmuyorsa tekrar deneyin. Yapabildiğiniz konularda sırf egonuzu tatmin etmek için gerektiğinden fazla test çözmeyin. Kendinizi daha geniş kitleler içinde deneyin. Kabuğunuzdan çıkın biraz. Küçük bir kitlede kendinizi görmek yerine periyodik olarak türkiye genelinde yapılan sınavlara katılın. Gerçeklerle yüzleşin yani kısacası. Kendini çok iyi sanmak seni ilerletmez geriletir. Ve son olarak arkadaşım kendini sev. Unutma hiçbir şey senden değerli değil. Senin kararın senin hayatın, yaşayarak öğren. Ha olurda yolun benim okuluma düşerse bana nerden ulaşabileceğini biliyorsun. Her zaman yardım etmek için hazırım. Kendine iyi bak, hayallerinin gerçekleşmesi dileğiyle!


Hemen Diş Hekimliği Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!