İstanbul Arel Üniversitesi’nden Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne uzanan bir DGS başarı hikâyesi. Mutlu sonla bitsin istiyoruz fakat herkesi almış bir iş bulamama korkusu. Olur mu öyle şey? İnsan bölümünü sevdikten ve kendini geliştirdikten sonra, başarıya ulaştığı gibi işi de bulacaktır. Hiçbir bölüme işsiz kalmaktan korkarak adım atmamalısınız. Çünkü özellikle FTR; çocuklar, yaşlılar, zihinsel ve bedensel engelliler, felç geçirenler, sporcular ve dahası birçok insanı kapsar. İçinde insana dokunmayı barındıran her iş, imkanları ve psikolojiyi yanında getirir. Psikoloji ile harmanlanmadıkça fizyolojik müdahalenin etkisi azalır. Bu bölüm, dirayet gerektirir. Ben varım diyenler, hoş geldiniz!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Ben Ygs’den 250 civarı bir puan alıp Arel Üniversitesinde iki yıllık fizyoterapi bölümünü kazandım. Daha sonra DGS ile geçiş yaparak Abant İzzet Baysal Üniversitesi 4 yıllık FTR bölümünü kazandım. DGS de ilk 1000 deydim. Puanımı hatırlamıyorum.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Lise 3’ten beri istediğim bölüm buydu. O zaman araştırdım. Fizik tedavi kliniklerine gidip fizyoterapistlerle konuştum. Hastalarla konuştum. İyi ve kötü yanlarını kıyasladım ve bunu istediğime karar verdim. Ailem özellikle de annem hep destek oldu. Tercihlerde başka bölüm yazmadım. Sadece FTR yazmıştım.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Şu an kendi içimizde baktığımızda çoğu öğrencide iş bulamama gibi bir korku var ama ben böyle düşünmüyorum. Hasta ya da sağlıklı her bireyle çalışma hakkımız var. Çocuktan yaşlıya zihinsel engelli bireyler felçli hastalar sporcular aklınıza gelebilecek her alanda çalışabiliriz aslında. Artık yeni açılan sağlıklı yaşam merkezlerinde de çalışma şansımız var. Ben sporcularla çalışmak istiyorum şuan hedefim bunun üzerine yüksek lisans yapmak.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Abant İzzet Baysal Üniversitesi FTR bölümünde isim yapmış bir okul. Hep zorluyorlar ama eğitimi çok iyi diye duymuştum gerçekten de öyle olduğunu gördüm. Annemle babamın daha önce Bolu’da okumuş olması ve İstanbul’a yakın olması da seçmemdeki diğer bir etkendi.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Özel bir apartta kalıyorum. Okula gitmek için 2 farklı otobüs var. Belli saatlerde çok kalabalık da olsa çok sıkıntı olmuyor. Genelde kaldığın yere yakın bir durak var.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Genelde sempozyum ya da kariyer günleri tarzı etkinlikleri biz düzenlemeye çalışıyoruz.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Sosyal olarak okulun mevkisi biraz sıkıntılı. Biz sağlık bölümleri olarak ana kampüsten biraz uzaktayız. O yüzden sosyal etkinlikler ve kulüp faaliyetleri gibi şeylerden biraz uzak kalabiliyoruz.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Öncelikle okula ilk geldiğinizde derslere alışmakta biraz zorlanabiliyorsunuz. Anatomi fizyoloji gibi tamamen farklı bir lisanda ve yoğun bir programda bir şeyler öğrenmeye çalışmak gerçekten zor oluyor. Ama bir zaman sonra alışıyorsunuz ve düzenli bir çalışmayla kendiniz bile fark etmeden çok şey öğrendiğinizi görüyorsunuz. Klasik olacak ama düzenli çalışmak ve tekrar çok önemli. Çünkü bizim bölümde her sene geçen senenin üstüne koyularak ilerleniyor. Yani 2.sınıf derslerini anlamak için 1.sınıftan eksiğinin olmaması lazım.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Okulumuzdaki hocaların hepsi alanlarında çok bilgililer ve öğretmek için uğraşıyorlar. Zorladıkları zamanlar oluyor ama çoğu zaman yardımcı olurlar.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus bağlantılarımız var. Sadece 4.sınıfta gidilebiliyor. Yurt dışında ki okullara tam bir eğitimle göndermek için bu. Polonya, Portekiz, Litvanya gibi ülkelerle anlaşmamız var.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


2. Ve 3. Sınıfta yaz stajlarımız oluyor. Eğer stajı Bolu’da yapmak isterseniz okul ayarlıyor bunu ama farklı bir şehirde yapmak isterseniz kendiniz ayarlıyorsunuz. 4. Sınıf ise tamamen stajer olarak geçiyor. Bunu da okul belirliyor. Her ay farklı bir bölümde staj yapıyorsunuz.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bence kesinlikle hedefin olan, istediğin bölüm. Üniversite eğer sen çabalamazsan sana çok da bir şey katamaz.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Eğer insanla çalışmayı istiyorsanız birilerinin hayatına dokunmak bir şeyleri düzeltmek, yapamadığı bir fonksiyonu geri kazandığındaki sevincine eşlik etmek istiyorsanız güzel bir bölüm. Ama şöyle bir gerçek var hasta bir insanla çalışmak gerçekten sabır gerektiren bir durum. Eğer sabırlı bir insan değilseniz size göre bir bölüm değil.


Hemen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!