Yine idealistlik arayan bölümlerden biri seninle, Müzik Öğretmenliği! Kimi zaman saatlerce piyano başında dirsek çürüteceksin belki bazen çalışmaktan başına ağrılar girecek. Hepsini düşündüğünde sonunda gülümseyeceğinden eminsen durma, belki de Abant İzzet Baysal Üniversitesi kafandaki bütün soru işaretlerini giderebilir. Gerçekten seven, sevdiren bir eğitmen olabilmek için sadece istemen yeterli, biz sana güveniyoruz!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Hayır mezuna kaldım, 2. senemde özel yetenek sınavlarıyla kazandım. 10 farklı ilde özel yetenek sınavına girdim.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Evet kesinlikle hayalimdi. En başta eğitmen olmak hayalimdi. Sanatın ve eğitimin çok çok önemli olduğuna inandım.  Ailem daima arkamda oldu, hayalim ve hedefim olmasaydı mezuna kalmazdım ama bekledim, ben müzik öğretmeni olacağım dedim ve kazandım. Şu anda çok mutluyum, insanların sevdiği işi yapması çok güzel ve çok önemli.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Ben bitirdikten sonra akademisyenlik istiyorum, YDS'ye ve Ales'e hazırlanıyorum. MEB 'de,güzel sanatlar liselerinde, özel okullarda, özel kurslarda eğitim verilebilir. Maddi durumları iyiyse kendi merkezlerini açabilirler.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Akademisyenlerimiz donanımlı bizlere çok şey katıyorlar. Hocalarımızla iletişimimiz çok iyi, Eğitim Fakültesi olarak çok iyi, kaliteli bir eğitim veriliyor her açıdan bizi geliştiriyorlar ve bizlere uygulatmaya çalışıyorlar. Farklı bir çok ders içerikleriyle donanım kazanıyoruz.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Evde yaşıyorum. Tek otobüsle/üniversite araçlarıyla gidilebiliyor.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Evet psikoloji ve sanat sempozyumu olmuştu, daha kendi bölümümüzde pek çok seminer veriliyor. En son ses renkleriyle ilgili bir seminer olmuştu. Doktora öğrencisi hocalarımız seminerler veriyor.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Evet kesinlikle birçok etkinlik, faaliyet var,  birçok kulüp var .

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Evet üst sınıflarla ilgili derslerim hakkında bilgim var, çalışıyorum da. Bizim bölüm direkt uygulamanın olduğu bir bölüm, teori derslerimiz de var ancak çoğunlukta direkt uygulamamızı istiyorlar. Bu yüzden iş yükümüz fazla, saatlerce piyano çalışabiliyoruz, enstrüman çalışabiliyoruz

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Hem öğreten/yardımcı olan hem de bizleri birazcık zorlayan öğretmenlerimiz var çünkü bizim bölümümüz direkt uygulama gerektiriyor. Bundan dolayı da bizleri donanımlı hale getirmek istiyorlar ve bu yüzden birazcık zorluyorlar. Her ikisi de yani bizleri çok geliştiriyorlar.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Erasmus programlarımız var bölümdeki bir arkadaşım Polonya'ya Erasmus'la gitmişti.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Son senemizde hem okul deneyimi hem de staj yapma derslerimiz var, öğrenciler istedikleri projeleri gerçekleştirebiliyorlar.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Her şeyden önemlisi meslek/bölüm seçimidir çünkü seçtiğin bölümü/mesleği ömrüm boyunca yapacaksın.  Bu yüzden hayalin olan bölüm için sıradan bir üniversite seçmek bence daha önemli. O sıradan üniversitede kendini çokça geliştirebilirsin, bu senin elinde olan bir şey yani, statüye göre, paraya göre çok çok iyi üniversite diye mutsuz olacağın bir mesleği yapmak bana göre doğru değil. Belki çok para kazanacaksın ama mutsuz bir iş yapacaksın, mutsuz bir meslektesin. Çok iyi bir üniversitede okuyacaksın ama mutsuz olduğun bir bölümde okuyor olacaksın.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Müzik öğretmenliği okumak isteyenlere tavsiyem kendilerine güvensinler, pek çok deneyim kazansınlar, girebildikleri bütün üniversitelere gitsinler. Maddi imkanları yettiği sürece sınavlara girsinler, üniversitelerin özel yetenek sınavı kılavuzlarını okusunlar. Kesinlikle bunu çok önemsiyorum, kılavuzu kesinlikle okusunlar ve sınava çok iyi hazırlansınlar.

 

Hemen Müzik Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!