Belki de en lezzetli mühendisliklerden biri!  Lisans eğitimi süresince yaşayacaklarından kazanmak için hangi derslere ağırlık vermen gerektiğine, mezun olduğunda yapabileceklerinden bölüm için yabancı dillerin önemine kadar kafanı kurcalayabilecek birçok konu bu röportajda detaylarıyla açıklandı. Adnan Menderes Üniversitesi gönüllümüz senin için Gıda Mühendisliği bölümünü anlattı!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

İlk senemde kazandım. YGS sıralamam yaklaşık 102.000, LYS'de MF4 sıralamam 98.000.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Son sene aklımda hep beslenme ve diyetetik okumak vardı, kendimi diyetisyen olarak hayal ediyordum fakat her öğrencinin yaşayabileceği gibi sınavda işler istediğim gibi gitmedi. Gıdalar ve beslenme konuları hayatım boyunca ilgimi çekiyordu, ben de hayalime en yakın gördüğüm bölüm olan gıda mühendisliğini seçtim.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Devletteki iş imkanları kısıtlı olsa da devlete yerleşmek imkansız değil fakat özel sektörde de kendimizi yetiştirebileceğimiz epey iş imkanı var. Hedefim şimdilik Ar-Ge çalışmaları yapmak. Henüz 1. sınıfa başlayacağım, bu seneden sonra hedefimin kesinlik kazanacağını düşünüyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Şu an okuduğum üniversiteye birincilikle yerleştim, puanım gıda mühendisliği alanında isim yapmış olan Ege Üniversitesine de yetiyordu fakat birazcık aileme düşkünüm, bu sebeple ailemin olduğu şehirde okumak istedim. Bu seçimi yaparken çok fazla gel git yaşadım. Alanında isim yapmış birçok insanın fikirlerini aldım. Çoğundan duyduğum ortak düşünce şuydu: Üniversitenin markası önemli fakat bu markayı temsil edecek, markalaşacak olan asıl sensin. Nereyi bitirdiğin değil kendini nasıl geliştirdiğin önemli. Ben de bu fikirler doğrultusunda tercihimi yaşadığım şehirden yana kullandım. Ayrıca bölümümün %100 İngilizce olması da tercihimi Aydın'dan yana kullanmamda belirleyici bir faktör oldu.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Ailemin yanında kalıyorum. Aydın'ın merkeze yakın bir ilçesinde oturuyorum, toplu taşıma araçlarını kullanarak yaklaşık 35 dakikada okuluma ulaşıyorum.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Hazırlık sınıfını bu sene bitirdim, bir yandan da bölümümle alakalı çalışmaları takip ettim. Yeterlilik konusu kişiden kişiye göre değişir, bence çalışmalar fena değil. Ayrıca ADÜ her anlamda öğrenciyi destekleyen bir üniversite, bu sebeple taleplerimizi rahatça ilgili yerlere ulaştırabiliriz.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Aydın için küçük, rahat bir öğrenci şehri diyebiliriz. Aydın ili büyük şehirlerle elbette ki yarışamaz ama yeterlilik konusu biraz da beklentiyle alakalı. İlgi alanlarımıza göre bizlere hitap eden birçok kulüp ve proje faaliyetleri var. Araştırdığımız takdirde güzel oluşumlara denk gelmek mümkün.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Okuduğum bölümün %100 İngilizce olması beni biraz zorlayacak sanırım. Çok çalışıp üstesinden geleceğimi düşünüyorum. Üst sınıflardaki arkadaşlarımız elbette ki hiçbir şeyin toz pembe olmadığını, epeyce zorlanacağımızı söylüyorlar. Evet zorlanacağız, emek vereceğiz. Hem emek olmadan da yemek olmaz ki zaten.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Bu bölümü tercih etmeden önce ADÜ Gıda Mühendisliği bölümü öğretim üyeleriyle kısa sohbet etme fırsatım oldu. Derslere girmeden tam olarak yorum yapamam fakat öğrenci odaklı, öğrenciye değer veren bir üniversitede okuduğumu söyleyebilirim. Bunun dışında İngilizce hazırlık sınıfı öğretim kadrosu benim için gayet yeterli ve ilgiliydi. Biraz da öğrencide bitiyor başarı.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Erasmus programıyla yurt dışında eğitim görme ve staj yapma hakkımız olduğunu biliyorum. Mevlana ve Farabi programları mevcut ancak bu sene pek ilgilenemediğim için bilgi veremeyeceğim.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin mezun olmadan önce sektörde tecrübe kazanmasını sağlayacak olan İntörn Mühendislik sistemi bu sene yürürlüğe girdi. Bu sistem sayesinde İntörn Mühendisler, tüm derslerini tamamladıktan sonra eğitimlerinin son yarı yılını kesintisiz bir şekilde, 4 ay tam zamanlı olarak sanayide ve üretim alanında, direkt olarak sahada geçirmektedir. Bu sayede, intörn eğitimi alan mühendisler meslekleri ile ilgili pratik bilgi ve becerileri son yarı yıllarında işin mutfağında öğrenme fırsatı bularak, daha bilgili ve donanımlı olarak mezun olacak. Staj konusunda okulun anlaşmalı kurumları yok, biz öğrencilerin stajını ayarlaması gerekiyor.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Fikrimce üniversitenin iyi olması, bizler kendimizi geliştirmediğimiz taktirde hiçbir işe yaramaz. Kaldı ki yeterince istekli olmadığımız bir bölümde kendimizi ne kadar geliştirebileceğimiz de tartışılır. Hayalimiz olan bölümü tercih ettiğimizde, kendimizi geliştirerek duyulmuş üniversitelerin ününe ihtiyaç duymadan sektörde kolaylıkla kendimizi tanıtabileceğimize ve kabul ettirebileceğimize inanıyorum. Neden kendimize gerekli donanımları yaparak, duruşumuzla, çalışmalarımızla kazandığımız üniversitenin adını biz duyurmayalım ki?

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Gıda Mühendisliği genel anlamda fizik, kimya ve matematik dersleri ağırlıklı (Hemen hemen tüm sayısal bölümler gibi). Eğer bu bölümü kazanmak istiyorsak 11. ve 12. sınıf sayısal konularına ağırlık vermek mantıklı olacaktır. Sınava yaklaşık son 15-20 gün kala konu çalışmayı verimli bulmuyorum. Çünkü sayısal konular 'hemen öğrendim bitti' değil de üstünde sürekli soru çözülüp pratik yapılması gereken konular. Bu kısa sürede konu çalışmak yerine bol bol çözümlü genel denemeler çözerek derinlerde kalan eksiklerimizi kapatmayı doğru buluyorum. Ayrıca çıkmış sorular mutlaka çözülüp yanlışlar analiz edilmeli (Çıkmış sorular incelendiğinde geçmiş yılların sorularının birbirine benzer olduğu görülecektir, bu da bizlere asıl sınavda soru tipini tanımak açısından büyük kolaylık sağlayabilir.).

 

Hemen Gıda Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!