1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. YGS sıralamam: 16767, LYS sıralamam: 5003 idi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Liseye asla tıp seçmem diyerek başlamama rağmen 12. sınıfta tıp kazanmak için elimden geleni yaptım. Kesinlikle aile baskısı ile tercih etmemeniz gereken bir bölüm. Ben de yalnızca kendi isteğim ile tercih ettim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bildiğiniz gibi tıp fakültesinden mezun olduktan sonra iş bulamama ihtimaliniz çok düşük. İsterseniz fakülteyi bitirip pratisyen hekim olarak göreve başlarsınız ya da dilerseniz uzmanlığınızı yapıp istediğiniz alanda kendinizi geliştirirsiniz. Bana sorarsanız şu an karar vermek için çok erken ama cerrahi alanında uzmanlığımı yapmayı planlıyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Ben Isparta’da yaşıyorum ve dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi yaşadığım şehre çok yakın, tercih sebeplerimden biri buydu. Ama en önemli tercih sebebim, gerçekten diğer üniversitelere oranla çok mükemmel imkanlara sahibiz; kadavra sayısı, laboratuvar sayısı, kampüs ve daha sayısız imkan ile birçok tıp fakültesinin önüne geçebiliyoruz. Ayrıca Türkiye'de birkaç üniversitede olan ve daha yaygınlaşmamış TEPDAD belgesi ile mezun oluyoruz ve bu belge bizim yurt dışında rahatlıkla görev yapmamızı sağlıyor.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evde kalıyorum ve okula yürüyerek 15 dakikada ulaşabiliyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Kesinlikle yeterli olduğunu düşünüyorum. Her hafta cuma günleri düzenli yapılan sunumları, yanında haftada en az üç gün profesörler tarafından alanları hakkında yapılan sunumları dinleme fırsatımız oluyor. Bunun yanında isteyen öğrencilerin katılabileceği yine değerli öğretim üyelerinin de katıldığı kongreler düzenleniyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Turkmusc ve Emsa adlı topluluklarımız sosyal olarak yeterince aktifler. Eğer isterseniz bu topluluklara katılıp siz de yapılan sosyal sorumluluk projelerinde, hastanedeki hastalarımız için düzenlenen eğlencelerde ve bunun gibi birçok toplumsal projede yer alabilirsiniz.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Her zaman dile getirilen ve ben bu fakülteyi tercih ederken bana da çok söylenilen şey: Akdeniz Tıp çok zor. Kesinlikle bu ön yargı yüzünden geleceğinize ve kariyer hayatınıza ciddi ölçüde katkı sağlayacak Akdeniz Üniversitesini tercihleriniz arasından çıkarmayın. Her yerde olduğu gibi bizde de eğer gerçekten emek harcarsanız hiçbir zorluk sizi yıldıramayacaktır.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Buna kesinlikle net bir cevap veremem çünkü eğitimcilerin hepsi birbirinden farklı ve bunun yanında hepimizin anlama şekli de farklı. Çoğunlukla fakültemin hocalarından memnunum. Çoğunlukla dedim çünkü her yerde olduğu gibi bizde de bence görevini yeterince iyi yapmayan eğitimcilerimiz mevcut.

10-Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Tek bildiğim başta da söylediğim gibi Türkiye’de çok az üniversitenin verdiği TEPDAD belgesi ile mezun oluyoruz. Bu sayede yurt dışında rahatlıkla görevimizi yapabiliyoruz. Bu belgeyi şöyle anlatabilirim, bir lokantanın gıda enstitüsü tarafından onaylanması ve rahatça hizmet vermesi gibi bir şey.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bununla ilgili net bir bilgim yok ama mezun olduktan sonra TUS’a giriyoruz ve istediğimiz alanı seçiyoruz, tahmin edebileceğiniz gibi bu süreçte fakültenin bir katkısı olmuyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Kesinlikle önce bölüm sonra üniversite seçin. İstemediğiniz halde sadece adı duyulmuş diye tercih edeceğiniz bir üniversite size yalnızca pişmanlık getirecektir. Çünkü hangi mesleği yapmayı seçerseniz seçin her mesleğin ilk kuralı bence önce işini severek yapmaktır.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Tıp zor bir alan ve sürekli dinamik olmanızı, yenilikleri takip etmenizi istiyor. Evet belki iş garantisi var ve birçok gelir düzeyinin üzerinde bir maaşınız olacak. Ama özelikle üzerine basarak söylüyorum asla bu sebeplerle tıp fakültesini tercih etmeyin. Buraya gelirken tek amacınız tıbbı öğrenmek olsun. Ne para kazanmak ne de iş garantisi için hiçbir insan bu çalışma temposuna katlanamaz. Bir üst soruda da söylediğim gibi her zaman önce işinizi sevmeniz gerekir. Bu yüzden tıp fakültesini gerçekten istediğiniz ve mutlu olacağınıza inandığınız için seçin. Bu sizin hayatınız, ilerde ne kadar maaş istediğinize karar verdiğiniz gibi ne kadar yoğun çalışmak istediğinize de yalnızca siz karar verin çünkü kendinizi en iyi siz tanırsınız. Bu yüzden hayatınızın iplerini hep siz tutun, yorulsanız bile asla başkalarına emanet etmeyin. Sonuçta hayallerinizi gerçekleştirmek için size ekstra bir hayat daha verilmeyecek.

 

Hemen Tıp bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!