1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği kazandım.Bölümü istemeden yazdığım için okulu dondurup bir daha hazırlandım. Lys sıralamam ilk senemde hatırladığım kadarıyla 206 bin iken ,ikinci senemde 130 bin civarı idi.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Aslında seçtiğim bölüm hayalim değildi. Tercih zamanımda araştırmalar yaparak bölümümü tanıdım ve tercih ettim. Tercih listemin çoğu endüstri mühendisliğinden oluşuyordu.Herhangi bir aile ya da çevre baskısı yaşamadım.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Aslında çalışma alanı gerçekten çok geniş bir bölüm. Endüstri mühendisleri Üretim ve imalat , insan kaynakları , pazarlama , finans gibi bir çok departmanda çalışmakla beraber daha çok üretim planlama kalite yönetimi ve verimlilik ile ilgilenmektedir.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Antalya her zaman hayalimdi. Üniversitemiz de zaten Akdeniz üniversitesinden yeni ayrılmış bir üniversite. Antalya'ya yakın olması benim için büyük bir etkendi.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Devlet yurdunda kalıyorum. Kyk kız yurdu Alanya'nın merkezinde üniversiteye gitmek için belediye otobüslerini kullanıyoruz. 30-40 dk arası yol sürüyor. Otobüsler çok kalabalık oluyor bazen otobüslerin alamadığı öğrenciler bile olabiliyor. Ancak vize ve final haftalarında öğrencilerin mağdur olmaması için otobüs sayıları arttırılıyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Okulumda Endüstri Mühendisliği ile ilgili sıklıkla seminerler oluyor. Hatta teknik gezilere de yer veriliyor. Hatta bu sene içinde Mersin Coca-cola fabrikasına teknik gezi gerçekleştirdik. Endüstri Mühendisliği konusunda bu kadar aktif olunmasının sebebi Endüstri Mühendisliği Kulübünün aktif bir şekilde çalışması.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Alanya ilçe olması dolayısı ile çok fazla sosyal projeler bulunmamakta ya da ben daha keşfedemedim.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Her bölümde olduğu gibi bir üst sınıfa geçildikçe dersler ağırlaşmakta. Bazı derslerimiz birbirine bağlı. Örneğin Mat-1 dersini geçemeyen öğrenci, Mat-2 dersini alamıyor Mat-2 dersini geçemeyen Diferansiyel denklemler dersini alamıyor. Bu da sürekli çalışmamızı gerektiriyor.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğitimcilerimizin çoğu öğrenmemiz için uğraşan ve yardımcı olan kişiler ancak zorlayan eğitimcilerimiz de var tabi.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okulumuz öğrencilerini Erasmus ile yurt dışına göndermekte ancak birinci sınıfların başvuramadığını biliyorum. Erasmus ile yurt dışına gidebilmek için ortalamamızın iyi olması ve yıl içinde yapılan dil sınavını geçmemiz gerekiyor.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Staj yerini ayarlamak bizim yükümlülüğümüzde. Okul bittiğinde de her şey bize kalıyor maalesef.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bence önemli olan hayalin olan veya istediğin bir bölüm olması. Bir sene istemediğim bir bölümü genel olarak güzel bir üniversitede okudum ancak bölümü istemediğim için bıraktım. Şuan okuduğum üniversite ise kampüs bakımından ya da sosyal açıdan çok gelişmiş bir üniversite değil ancak mutluyum çünkü gerçekten istediğim bölümü okuyorum. Yaşadıklarım yüzünden doğru olanın hayalin olan bölüm olması gerektiğini düşünüyorum.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Gerçekten büyük kampüs, sosyal aktiviteler, etkinlikler hayal ederek gelecekseniz gerçekten hayal kırıklığına uğrarsınız. Üniversitenin çok büyük ve güzel olduğunu söyleyemem. Ancak Alanya gerçekten çok güzel.Zaten üniversite içinden çok merkezde vakit geçiriyoruz. Sınava hazırlananlara tek tavsiyem kesinlikle istemedikleri bölümleri,üniversiteleri tercihlerine yazmasınlar ve tercih edecekleri üniversiteleri gidip görmeye çalışsınlar her şey tanıtım videolarındaki gibi olmayabiliyor. Alanya'daki gibi :)


Hemen Endüstri Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!