Sayıların dünyasında en büyük yerlerden biri şüphesiz ona ait: Endüstri Mühendisliği! Ülkemizde hak ettiği yere yükselmesiyle beraber iş gücü açığı da gittikçe artarken belki de aranan kan sensindir. Olamaz mı, olabilir! Ar-ge departmanlarından kamuya, sağlıktan insan kaynaklarına ve daha sayısız alana uzanan kollarıyla sanki bir yapıtaşı. Peki ya lisans eğitimi nasıl? Daha önemli soru ise şu, öğrenciler şehri Eskişehir'de endüstri mühendisliği okumak nasıl? Herkesin tercih listesi hazırlarkenkafasında bazı kriterler vardır, seninkiler neler? Anadolu Üniversitesi öğrencisi olan gönüllümüz senin için kriter kapılarını sonuna kadar açtı, mühendislik isteyen herkesin bir kez araştırması gereken bölüm: Endüstri Mühendisliği!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

2. senemde kazandım. İlk senemde 83 bin/92 bin - YGS/LYS sıralamam vardı. 2. sene YGS de 12 bin, LYS de 42 bin sıralama yaptım.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Hayalim değildi. Üniversite sınavına bu bölüm için hazırlanmadım. Herhangi bir mühendislik bölümünü yazmak istiyordum. Bu bölümü seçmem için babamın belirli bir düzeyde isteği mevcuttu. Sınavdan sonra da uzun araştırmalar sonucu bu bölümde karar kıldım.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Endüstri Mühendisliğinin Dünya'daki yeri ile Türkiye'deki yeri çok farklı. Ülkemizde son yıllarda önemli hale gelmeye başladı. Sağlık, kamu, üretim, satış ve pazarlama, insan kaynakları, it departmanları, ar-ge bölümü dahil olmak üzere bir çok alanda iş imkanı mevcut. hem özel hem de devlet kurumlarında endüstri mühendisi ihtiyacı ve açığı var. Benim hedefim yazılım üzerine bir endüstri mühendisi kariyerine sahip olmak.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Tabii ki okuduğum okul Türkiye'deki en iyi eğitime sahip okul değil. Kendi puanımı düşündüğümde gidebileceğim en iyi yer Anadolu Üniversitesiydi. Hem şehir hem de üniversite hayatı kriterlerini değerlendirdiğimde yapabileceğim en iyi seçimdi diyebilirim.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

İlk 2 sene apartta kaldım. Bu yıl ise arkadaşlarımla eve çıktım. Fakültemiz şehir merkezine araç ile 10-15 dk mesafede. Kampüse otobüsle ulaşım sağlanıyor.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Bu tür eğitim ve seminerlerin çoğunluğu İstanbul'da yapılıyor.Diğer bütün şehirlerde hepsinde farklı düzeyde olmak üzere İstanbul'a oranla daha az olduğunu söylemek istiyorum. Ama buna rağmen okulumuzda bu tür eğitim/seminerler öğrencilerin desteğiyle sıklıkla yapılmaktadır.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

'Eskişehir öğrenci şehri' sözünü herkes duymuştur. Fazlasıyla kulüp faaliyetleri mevcut. Bunun haricinde sanat ve kültür etkinlikleri de çok sık yapılıyor.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Birçok eğitim zorluğuyla karşı karşıya geliyoruz. Hocalar zaman zaman öğrencileri aşırı derece de zorluyor. Bu kötü bir şey sayılmaz elbette. Çoğu zaman hocalardan bir şeyler öğrenmek yerine kendi kendinize öğrenmek zorunda kalıyorsunuz.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Bölüm hocalarımızın çoğunluğu genç ve genç olmasına rağmen bilgili. Bu yüzden bizlere gösterdikleri ilgi üst düzeyde.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Erasmus ve Mevlana programları ile çok fazla sayıda öğrenci yurtdışına çıkabiliyor. Her bölümden her dönem ortalama 10-12 kişi yurtdışına gidiyor.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Staj imkanını devlet üniversiteleri öğrencilere sunmuyor. Kendi bağlantılarınızla bulmanız gerekiyor. Okul bitmeden 45 günlük staj yapma zorunluluğu var. Bu stajlarda edinilen çevre iş hayatında fazlasıyla yardımcı oluyor.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Tercih döneminde benim dikkat ettiğim 4 kriter vardı ve öncelikli dikkat edilme sırası; seçeceğim bölüm, yerleştirme puanım, üniversite ve şehir. Okumuş olacağınız bölüm sizin bütün hayatınızı etkileyecek üniversite ise 5-6 senelik bir süreç. Öncelik her zaman hedeflediğiniz bölümde okumak olmalı.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Üniversite eğitimine başlayıncaya kadar kendilerini sınırlı olarak geliştirebiliyor. Asıl gelişim evresi üniversitede başlıyor.Endüstri mühendisi olmak isteyenlerin belirli şeylere ilgi duyması, çok az da olsa yeteneğinin olması ve bu yönde kendini geliştirme hevesine, isteğine sahip olması gerekiyor. Bunların başında matematik ve teknolojiye merak geliyor ayrıca temel sayısal derslerde de (fizik,kimya) çok fazla olmamakla birlikte ilgi gerektiriyor.

 

Hemen Endüstri Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!