Anadolu Üniversitesi İktisat bölümü öğrencisi Gaye'den bir çok şeyi öğrenebilirsin! Tam bir öğrenci kentinde, bambaşka bir hava soluyarak okumak istemez misin? Porsuk'un kenarında kahveni yudumlarken istatistik çalışman için sana küçük bir sır vereceğiz şimdi: İktisat okumalısın!

Aşağı kaydır ve integralin üniversitede de en yakın arkadaşın olduğunu öğren!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. YGS’de yaklaşık 880 bin sıralama yapıp, LYS’de ise yaklaşık 180 bine çekmiştim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

10.sınıfta TM bölümü seçmemle birlikte, bu alanlara ilgim vardı aslında ama sürekli bastırıyordum. İnsanların "Gaye sen tam bir hukukçusun" demelerine karşın ben herkese hukuk kazanacağım hukuk okuyacağım diyordum ve bu durumu ailem de epey benimsemişti. 12.sınıfta çok fazla ders çalışıyordum, netlerim çok iyiydi, herkes bana "hukuk net ya" gözüyle bakıyordu. Hocalarım YGS sıralamamı gördüklerinde şok olmuşlardı çünkü YGS’de büyük bir kaydırma yapmıştım ve bana artık mezun gözüyle bakıyorlardı. O yüzden ben de tercih gününe kadar kendime bir sürü YGS-LYS kitabı almıştım bile. Ama bazı aile durumlarından dolayı tercih yapmak zorunda kaldım ve milletin istediği bölümü değil, 10.sınıftan beri benimsediğim herkesten sakladığım bölümü yazdım 12 tercihimin 12’sine de.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

İktisat, Türkçesi ekonomi olan bu bölümün iş imkanları oldukça geniş. İsterseniz kamuda isterseniz özel sektörde çalışabilir, isterseniz de girişimcilik ruhunuzla kendi işinizi kurabilirsiniz. Hocalarım her ne kadar düşüncelerin değişecek dese de, ben Finans ve Borsa alanında kendimi geliştirmek istiyorum. Kendi işimi kurmak da düşüncelerim içinde tabi.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Aslında okuduğum üniversite olan Anadolu Üniversitesi’ni arkadaşlarımın isteğiyle "yaa öğrenci şehri araya da onu serpiştir" demeleriyle tercihlerim arasına yazdım. Normalde İzmir Ege Üniversitesi’ni bekliyordum çünkü sıralamam orayı tutuyordu. Zaten ben pek okul kafasında değildim, benim için önemli olan bölümdü ama iyi ki bu üniversite denk gelmiş. Ayrıca okuduğum fakülte İİBF, Anadolu Üniversitesi’nin ilk fakültesi olduğundan eğitim kadrosu olsun, eğitim olsun, hizmet olsun her konuda aşırı derecede önem veriliyor. İstanbul'da da özel üniversitelerde yarı burslu vs okuyabilirdim ama benim bölümüm için devlet üniversitelerinin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Özel bir yurtta kalıyorum. Okula yürüyerek 4-5 dakikada gidiyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Evet, bölümümle ilgili birçok seminer, zirve, konferanslar oluyor ve alanında uzman kişiler de okulumuza geliyor.

Okul aşırı derecede sosyal bir okul, her hafta sonu bir etkinlik var diyebilirim. Benim bölümümle veya öğrencilerin kişisel gelişimleri ve genel kültürleriyle ilgili birçok zirveler eğitimler seminerler vs.oluyor. Okuldaki kulüpler çok aktif bir şekilde rol oynuyorlar neredeyse her biri bir dönemde en az bir etkinlik düzenliyor. O yüzden kulüplere rahat bir şekilde katılıp aktif rol alabilir kendimizi geliştirebiliriz.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bu bölümü yazmadan önce veya yazdıktan sonra duymaktan bıktığım cümle "ortalık iktisatçı dolu, bu bölümü okuyup ne yapacaksın?!" idi. Ben kesinlikle böyle düşünmüyorum. Tamam, bölümümün neredeyse her üniversitede olduğunu biliyorum ve yılda binlerce mezun verdiğinin de farkındayım, ama önemli olan diğer bölümlerde de olduğu gibi insanın kendini geliştirmesi bence. Yani o binlerce kişinin arasından sıyrılmak istiyorsanız, kendinize ve CV’nize bir şeyler katmak zorundasınız. Üniversite dediğiniz yer sadece vize ve finallere girip çıkmak değil. Okulumda ve dışarıda tanıştığım birçok insan bölümün aşırı zorluğundan ve nefret ederek okuduklarından ileriki sınıflarda aşırı zorlanacağımdan bahsediyor ama. Bölümü sevdikten sonra bütün zorluklara katlanılacağını hatta zevkli hale geleceğini düşünüyorum.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Kesinlikle eğitim kadrosu on numara. Profesörün girmediği dersim neredeyse çok az. Hiç kibirli insanlar değiller aksine çok yardımsever hatta soru sormayınca kızan hocalar. Bir derdiniz bir sorunuz olduğunda veya bir fikre ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla gidip konuşuyorsunuz. Dolayısıyla da bazen ne kadar zorlasalar da kesinlikle öğretme odaklı gidiyorlar. Onlar için geçmemizden çok öğrenmemiz önemli.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulun birçok uluslararası öğrencisi var. Bu konuda çok donanımlı bir okul. Yemekhaneye kütüphaneye bahçeye gittiğinizde her yerde çekik, siyahi ve İngilizce konuşan birçok öğrenci görebilirsiniz. Erasmus, Mevlana gibi öğrenci değişim programları var. Bunun haricinde okul dışında AIESEC yurt dışı staj ve sosyal sorumluluk projelerine gidebiliyorsunuz isterseniz de AIESEC’de gönüllü bir şekilde çalışabiliyorsunuz hatta AIESEC okulun desteklediği bir topluluk. Ben de bu yaz AIESEC ile Mısıra start-up bir şirkette girişimcilik stajı yapmaya gideceğim.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Bizim bölümümüzde zorunlu staj olmadığından staj işi gönüllülüğe kalıyor biraz da. Ama okulun aracılığıyla veya hocaların aracılığıyla da staj yapanlar var. 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Hayalin olan bir bölümü okumak için sıradan bir üniversiteye gitmek tabii ki. Çünkü size o dersleri yaptıran şey üniversitenin ortamı veya güzelliği değil, sizin ilginizin olması. Belki siz hayalinizdeki üniversiteye gidersiniz ama o derslere girmek veya sınavlardan geçmek size işkence gelebilir. Ama eğer istediğiniz bölümü herhangi bir üniversitede okursanız her ben kadar üniversite size bir şey vermese bile sizin bölümünüze olan merakınız ve sevginiz yüzünden okuyarak araştırarak öğrenebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

İktisat bölümü isterseniz kesinlikle edebiyat ve matematiğe yüklenmenizi tavsiye ederim çünkü her ne kadar eşit ağırlık olarak geçse de matematik ağırlıklı bir bölüm. Çok fazla ezber değil. Ve anladıkça merak eder ve kendinizi iyi bir şekilde geliştirebilirsiniz. Üniversite konusunda da kesinlikle tam olarak bir öğrenci şehri olduğunu düşünüyorum, maddi açıdan hiçbir sıkıntı çekmezsiniz (okuldaki sabah öğlen ve akşam yemeklerinin 1₺ olduğunu düşünürsek) Onun haricinde başarı sıralaması sizi yanıltmasın, kolay bir bölüm veya okul değil. Eğer iktisat okuyacaksanız bence Anadolu Üniversitesinde okumalısınız (çok çok iyi üniversiteler tutmuyorsa tabi) Umarım yardımcı olabilmişimdir her türlü sorunuz için yorum bırakabilir veya ulaşabilirsiniz:) teşekkürler..

Hemen İktisat bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!