1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde kazandım. Ama tercih dönemim şu şekilde geçti. Lys sıralamam tm-3 149bindi . Tercih listemde de Anadolu Üniversitesi 5. sıradaydı. Ama tercih sisteminin kapanmasından 1 gece önce ben Eskişehir’de okuyacağım deyip Anadolu Üniversitesi -İktisat’ı öne aldım. Ve bu güzel üniversite hayatıma başlamadan önce aldığım en güzel karardı.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Yani şöyle, iktisat okumak aklımda yoktu. Ama tercih döneminde yakınlarımın öneri ve tavsiyeleriyle bu bölümü yazmaya karar verdim. Aynı zamanda yaptığım araştırmalar sonucu iktisat bölümü mezununun birçok alanda iş sahibi olabileceğini gördüm. Zaten sınava hazırlanma dönemde de net bir meslek hayalim yoktu. Yapabileceğimin en iyisini yapıp mutlu olacağım yerlere ulaşmaktı en büyük hedefim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Hepinizin bildiği gibi İİBF her yıl binlerce mezun veriyor ve maalesef ki büyük bir kısmı iş hayatına atılmakta zorluk çekiyor. Bu yüzden çok çabalamamız lazım çok. Ben de öncelikle dil konusunu halletmek için 1 yıl hazırlık okudum. Belki duymuşsunuzdur Anadolu Üniversitesi’nin hazırlığını... Bir dönem zorluğu yüzünden öğrenciler okulda grev yapmışlardı. Ben de hazırlığın zorluğunu bildiğim için ilk günden çalışmaya başladım ve derslerde olabildiğince aktif olmaya çalıştım. Hazırlığı geçmemin en büyük sebebi de dönemin başından beri derslere hevesli olmamdı. Tabi bu konuda bazı zorluklar da yaşadım. Eskişehir’de ilk yılımdı ve ben de herkes gibi gezmek, dolaşmak istiyordum ama derslerin yoğunluğu ağır basıyordu ve doğruyu söylemek gerekirse hazırlık dönemimi inekleyerek geçirdim . Ama pişman mıyım? ASLAAA !!! Şimdi o günlerimin sefasını sürüyorum. En azından belli bir seviye ingilizcem var ve bunun faydasını her görüşümde yüzümde haklı bir gurur ifadesi oluşuyor. Yani demem o ki eğer bölümünüz ingilizce istemiyorsa bile siz kesinlikle hazırlık okuyun ; çalışın ve sonucunda asla pişman olmayacaksınız. Bunun haricince 2. sınıfa geçtiğimde de ingilizce kursuna gitmeyi planlıyorum. Dil öğrenmek biraz zahmetli ve unutmamak için de onu aktif tutmamız şart. Bir de üçüncü sınıfta Erasmus’a başvurmayı planlıyorum. Özellikle danışman ve bölüm hocalarım bu konuda çok destek oluyor. Onlar da kariyerimiz için iyi yerlere gelmemizi istiyorlar ve bu yüzden her konuda yardımcı oluyorlar. Hem bu fırsatlarım hem de bu öğrenmeye merakım sayesinde kendimi donanımlayıp mutlu olacağım bir sektörde insanların yararına bir statüde olmak istiyorum. Hala belirli bir meslek hayalim yok ;mutlu olacağım yerde olayım , o bana yeter.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Hemen hemen her üniversitede İİBF bölümü var ve her birinin eğitim kalitesi , okul içi aktiviteleri, sosyal yaşamı birbirinden farklı. Ben Eskişehir’i seçtim çünkü Eskişehir hepinizin bildiği gibi tam bir öğrenci şehri. Her türlü etkinlik, organizasyon, seminer öğrenciye yönelik. Eğer bu fırsatları değerlendirmeyi bilirseniz kişisel gelişiminize olan katkısını fark edeceksiniz. Özellikle Anadolu Üniversitesi çok aktif bir üniversite. Yaklaşık olarak her gün 7 farklı öğrenci etkinliği oluyor. Öğrenci kulüpleri de çok aktif. Her biri biz öğrenciler için birbirinden önemli isimleri okulumuzda ağırlayıp çok verimli etkinlikler gerçekleştiriyorlar. Bunun haricinde okulumuzun yemekleri MÜKEMMELLL!!! Üstelik kahvaltı- öğle- akşam yemeği veriliyor ve her biri sadece 1₺ . Hem çok sağlıklı yemekler çıkıyor hem de oldukça zengin içerikliler. Hatta bir keresinde turizm haftasında okul yemeklerini gastronomi bölümü öğrencileri yapmıştı. Yani diyeceğim o ki Anadolu Üniversitesi öğrenciye çok değer veriyor.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ben iki senedir aynı apartta kalıyorum. Eskişehir’de yurt ve apartlar oldukça fazla . Fiyatları da okula yakınlık olarak değişiyor. Benim kaldığım apart okula çok yakın, zaten üniversite şehir merkezinde olduğu için her yer okula yakın. Ulaşım olarak da genel olarak tramvay, otobüs ve dolmuş kullanılıyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bir önceki sorularda dediğim gibi okulum öğrenci etkinlikleri açısından çok zengin. Öğretmenlerimden de bazıları bize Anadolu Üniversitesi Öğrenci Sistemi (Anasis) ‘ten günün etkinliklerini mesaj atıyor. Ayrıca bu sistem içinde bir yıl içerisinde gerçekleşecek olan etkinlikler takvimi yer alıyor. Bir de şunu da söyleyeyim, geçtiğimiz günlerde Anadolu Üniversitesi sosyal medya hesabını en aktif kullanan üniversite seçildi. Instagram sayfasında da günün etkinlikleri (konser, sergi, kulüp stantları , vs) paylaşılıyor.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Eskişehir öğrenci kenti olduğu için oldukça sosyal bir yer. Anadolu Üniversitesi’ndeki öğrenci kulüpleri de çok aktif. Benim bölümümle alakalı olarak ; Kariyer, Marketing Kulüpleri var ve gerçekten oldukça verimli etkinlikler gerçekleştiriyorlar. Bunun haricinde gezi kulüpleri, müzik ve dans kulüpleri , gastronomi kulüpleri , öğrenci değişim programlarıyla ilgilenen kulüpler de mevcut. Bu kulüplerle ilgili detayları Anadolu Üniversitesi’nin sayfasından bulabilirsiniz.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


İktisat bölümü bence zor bir bölüm. Her şeyden önce emek, sabır ve düzenli tekrar istiyor. Ders kaçırmayıp günü gününe olmasa da en azından bir göz gezdirseniz ortalamanın üzerinde başarı sağlayacağınız bir bölüm. Bazı derslerin hocalarının vize ve finallerde zorladığı doğru. Ama zorluğa alışmak gerek. Zaten emek veren karşılığını bir yerde alıyor. Üst sınıflardaki derslerime gelince , benim oda arkadaşım benden bir üst sınıf. Sağolsun ders seçimi , ders kitapları ve daha birçok konuda bana hep yardımcı oluyor. Ondan gördüğüm kadarıyla kolay bir ders yok. Her ders ayrı bir özen istiyor. Önemli olan konuları biriktirmemek ve ezberleyerek değil anlayarak çalışmak çünkü iktisat bölümü gerçek hayatla iç içe olan bir bölüm ve derste öğrendiklerimizi günlük hayata uyarlamak çok kolay.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Öncelikle üniversitemde her öğretim görevlisi alanında uzman. Her birinin ders anlatışı farklı ama amaçları ortak ; başarışı bir nesil yetiştirmek. Bir kısmının zorladığı doğru ama bu konu biraz da derslerle alakalı. Öğretmenlerim de ara ara kariyer planlamamız konusunda yardımcı oluyor , bunlar bunaltıcı öğütler şeklinde değil. Genel olarak kendi hayatlarından örnek veriyorlar. Biz de onların tecrübelerinden yararlanarak geleceğimize yön veriyoruz.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Anadolu Üniversitesi’nde öğrenci değişim programları oldukça etkin. Hatta hocam bir keresinde “ Bu üniversitede Erasmus yapmayan öğrenciye garip bakılır.” demişti. Yani herkes kendine bu şansı tanımalı. Ben de doğru zamanı bekliyorum açıkçası.Ayrıca Erasmus + staj yapmak istersen öğretmenlerin de sana gereken desteği veriyor. Bu konuda ilgili yerlerle görüştüğüm için biliyorum Yani demem o ki siz sadece kendinize bir şeyler katmak isteyin, burada çok fazla seçenek var..


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Benim fakültemde birkaç firmanın ofisleri bulunuyor. Kariyer planlaman ile ilgili onlarla görüşüp gerekli işlemlere başlayabiliyorsun. Bu konuya çok hakim değilim henüz 1. sınıf olduğum için ama ilerde bu konuda da bilgi sahibi olurum.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Oldukça kafa bulandıran bir soru :) Ama bence cevap : hayalin olan bir bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek. Çünkü en azından mutlu olduğun bir yerde olacaksın ve sen o üniversiteyi sıradanlıktan kurtaran kişi olabilirsin. Ben şuan hayallerimdeki gibi bir üniversite hayatı yaşıyorum çünkü mutlu olacağımı bilerek Anadolu Üniversitesi’ni seçtim. Bölümüme gelirsek ilk başlarda çok zorlandım ama hayatla iç içe bir bölüm olduğu için uyum sağlayabildim. Bence insan mutlu olduğu yerde olmalı.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Eğer sosyal, kaliteli , verimli bir üniversite hayatı yaşamak istiyorsanız Anadolu Üniversitesi’ne gelin derim. Burası kendinizi keşfedeceğiniz, hayallerinize yön verebilecek bir şehir/ üniversite. Eğer bölümünüzle ilgili tereddütleriniz varsa çok iyi düşünün. Kendinizi kaptırıp dezavantajları göz ardı etmeyin. Objektif olarak karar verin. İktisat ya da İİBF ‘ de okumakla ilgili şüpheleriniz varsa ( ne iş yapacağım, ya iş bulamazsam) ilgili kişilerden tavsiye alın. Ben de bu yola İktisat okuyacağım diye çıkmadım ama şuan “iyi ki” dediğim “keşke”lerimi arkada bıraktığım bir yerdeyim. Önemli olan da bu bence. Ve son olarak umarım yardımcı olabilmişimdir. Olur da Anadolu Üniversitesi’ ne gelirseniz yardımcı olmak isterim. Hatta iktisat bölümüne gelirseniz gerekli kitaplarımı da sizinle paylaşabilirim..


Hemen İktisat bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!