Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesi öğrencisi okulunun köklü bir eğitim yuvası olmasından, ders sistemlerine kadar merak ettiğin tüm soruları cevapladı. Neredeyse her sayısal öğrencinin hayallerini süsleyen Diş Hekimliği fakültesinin hiç bilmediğiniz ve duymadığınız yanlarını öğrenmeye hazır mısınız?

Hala aklında soru işareti varsa, biraz aşağıya kaydırabilir misin?

1- İlk senende mi okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk yılımda kazandım. YGS-2 40 bin küsürdü, MF-3 15 bin küsürdü.

2- Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile çevre baskısı var mıydı?

Çoğu fen lisesi öğrencisi gibi benim de hayalim tıp okumaktı. Düzenli çalışan bir öğrenci olmama rağmen motivasyonum eksikti ve heyecanımı kontrol edemiyordum. YGS'den sonra hüsrana uğradım. Hiç sıralamamı yükseltebilirim diye düşünmedim. Çok kötü bir dönemdi. LYS’den sonra sonuçları öğrenince tıp gelme ihtimali vardı, gelmezse de çok küçük bir farkla kaçıracaktım. Diş hekimliği konusunda çok kararsız kaldım, hiç düşünmediğim bir bölümdü. Ailem kararı bana bıraktı. Ben de ikinci yıla kalmak istemedim. Diş hekimliği yazmaya karar verdim. Şimdi iyi ki yazmışım diyorum çünkü diş hekimliği bana sadece diş çekmek, dolgu yapmak, kanal tedavisinden ibaret gibi geliyordu. Öyle değilmiş tabii ki, çok geniş bir alanı var ve çok zevkli bir bölüm.

3- Neden senin bölümün için onlarca üniversite varken bu okulu sectin?

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine tercihim Ankara Üniversitesiydi. Bence Ankara Üniversitesi diş hekimliği alanında iddialı bir okul. Çok köklü bir geçmişi var. Çok talep alan bir hastanemiz var. Hasta yoğunluğu çok fazla. Değişik vakalarla karşılaşabileceğimiz bir ortam. Öğretim üyeleri çok kaliteli, bu meslekte belli bir geçmişi olan insanlar. Ayrıca disiplinli bir okul, mesleğin ciddiyetini en başından bize kazandırıyorlar. Bence en önemlisi de bu.

4-Yurtta mı kalıyorsun evde mi? Okulun ulaşımı nasıl?

Yurtta kalıyorum. Okul Beşevler’de, Tandoğan kampüsüne bağlı. Ulaşım çok sıkıntı olmuyor. Çevresinde bir sürü fakülte var. Beşevler metrosuna yakın.

5- Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler üst sınıfta yaşayacaklarınla ilgili bir bilgin var mı?

Zor bir bölüm gerçekten. 5 yıl boyunca hem teorik hem pratik eğitim bir arada veriliyor. Ayrıca hem temel tıp dersleri hem de klinik bilimler bir arada görülüyor. Bu yıl genelde tıp dersleri ağırlıktaydı, klinik bilimler adına tek bir dersimiz vardı:protez. Pratik uygulamalar yaptığımız bir ders, neredeyse her hafta ödev yapıyoruz. Zamanla el beceriniz artıyor bu da gerçekten insanı mutlu ediyor. Üst sınıfların söylediklerine göre en kolay yıl bu yılmış ama bana zor geldi gerçekten. Her yıl derslerin daha da ağırlaşacağını, klinik bilimlerin ders sayısının artacağını, teorik ve pratiğin bir arada yürütülmesinin gerçekten çok zor olacağını ve çok yıprandıklarını, özellikle 3.sınıfın çok zor olduğunu söylüyorlar. Sonunda ne kadar zor olsa da bu bölümü sevdiklerini söylüyorlar tabii ki. 

6- Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardimci olan kişiler mi?

Eğitimcilerin ilgi düzeyi iyi, bence istediğimiz zaman bir şeyler sorma imkanımız var. Tabii ki zorlayan hocalar da var.

7- Yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır misin?

Her okulda olduğu gibi Erasmus var.

8- Okul bölümün için sana staj/çalışma imkanları vaad ediyor mu?Yoksa hersey sizde mi kalıyor okul bittikten sonra?

Diş hekimliği eğitimi ilk 3 yıl preklinik, son 2 yıl klinik eğitim şeklinde. 4 ve 5. sınıflarda kliniklerde staj yapılıyor yani staj eğitimin bir parçası.

9- İyi ve duyulmuş bir üniversitede ikinci tercihi olan bölümü seçmek mi? Yoksa birinci tercihim ve asla hayal olan bir bölüm için daha normal bir üniversite mi?

Bence bölüm daha önemli. Sırf iyi bir okulda okumak için ikinci tercihin olan bir bölümü seçmek pek mantıklı değil. Sonuçta okul bitecek ve siz o meslekle kalacaksınız.

10-Sınava hazırlananlara neler söylemek istersin?

Okul güzel, seveceklerine eminim. Ama bir o kadar da zor. Derslerimiz yıllık ve eğer tek bir dersten kalırsanız sene tekrarı var, böyle bir şey olmaması için sürekli çalışmanız gerekiyor. O yüzden sınav sonrası güzel bir tatil geçirin kafanızı boşaltın. Bir sonraki eğitim öğretim yılına zinde başlayın.

Hemen Diş Hekimliği Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!