1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım. YGS'de 39 bininci, LYS'de ise 20172. oldum.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Eczacılık hayallerimden biriydi. İki seçenek arasında kalmıştım aslında fakat diğer seçeneğin ülke genelindeki durumunun vahim olmasından ve yerleştirme puanının benimkinden oldukça düşük olmasından dolayı beni uyaran çok fazla kişi olmuştu. Ben de iki bölümü de iyice araştırıp, değerlendirip kendi kararımı kendim vermiştim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Eczacılık herkesin üstün körü bildiği gibi “dükkan” açmayı kapsamıyor. Eczacılık eğitimi doğadan elde edilen moleküllerin tayininden ilacın üretimine, gelişimine, hastaya ulaşımına kadar eczacılara iş düşüyor. Eczacılık fakültesinden mezun olan bir eczacı yasa gereği ihtiyaç olan muhitlerde eczane açabilir, hastane eczanesinde çalışabilir, ilaç şirketlerinde Ar-Ge'den pazarlamaya birçok farklı departmanda görev alabilir, TİTCK-TEB veya eczacı odaları gibi kurumlarda rol alabilir, kooperatif çalışmalarında yer alabilir, ecza depolarında müdürlük yapabilir, EUS (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı)'da gösterdiği başarı dahilinde klinik eczacılık veya fitoterapi üzerine uzmanlıklarını tamamlayıp bu şekilde hastanede görev alabilir, son olarak da akademisyen olup yeni eczacılar yetiştirirken birçok bilimsel projeye de devam edebilir. Ben ise mezun olduktan sonra biyokimya veya farmakoloji anabilim dallarından birinde akademiyen olmayı istiyor ve buna yönelik çalışmalarımı sürdürüyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Benim okuyacağım bölüm içerisinde dünya ile iletişimde olmak büyük önem arz ediyor. Her an her yerde yeni şeyler keşfediliyor. Bu nedenle hem yurt dışı ile ilişiği olan öğretim üyelerinin önemini düşünerek hem de kıdemli hocalarının fazlaca bulunması nedeniyle Ankara Üniversitesini seçtim. Eski bir okul olması açısından eğitim sisteminin de daha oturmuş olacağı fikri de aklımı fazlaca çelmişti.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İlk üç sene yurtta kaldım ve hep yürüyerek gelip gittim. Bu süre on dakikayı hiç geçmedi. Kampüsün hemen önünde metro durağı mevcut, bu nedenle çoğu öğrenci metro hattını kullanarak ulaşım sağlıyor. Fakülte merkez diyebileceğimiz bir noktada olduğundan dolmuş veya EGO ile de ulaşım sağlanabilir durumda.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Evet mümkün oldukça farklı alanlardan eczacıların geldiği seminerler oluyor. Okuldaki anabilim dalları mutlaka tanıtılıyor. Ayrıca eczacılık mesleği birçok kongre barındırıyor. Her sene farklı kuruluş ve üniversitelerin düzenlediği kongrelere imkanlar dahilinde istediğimiz şekilde katılmamız da mümkün.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Bölümün çok fazla çalışma gerektirmesi ve aldığımız ders saatinin fazla olması öğrencileri fazlaca yorduğu için var olan kulüplere katılım diğer okullardaki gibi değil malesef. Mesleki Gelişim Topluluğu ve Tiyatro Topluluğu daha çok faaliyet gösterirken benim başkanlığını yaptığım Müzik Topluluğu yılda bir kez konser çıkarıyor hazırlanma döneminde ise kendi aramızda belirlediğimiz gün ve saatlerde müzik odasında faaliyet gösteriyor.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bizim ülkemizde sayısalcı öğrencilere tıp oku, olmazsa diş oku, olmazsa eh madem eczacılık yaz denildiği oluyor. Biz de fazlaca karşılaştık bununla. Fakat üstüne basarak söylemem gerekir ki eğitim şekilleri ve içerikleri çok farklı. Bu mesleklerden birine karşı ilginiz yoksa o bölümü okumak da mesleği özümsemek ve verimli olmak da çok zor. Eczacılık kendi içerisinde temel tıbbi derslerin yanında bolca kimya, hatta fizik barındıran bir bölüm. Her dersin kişiye özgü zorlukları oluyor. Tüm bu derslerin laboratuvar çalışmaları da yapılıyor ki bu da insanı fiziksel açıdan yoran bir durum. İkinci sınıfın ikinci döneminden itibaren ise haftada üç gün, dört saatlik uygulama dersleri başlıyor. Bunlardan biri yani çarşamba günü, sabahtan akşama sadece uygulama ile geçiyor :) Ders programları üniversitelere göre farklılık gösteriyor. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki benim fakültemde teorik bilgi hocalarımız tarafından çok önemseniyor bu nedenle sınavlarımız klasik yazılı şeklinde ve çok sorudan oluşuyor. İlaç yapıp teslim ettiğimiz uygulamalı sınavlarımız da oluyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Açıkçası doğru söylemem gerekirse her yerde olduğu gibi bu konuda pozitif olan da var olmayan da. Çoğunluğu öğrenciye fazlaca yardım ediyor. Ama şu bir gerçek ki sınavlarda sınırlarımızı zorlamayı seviyorlar.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulumda fazlaca Erasmus kontenjanı bulunuyor. Ben başvuruda bulunmadım fakat arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla isteyenlerin hemen hemen hepsi gidebiliyor. Sorumlu hocalarımız bu konuda oldukça ilgililer.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Benim fakültemde 2.-4.sınıflarda birer ay, 3.-5.sınıflarda ikişer ay olmak üzere toplam altı ay staj yapma zorunluluğumuz mevcut. 5.sınıf dışında stajlarını öğrenci yazın yaptığından kendi şartlarına göre istediği haliyle ayarlayabiliyor. Üçüncü sınıf itibari ile endüstri stajı yapmak isteyenlere hocalar yardım edebiliyorlar. Bunun dışında da 5. sınıf stajları için her sene anlaşmalı eczanelerin olduğu bir liste yayınlanıyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Kesinlikle insan içine sinen mesleği yapmalı. Meslek sadece maddi bir kaynak olarak görülmemeli. Hayatımız boyunca taşıyacağımız unvanın hakkını veriyor olmak insanı fazlaca mutlu eden bir durum. Çevremde çok fazla örneğini görüyorum istemediği yerde, istemediği bölümü okuyan arkadaşlarımın. Hayatımın en güzel günlerini benim için cehenneme dönmüş bir yerde kurtulmaya çalışarak geçirmek istemem.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eğer eczacılık okumak istiyorsanız: “Özellikle kimyaya ve biyolojiye ilginiz var mı? Laboratuvarda çalışmaya hevesli misiniz? Sabırlı biri misiniz? Uzun süre ders çalışmayı göze alabiliyor musunuz?” Kendi içinizde bu soruları cevaplayın ve kendinize dürüst olun lütfen. Üniversite hayatı hepimiz için her yönüyle dolu geçebilecek upuzun bir süre. Bu nedenle kendinizi geliştirebileceğiniz, eğlenebileceğiniz ve branşınızda imkanları çok olan (mesela eczacılık için bahsedecek olursak laboratuvar şartlarının iyi olmasını örnek verebiliriz) bir üniversite seçmeye çalışmanızı şiddetle öneririm.

Hemen Eczacılık Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!