1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım, sıralamamı net hatırlamıyorum fakat 130-150 bin civarındaydı.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Bölümün ilk öğrencileri olduğumuz için hayalim değildi, bölümü o anki şartlar altında bana en yakın gelen olduğu için seçtim. Ailem tercih yapmam konusunda oldukça ısrarcı davrandı, ben de yeni bir bölüm olduğu için bölümümü tercih ettim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bölümün iş imkanları hakkında direkt bir şey söyleyemem fakat yönelebileceğiniz alanlar mevcut. Gayrimenkul değerleme, gayrimenkul yönetimi, proje finansmanı, proje yönetimi, tesis kaynak yönetimi gibi yönelebileceğimiz alanlar var. Ben henüz hangi alana yönelmek istediğime net karar vermedim fakat bitirdikten sonra yüksek lisansa devam edip bir alanda uzmanlaşmak istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Aslında bölümüm için onlarca üniversite yoktu fakat Ankara Üniversitesinin sunduğu imkanlar vs. bölümü seçmemde etkili oldu.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Okuluma çok yakın bir yurtta kalıyorum. Sabahları minibüs ile gidip ders çıkışı yürüyerek geliyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bölümümüzün yüksek lisansında bahar döneminde her cuma günü seminer oluyor, aynı zamanda hocalarımız Ocak 2018'de uluslararası gayrimenkul geliştirme ve yönetimi konferansı düzenledi. Bence bölümde yeterince seminer ve konferans mevcut :)

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Bölüm yeni olduğu için bu konularda yetersiz. Kulüp yeni kuruldu. İlerleyen dönemlerde daha iyi olmasını ümit ediyoruz.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölümün bence en zor yanı ilk öğrencisi olmak, her şeyi ilk elden yaşıyoruz. Aynı zamanda bölümümüz akreditasyon sürecinde olduğu için uluslararası standarta uygun sınavlar yapılıyor. Üst sınıflarda yaşayacaklarımı hep beraber yaşayıp göreceğiz.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimcilerin ilgi düzeyi çok yüksek hatta bence bölümdeki en büyük şansımız bu. Dekan hocamız bölümü kendi kurduğu için bölüme ve bize çok değer veriyor, aynı zamanda diğer hocalarımız da soru sormak istediğimizde sizi ilgiyle dinleyip yardımcı olmak için çabalıyorlar.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulun yurt dışı imkanları yapılan anlaşmalarla artıyor, bildiğim kadarıyla erasmus ile öğrenim görme ve staj imkanı var.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

2. ve 3. sınıfın sonunda zorunlu stajlarımız var ve bu stajlar 50 iş günü. İş tamamen bize kalmıyor, hocalarımız stajlar konusunda bize destek oluyorlar.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bence bu konu biraz karışık, şuna eminim ki kesinlikle imkanları iyi olan bir şehir ve üniversite çok önemli. Aynı zamanda ilgi alanınız da önemli tabii ki ama bence şehir ve bölüm daha önde ki kendi tercihlerimi ona göre yapmıştım.

Hemen Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!