Matematiğin, sayıların sözünün geçtiği bir dünyadan sesleniyoruz sana, özel sektörden kamuya; lisans eğitimini bitirdiğinde sana sayısız alanda ihtiyaç duyacakları bir meslekten bahsediyoruz: İktisat! Ekonomi ile biraz ilgiliysen ve bunu bir tık daha ileriye taşıma isteği varsa içinde durma, belki de senin için 'o' bölüm iktisattır! Ankara Üniversitesi aklındaki soru işaretlerini cevaplandıracak, okumaya devam et!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Bu okulu ilk sene kazandım. YGS-5 sıralamam 75.000, LYS-1 sıralamam da 33.000 civarıydı.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

İşin aslını söylemem gerekirse hayalim değildi ama matematiği küçüklüğümden beri çok seviyorum zaten bu bölüme beni iten en büyük etken matematiğe olan ilgimdi. Ailem mezuna kalmamı istemediği için aile baskısı vardı diyebilirim.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Bu bölümle ilgili çok işsiz kalan var gibi gözükse de en çok iş imkanına sahip bölümlerden biri. Öncelikle benim okulum daha çok kamu sektörüne eleman yetiştiriyor, eğer özel sektör gibi bir hayali varsa aday arkadaşların Bilkent, Boğaziçi, Koç gibi üniversitelere yönlenmelerini tavsiye ederim ve bu okullara göre çalışmalarını. İş imkanları bankalar, bakanlıklar, idari yargı hakimliği, kaymakamlık, valilik gibi yerlerdir. Ben bitirince akademisyen olmak istiyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Çünkü kendim devlet üniversitesi olsun diyordum. Puanım Hacettepe'ye ve Ankara Üniversitesi’ne yetiyordu ve okulumuzun köklü bir geçmişi olması burayı seçmemi sağladı.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Ailemle kalıyorum. Ulaşımımı metroyla sağlıyorum.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Seminerlerin yeterli olduğunu düşünmüyorum.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Ankara Üniversitesi; Bilkent, Hacettepe, ODTÜ gibi sabit bir kampüsten oluşmuyor, yerleşkeleri Ankara'nın birçok yerine dağılmış durumda. Bu yüzden sosyal olarak yeterli olduğunu düşünmüyorum.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Günü gününe çalışılırsa pek bir zorluk olacağını düşünmüyorum. Üst sınıflar doğal olarak daha çok zorlanıyorlar. İlk sınıfta İktisada Giriş, Hukuka Giriş gibi temel dersleri alıyoruz, ayrıntıya sonraki sınıflarda iniliyor diye biliyorum.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Hocalarımız gayet ilgili insanlar, neredeyse hiçbir sorumuzu yanıtsız bırakmıyorlar, bu çok önemli. Cidden zorlayan hocalarımız da var tabii ki ama bunu daha iyi bir eğitim alabilmemiz için yapıyorlar.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Fazla bir şey biliyorum desem yalan olur ama Erasmus’a giden birçok öğrenci biliyorum. Not ortalamanızın 2.5 veya üstünde olması gerekiyor.

 

 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Bence tercihte bulunacak kişi özelde mi yoksa kamuda mı çalışacağına karar vermeli öncelikle. Adı duyulmuş üniversiteler özel sektör açısından her zaman bir adım öndedir ama bu demek değildir ki diğer üniversitelerden özel sektöre eleman almazlar, alırlar ama bu oran düşüktür ve kendinizi daha fazla geliştirmeniz gerekir. Şu an ben olsam iyi ve duyulmuş üniversiteyi seçerim işin gerçeği, insanlar bazen hayal ettikleri bölümlerde de hayal kırıklığına uğrayabiliyorlar.

 

 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Tabii ki. Öncelikle bölüm en az %30 İngilizce bu yüzden hazırlık sınavına gireceksiniz. Bir Ankara Üniversiteli olarak hangi bölüm olursa olsun hazırlıktan muaf olmaya bakın maalesef hazırlıktaki sistem pek oturabilmiş değil. Bölüme geçecek olursak fakültemiz Mülkiye diye bilinir ve eskiden beri devlet kurumlarına eleman yetiştirir, bundan dolayı diğer İibf’lerin aksine daha çok hukuk dersi alırız. Devlet için birebir olduğunu söyleyebilirim, özel sektör içinse aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

 

Hemen İktisat bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!