Ankara Üniversitesi Kimya bölümü öğrencisi Naz, yurt dışında okuma imkanını ve alacağı diplomayı senin için anlattı! Hep deneyler yaparak, kendini laboratuvarlarda düşünerek sınava hazırlanıyorsan senin için çok güzel bir fikrimiz var: Kimya bölümü! Yurt dışı imkanları bir hayli fazla olan, mezun olduktan sonra pek çok alanda çalışma fırsatı yakalayabileceğin bir mesleğe ilk adımını hangi üniversitede atmak istersin?

Haydi geleceğim kimyageri, biraz yapmak istediğin bu mesleği keşfet!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır. Mezun olduktan sonra yurt dışına eğitime gittim. 1 senelik eğitimden sonra hazırlanıp kazandım. Sıralamalarımı maalesef hatırlamıyorum.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Okuluma Biyoteknoloji Bölümü/Suny Programı’nı kazanarak başladım. 2. sınıfa geçerken kurum içi yatay geçiş yaparak kimya bölümüne geçtim. Hedeflerim açısından kimya alanında eğitim görmemin daha doğru olduğunu düşündüm. Herhangi bir çevre veya aile etkisi altında kalmadım. Her zaman aldığım kararlar konusunda arkamda oldular. 

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

İlk etapta üniversiteyi 3 büyük şehirde okumanın önemli olduğunu düşündüm. Daha sonra laboratuvarlarına, yapılan çalışmalarına baktım ve dünyaca da tanınan hocaları olduğunu öğrendim. Bu yüzden tercih ettim.

4-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Hayır. Öğrenci evinde ev arkadaşlarımla kalıyorum. Okuluma 15-20 dakikada ister otobüs istersem metro ile ulaşımımı sağlayabiliyorum.

5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Evet. Okulda dönemsel seminerler düzenleniyor. Bunun dışında Ankara'da da bazı şirketler eğitim düzenliyorlar ve bunun duyurusu okullarda yapılıyor. Bazen de sizleri bilgilendirmek için okulunuza misafir oluyorlar.

6-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümümde genellikle öğrencilerin zorlandığı ortak dersler olsa da iş laboratuvara kalınca çok zevkli bir hal alıyor. Orada elementleri, bileşenleri incelemek; bunları sizin açığa çıkarmanız kadar eğlenceli bir şey yok. Unutmadan, bazı yabancı dizlerde yapılan deneyleri yapmanız ve konusu geçtiğinde bilgi verdiğinizde arkadaşlar arasında oluşan bir havanız da ayrı güzel :) 

7-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimcilerimiz ellerinden geleni elbette yapıyor ama çalışmak biz öğrencilere kalınca ve çalışmayınca "hoca zor sormuş" veya "bu hoca geçirmez" gibi yakınmalara başlıyoruz. Şu ana kadar bir sorun ile karşılaştığımızda bizi kapıdan gönderen bir hoca görmedim. İyi bir dille mail gönderdiğinizde gerek ders ile ilgili veya danışmak istediğiniz bir kongre/seminer ile ilgili geri dönüş yapıp yardımcı oluyorlar. Alan dışı olsa bile yönlendirme yapıyorlar. Yeter ki siz hocalara soru sorun.

8-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

1. sınıfta okuduğum bölüm zaten Suny Programı’ydı. Yani bir sene burada bir sene Amerika’da okuyorsunuz, çift diploma ile mezun oluyorsunuz. Diğeri ise herkesin adını duyduğu veya üniversiteye adım atacağı gibi öğreneceği Erasmus programı var. Gerek eğitim gerekse staj amaçlı gidebilirsiniz. İsterseniz yurtdışı projelerine de katılabilirsiniz.

SKS'de (Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı) bunun için yurt dışı ofisi mevcut.

9-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Okula ait Teknokent staj ve çalışma imkanı sağlıyor. Ayrıca isterseniz araştırma görevlisi de olabilirsiniz. Tabi bunlar için de sizin hocalara danışmanız ve Teknokent için başvuru yapmanız gerek.

10-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Hangi üniversite olursa olsun istediğiniz bölümü okuyun derim. Çünkü çok iyi bir üniversitede istemediğiniz bölümü okumak zorunda kalmanız sizin için büyük külfet olur ve o okul bitmek bilmez. Ama istediğiniz bölümü normal bir üniversitede okusanız dahi bölüm adına daha çok araştırma yapma isteği uyandığı için ve okumak size zevkli geleceğinden hem okulunuzda hem de hayatınızda daha mutlu/başarılı olursunuz.

11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Gerçekten laboratuvar ortamında olmak, sürekli yeni araştırmalar yapıp bilim adına farklı deneyimler edinmek istiyorsanız tercih edin derim. İnanın kullandığınız kozmetik üründen evinizin duvarındaki boyaya, kullanılan deterjanlara, hatta yediğimiz yiyeceklerin bileşenlerine kadar bilgi sahibi oluyorsunuz.

Hemen Kimya bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!